gebe
 1. LiKarBa

  LiKarBa Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  200
  Beğenilen Mesajlar:
  14
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Tuvalet eğitimi için ne yapılmalı?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında LiKarBa tarafından paylaşıldı.

  bebeklerde çiş eğitimi cocuklarda çiş eğitimi lazımlık modelleri 2 buçuk yaş Uzmanlar çocukların tuvalet eğitimi için en doğru zamanın "iki yaş" olduğunu söylüyor. Ancak bu yaş sınırı, çocuğun psikolojik durumuna göre değişebiliyor. Bazı çocuklar dört yaşına kadar tuvalet alışkanlığını edinemeyebiliyorlar.
  Tuvalet eğitimi, çocuk gelişiminin en önemli aşamalarından biri. Tuvalet alışkanlığını kazandırmak için uygun zamanı belirlemek, bu eğitimin önemini anne-baba olarak kavramak ve eğitimin nasıl verilmesi gerektiğiyle ilgili bilgi sahibi olmak çok önemli. Alman Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Soysal, tuvalet eğitimiyle ilgili bilmeniz gerekenleri anlattı.

  Doğru zamanı bekleyin
  Çocukların büyük çoğunluğu 18-30 aylıktan tuvalet eğitimine başlamak için gerekli becerileri kazanırken, bazı çocuklar ise dört yaşına kadar bu beceriyi kazanamazlar. Hiç telaşlanmayın, bunların her ikisi de normaldir. Çocuk hazır olmadan başlanılan eğitimlerde, öğrenme süreci uzar. 18 aylıkken eğitime başlanan çocukların birçoğu dört yaşına geldikleri halde eğitimlerini tamamlayamamalarına karşın; eğitime iki yaşında başlayanların çoğu, bunu üç yaşında tamamlamış olur.

  Genellikle kız çocukları, erkek çocuklarından daha önce mesane ve bağırsak kaslarını kontrol etmeyi öğrenirler. Bu yeteneği kızlar genellikle iki buçuk yaş civarında, erkekler ise üç yaş civarında kazanırlar. Tuvalet eğitimi için en uygun zaman iki yaş ve sonrasıdır ve kesinlikle çocuk bu konuda zorlanmamalıdır.

  Hazır olduğunun göstergeleri
  - Kakasının düzenli, yumuşak ve şekilli olması, altını belirli saatlerde kirletmesi.

  - Bezinin günde en az iki saat ve gece boyunca kuru kalabilmesi.
  - Kirli bezden rahatsız olması.
  - Çiş veya kakasının geldiğini birtakım hareketlerle belli etmesi.
  - Bezinin değişmesi gerektiğini, çiş veya kakasının geldiğini söylemesi.
  - Büyüklerini taklit etmesi.
  - Sizin tuvaleti nasıl kullandığınızı merak etmesi ve izlemesi.
  - Oturağına ilgi göstermesi.
  - İç çamaşırı giymek istemesi.

