Üriner sistem enfeksiyonu Teşhis ve tedavi

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Üriner sistem enfeksiyonu Teşhis ve tedavi
Üriner sistem enfeksiyonunun en sık rastlanan semptomu idrar geçişinde ağrılı, yanan bir sansasyon; Genellikle doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle başarıyla tedavi edilirler. Üriner sistem enfeksiyonları özellikle kadınlar ve çocuklar arasında oldukça yaygındır. Bir idrar yolu enfeksiyonu böbrek, üreter, mesane, üretrayı içeren bir enfeksiyondur. Bunlar idrarın vücuttan atılmadan önce geçtiği yapılardır.Böbrekler bel seviyesindeki omurganın her iki yanına uzanan bir çift küçük organtır. Vücutta atık ve aşırı su bulunan kanı temizlemek ve idrarın dışarı çıkışını sağlamak da dahil olmak üzere birçok önemli görevi vardır.Bu fonksiyonlar onları kan basıncının düzenlenmesinde önemli kılmaktadır . Böbrekler ayrıca kan şekeri düzeyleri, kan basıncı ve elektrolit dengesi değişikliklerine çok duyarlıdır . Hem diyabet hem de hipertansiyon bu organlara zarar verebilir.

Üriner sistem enfeksiyonu.jpg

Mesane, idrarı toplayan ve depolayan küçük bir kese organıdır. İdrar mesanede belli bir seviyeye ulaştığında, boşalmak zorunda olduğumuz hissini yaşarız, mesaneyi astarlayan kas, idrarı atmak için gönüllü olarak sözleşmeli olarak kullanılabilir.Üretra, mesaneyi vücudun dışına bağlayan küçük bir borudur. Bu sistemin herhangi bir kısmı enfekte olabilir.Üst idrar yolu böbrekler ve üreterlerden oluşur. Üst üriner sistemdeki enfeksiyon genellikle ateş , titreme , bulantı , kusma ve diğer şiddetli semptomlara neden olabilen böbrekleri etkiler . Alt idrar yolu mesane ve üretradan oluşur. Alt idrar yollarındaki enfeksiyon, üretra (üretrit) veya mesaneyi ( sistit ) etkileyebilir .Nedenler


İdrar yolu enfeksiyonları yetişkinlerde çocuklardan çok daha sıktır, ancak çocukların yaklaşık% 1 - 2'sinde üriner sistem enfeksiyonu görülür. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları, yetişkinlerde ciddi hastalardan daha olasıdır.Normal idrar sterildir ve bakteri, virüs veya mantar gibi hiçbir mikrop içermez. Üriner sistem enfeksiyonları idrar yollarına bakteriler girdiğinde ortaya çıkar. İYE lere genellikle bağırsakta yaşayan bakteriler neden olur.Kadınlar özellikle risk altındadır, çünkü bakteriler idrar yollarına kolayca taşınabilir. İYE riskini artırabilecek diğer faktörler şunları içerir:


Diyabet

Gebelik

Üriner sistemin yapısal anormallikleri

İdrar akışını engelleyen herhangi bir faktör, örneğin: böbrek taşları , büyümüş prostat .

Mesaneye bir kateter yerleştirilmesi

Zayıf kişisel hijyen

Menopoz

Kontrasepsiyon için bir diyafram kullanma.


İdrar yolu böbrekler, mesane, üreterler ve idrar yollarından oluşur. Bir İYE, etkilediği üriner sistem alanı ile sınıflandırılabilir. Üretra yalnızca etkilenirse üretrit olarak bilinir. Mesane etkilendiğinde sistit (İYEnin en yaygın şekli) olarak bilinir. Böbrekler etkilenirse, tedavi edilmediği takdirde böbrek hasarına neden olabilecek pyelonefrit olarak bilinir.Belirtiler


Bir İYE nin en yaygın belirtisi idrar geçerken ağrılı, yanan bir sansasyondur. Diğer semptomlar şunları içerir:


Karında veya pelvik bölgede ağrı

İdrar yapmak için sık sık veya sürekli bir dürtü

Bulanık veya kötü kokulu idrar.


Böbrekler etkilendiğinde, deneyimli diğer semptomlar şunları içerebilir:


Sırt ağrısı

Ateş ve titreme

Mide bulantısı ve kusma

Kan lekeli idrar.


Üriner sistem enfeksiyonu için nedenler ve risk faktörleri nelerdir?


İdrar normalde sterildir. Bakteriler idrar içine girip büyümeye başlarlarsa bir enfeksiyon oluşur. Bakteriyel enfeksiyon genelde idrarın vücudun dışına çıktığı ve üriner sisteme doğru ilerlediği idrar yolunun açılışında başlar.Bu bakteri anüs çevresindeki bölgeden üretranın açıklığına kadar hareket edebilir. Bunun en yaygın iki nedeni yanlış silme ve cinsi münasebettir..


Teşhis ve tedavi


Eğer bir İYE den şüpheleniliyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak doğru bir tanı konulması ve uygun tedavi yapılması önemlidir. Hızlı tedavi, böbreklerin gelişmesinden enfeksiyonu önlemek için önemlidir. Bir doktora danışılıncaya kadar ilk tedavi tedbirleri şunları içerir:

Su içmek

Mesaneyi tahriş edebilecek sıvıları kaçınmak (örneğin gazlı içecekler, alkol, kahve ve çay)


Bir İYE tanısı genellikle semptomların değerlendirilmesi ve idrarın bakteri ve kan hücrelerinin varlığı açısından test edilmesiyle yapılabilir.İYE ler genellikle antibiyotiklerle başarıyla tedavi edilir. Antibiyotiklerin seyri, oral yollarla alınır, koşullara bağlı olarak genellikle üç ila on gün arasında. Semptomlar ilk antibiyotik dozunun verildikten sonraki 24 ila 48 saat içerisinde hafifletilir. Daha karmaşık ve tekrarlanan enfeksiyonlarla altta yatan bir neden olabilir . Kullanılabilen teşhis testleri, üriner sistemin ultrason taramaları ve uzmanlaşmış röntgen ışını içermektedir. Bilinen bir altta yatan nedenden dolayı tekrarlayan İYE geçmişi varsa düşük doz antibiyotikler İYE gelişmesini önlemek için haftalar ya da aylarca günlük olarak verilebilir
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Üriner sistem hastalıklarında kişi evliyse şiyle birlikte tedavi olmalı yoksa bu hastalığın geçeceği yok.Özellikle mantar gibi enfeksiyonlar eşler arasın da çok yaygın. Doğru tedavi, doğru hijyenle durum yönetilebilir.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
698
mesane enfeksiyonu
M
Uzman SühaN
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst