tuzun zaralar ı......

gamselim

Mekanın en şık Meleği
Üye
tuzun zaralar ı......
Yemeğin tadı tuzu kalbi yoruyor....şu sıra saglık programlarında birçok doktorlar tuzun insan için zararını konuşuyorlar....megerse tükettiğimiz tuz birçok hastalıga neden oluyormuş....

tuz3widecac7402[1]-bc.jpg

Yüksek tansiyon, kemik erimesi, böbrek hastalığı, mide kanseri ve şişmanlık açısından ciddi risk oluşturan aşırı tuz tüketimi en çok da kalbi etkiliyor, tuz, kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarını yükseltiyor.

Tuz demek, yüksek tansiyon demek

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, felçlerin yüzde 62’sinden, koroner kalp hastalıklarının ise yüzde 49’undan yüksek kan basıncı sorumlu.

Tuz, vücut fonksiyonları için gerekli olmasına rağmen fazla tüketildiğinde zararlı etkilere yol açıyor. Çünkü fazla tuz kan basıncını yükseltiyor, yüksek kan basıncı ise kalbi büyütüyor, kalp krizi, kalp yetmezliği, felç riskini artırıyor, böbrek fonksiyonlarını bozuyor ve görme kaybına neden oluyor.

Bu zararlı etkiler kan basıncı arttıkça artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre felçlerin yüzde 62’sinden ve koroner kalp hastalıklarının yüzde 49’undan yüksek kan basıncı sorumlu. Yüksek kan basıncının, en fazla ölüm nedenleri arasında bulunduğunu ve yüzyılın epidemisi olarak kabul edildiğini belirten Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Prof. Dr. Sunay Sandıkçı, fazla tuzun, kan basıncı normal olanlarda da kalp damar sağlığına zararlı olduğunu söylüyor.
"Felç riskinde ve kalp büyümesinde artışa neden olur, böbrek hastalığını kötüleştirir, ölüm riskini artırır. Ayrıca böbrek taşı ve osteoporoz riskini artırdığına, obeziteye yol açtığına, mide kanserinin majör nedeni olduğuna ve astım atağının şiddetini artırdığına dair de giderek artan kanıtlar mevcuttur."
Türkiye dünyanın en çok tuz tüketen ülkelerinden olduğunu hatırlatan Prof. Sandıkçı, "Çoğu ülkede günlük tuz tüketimi günde 9-12 gram iken, bizim tuz tüketimimiz günde ortalama 18 gram. Türkiyede erişkin nüfusun yaklaşık her üçte birinde hipertansiyon mevcut. Kan basıncı düzeyi ortalamamız da Japonya, Çin, İngiltere ve ABD den daha yüksek. Bu da acilen toplum genelinde tuz kısıtlamamız gereğini ortaya koymaktadır" diye konuşuyor.

Son düzenleme:
Kortizon tedavisi gördüğüm için, aylardır tuza hasretim :D Zaten vücudumda ödem oluşuyor, birde tuz yesem ne olurdu acaba :) Kızlar tuz diddende sağlıksız, tamam kabul ediyorum tuzsuz herşey ot gibi yavan ama aşırı tüketmeyin:) Beni düşünün aylardır tuz yemiyorum:) Başta çok zorlandım ama tuzsuz bir hayata alıştım heralde :) Pek bilmiyorum artık :)

Güzel bilgiler için tşkler gmselim :)

Geri