  Nasıl başlamalısınız?
  - İki yaşından sonra bir lazımlık satın alın, evde uygun bir yere yerleştirin. Lazımlığın "ne işe yaradığı" ve "biraz daha büyüyünce kullanacağı" konusunda açıklamalar yapın.
  - Kolay çıkarabileceği kıyafetler giydirin.
  - Önce kıyafetleri ile oturağa oturabilir. Çocuğunuzu, günde bir kez giyinik olarak lazımlığa oturtun. Bu, kahvaltıdan sonra, banyodan önce ya da bağırsak hareketlerinin başladığı herhangi bir zaman olabilir. Burada amaç, bebeğin oturağa alışması, onu günlük rutinin bir parçası olarak görmeye başlamasıdır. Oturmak istemezse, onu rahat bırakın. Sakın onu zorla lazımlığa oturtmaya çalışmayın. Eğer korkmuşsa, sakın zorlamayın. Bu durumda, lazımlığı birkaç hafta ortadan kaldırıp, sonra tekrar deneyin.
  - Çocuğunuz lazımlığa oturmaya ilgi gösterdikten sonra, onu bezini her kirlettiğinde lazımlığa götürün. Kirli bezi lazımlığa boşaltın.
  - Üstünü çıkarmadan da olsa, çocuğunuz çekinmeden lazımlığa oturmayı başardıysa, artık onu elbisesiz ve bezsiz oturtmayı deneyebilirsiniz. Bu aşamada ise birtakım açıklamalar yararlı olabilir; anne-babanın, varsa diğer kardeşlerin ve herkesin tuvaletini böyle yaptığını ona anlatın.
  - Tuvalet eğitiminde lazımlığı yere koymak, çocuğu tuvalete oturtmaktan daha iyi olabilir. Bazı çocuklar için lazımlık daha güvenlidir; çünkü ayakları yere basar ve düşmekten korkmazlar. Eğer tuvaleti kullanma kararı verirseniz, çocuğunuzun ayaklarını koyabilmesi için basamak kullanın.
  - Çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde ona yardımcı olun, yanında kalın, eline tuvalette otururken oyalanabileceği resimli kitaplar, oyuncaklar vs. verin ve lazımlığına tuvaletini yapmasa bile birkaç dakika oturmasını sağlayın.
  - Dört-beş dakikadan sonra çocuğunuzun tuvaletten kalkmasına yardımcı olun. Eğer bu süre içinde tuvaletini yapabildiyse, aşırıya kaçmamak kaydı ile onu övün ve ödüllendirin. Eğer tuvaletini yapamadıysa, bir dahaki sefere yapabileceğini söyleyin.
  - Bazen çişten önce kakalarını oturağa yapmayı öğrenirler. Bu yüzden önce kaka eğitimi ile başlayın.
  - Eğer çocuğunuzun özellikle bağırsak hareketlerinin başladığı bir zaman varsa (yemekten sonra gibi), onu o zamanlarda oturağa oturtun. Eğer kakası geldiğinde belli ediyorsa (sessizleşiyorsa veya köşeye çekiliyorsa) hemen lazımlığa götürün.


   
Tuvalet eğitimi için ne yapılmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Keneden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?..

  Keneden Korunmak İçin Neler Yapılmalı?..

  elektrikten korunmak için ne yapmalıyız elektrik çarpmasından korunmak için neler yapmalıyız elektrik çarpmalarından neler elektrikten kazalarından Uzmanlar piknik sezonunun başlaması sebebiyle son günlerde çocuklarda görülen kene ısırması vakalarında artış olduğuna dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor. Dünyada ilk kez 1944 yılında Kırım’da saptanan ve daha sonra 1956 yılında Kongo’da görülen...
 2. çocuklarda tuvalet eğitimi

  çocuklarda tuvalet eğitimi

  tuvalet eğitimi tuvalet eğitimi çizelgesi egitimi egıtımı Sevgili meleklerim; çocuk eğitimi bir annenin en değer verdiği konudur.Zamanı geldiğinde çocuğunuza uygun bir şekilde tuvalet eğitimide vermeniz gerekmektedir.Bakalım bunu nasıl yaparız peki? ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ Çocuğunuz hiçbir hatırlatma yapılmadan kendiliğinden lazımlığa yöneliyor, soyunuyor, tuvaletini yapıyor ve...
 3. tuvalet eğitimi

  tuvalet eğitimi

  acaba bebeklere ne zaman tuvalet eğitimi vermeliyiz.yani en doğru zaman ne zaman
 4. Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalı

  Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalı

  Cilt Güzelliği İçin Neler Yapılmalı Sorusuna verilecek cevap aslında bitkilerde geçmektedir kimyasal cilt ürünlerinden uzak durunuz sağlığınızı seviyorsanız Cilt güzelliğide en etkili ürün Yosun Üzüm Çekirdeği Kremi dir heryerde olan ucuz bir çok markanın üretiği ama diğer pek çok pahalı ürünlerden etkilidir denemenizi tavsiye ederim Diyorsanızki Ben kendi çözümümü kendim yaparım aşağıdaki...
 5. Gebe kalabilmek için neler yapılmalı?

  Gebe kalabilmek için neler yapılmalı?

  Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki 12 ay düzenli ilişkiye rağmen hamilelik oluşmaması (35 yaş üzerinde 6 ayda hamilelik oluşmaması) durumunda kısırlık yani infertilite durumundan söz edilir ve bu durumlarda sadece burada bahsedilen önerileri uygulamak vakit kaybına, bunun sonucu olarak da gerekli tedavilerin zorlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kısırlık (infertilite) durumu olan hastalar...

Sayfayı Paylaş