Unutulan e- devlet şifresi nasıl geri alınır?

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Unutulan e- devlet şifresi nasıl geri alınır?

e devlet şifremi unuttum nasıl geri alırım,e devlet şifresi ücretsiz nasıl geri alınır, e devlet şifresi para ödemeden geri alınabilirmi,e devlet şifresini unuttum cepten nasıl geri alırım

e-devlet-sifresini-telefonla-geri-alma-1.jpg

E-devlet şifresiyle ilgili olarak konunun gelişme aşamaları şu şekilde. Öncelik devlet şifresi için PTT şubelerinden 1 TL karşılığında bu şifre kağıdımızı alıyorduk ve unuttuğumuz zamanda şifremizi yeniden almak için 10 tl ücret veriyorduk. Şimdi bu sistem değiştirildi e-devlet resmi sitede aynen yazan bu: “Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.”

Sonunda e-devlet şifresini kaybedenler için telefonla geri alma sistemi düzenlendi. Siz ait cep telefonunuza isteyebileceğiniz şifrenizle artık e-devlet şifrenizi kullanabileceksiniz. e-devlet şifrenizi nasıl geri alabileceğinizi anlatacağız.

UNUTULAN E DEVLET ŞİFRESİ ŞU ŞEKİLDE YENİLEME SIFIRLAMA YAPILIR

1. 1- https://www.turkiye.gov.tr/ sitesine giriyoruz ve sağ üstten “Sisteme Giriş” butonuna basıyoruz.

2. Aşağıdaki ekran geldiğinde kırmızı ile işaretlediğimiz yerden “Şifremi Unuttum” linkine tıklıyoruz.
  3. 2- Gelen bu ikinci ekran “Şifremi Hatırlamıyorum” u seçip “Devam et” butonuna basıyoruz.
  4. 3- Aşağıdaki gelen ekranda Nüfus cüzdanımıza göre dolduruyoruz. Burda ekstra gereken tek şey, birinci derece yakınımıza ait TC kimlik no’su. Eşiniz, anneniz, babanız, kardeşinizden herhangi birinin TC no’sunu istenen yere giriyoruz. Diğer yerleride doldurup devam butonuna basıyoruz.
  5. 4- Yine gelen ekrandaki bilgileri Nüfus Cüzdanımıza göre doldurup “Devam Et” butonuna basıyoruz ve diğer ekrana geçiyoruz.
  6. 5- Cep telefonumuzu gireceğimiz ekran geliyor, Ülke kodu bölümünden Türkiye seçiyoruz ve cep telefonumuzu başında “0” sıfır olmadan giriyoruz. Yine “Devam Et” butonuna basıyoruz. Diğer ekrana geçiyoruz.
  7. 6- Cep telefonumuza 1 dakika içinde bir kod gelecek. Boş yere gelen kodu girip “Devam Et” butonuna basıyoruz. Ve Diğer ekrana geçiyoruz.
  8. 7- Artık şifre gireceğimiz ekran geldi. Rakamlar ve yazılardan oluşan şifre girmenizi tavsiye ederiz. Örneğin: mahmud89sifre sonra yine “Devam Et” butonuna basıyoruz. Gelen ekrandada devam et diyere işlemi bitirip devlet şifre yenileme işlemini bitirmiş oluyoruz.

Sevgili meleklerim aşağıdaki siteden de güzel anlatım var anlamayanlar için yararlı bi link konuya bakarak kendiniz yapabilirsiniz. Burada yazılan paralar ekonomik şartlardan dolayı güncellenmiş, üzerine koymuş olabilir takılmayın kızlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri