Uşak

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Uşak
Uşak ili milattan önce 5000 yıllarından itibaren bir yerleşim bölgesidir. M.Ö. 2500 yıllarına kadar Hitit hakimiyeti altında olan bölge bu tarihte Luvi istilasına ugramıştır. Hitit krallığı dağıldıktan sonra burasını Ege göçleri sırasında boğazlardan gelen Frigyalılar mesken edinmiştir. M.Ö. 7. yüzyılda bu bölge Frigyalılar ve Lidyalılar arasında paylaştırılmıştır. Lidyalılar Uşakın batısında yaşamışlardır. Lidyalılar tarafından yapılan ve Ege ile Yakındoğuyu birbirine bağlayan Kral Yolu Uşaktan geçiyordu.
M.Ö. 6. yüzyılda bütün Anadolu Pers İmparatorluğunun egemenliği altında idi.

Yine M.Ö. 4. yüzyılda Büyük İskender Pers İmparatorluğunu yıkar ve Anadolunun yeni hakimi olur. Bölgemizin hakimiyetini Makedonya devletinden sonra Bergama Krallığı daha sonra da M.Ö. 2 yüzyılı civarlarında Roma imparatorluğu devralır. Bölgemiz M.S. 395 yılına kadar Roma İmparatorluğu hakimyeti altinda iken imparatorluğun ikiye ayrılması sonucu 700 yil boyunca Bizans hakimiyetinde kalır.
1071 Malazgirt Zaferinden sonra Anadolunun fethi ile görevlendirilen 1. Süleyman Sah, Uşakı Selçuklu devletine katmıştı. Selçukluların dağılmasından sonraki beylikler döneminde Germiyanoğulları bölgede hakimiyet sürmüş, 1391 yılında yılında Yıldırım Beyazit tarafından Osmanoğullarına katılmıştır. Fetret Devri boyunca Karamanlılar elinde kalmiş, 1414 yılında tekrar Germiyanoğullarına geçmiş.
1429 yılında Osmanlı Devletine katılmıştır. Uşakın Istiklal savaşımızda önemli bir yeri vardır. Yunan Orduları Komutanı General Trikopis Merkez Göğem Köyünde esir alınmıştır. 1 Eylül 1922de Uşak isgalden kurtulmuş, 2 Eylül 1922de Atatürk ve Inönü şehre gelerek karargah kurmuşlar, Trikopolisin kılıcını bugün Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi olan evde teslim almışlardır.
Kütahya iline bağli bir ilçeyken 15 Temmuz 1953 yilinda çikarilan 6129 sayili kanunla il olmuştur.
Osmanlı döneminde aşıklar diyarı anlamına gelen UŞŞAK sonraları oğul, evlat anlamına gelen UŞŞAK olarak anılmaya baslanmıs, söylenis kolaylıgı olarak Ş’nin biri düsmüstür. Il Kurulus yasasında da ilin adı UŞŞAK olarak geçmistir


Kaynak:geziyoruz.com 
  usak li yokmu yaaa hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Çocuklarınız İçin Şirin mi Şirin Dilsiz Uşaklar... Çocuklarınız İçin Şirin mi Şirin Dilsiz Uşaklar...
Çocuk Odaları İçin Dilsiz Uşak Modelleri Dilsiz Uşak Modelleri Çocuk odaları için sevimli dilsiz uşak modelleri Çocuklarınıza düzenli...
Ev Dekorasyon Önerileri 0
Uşak Tüketici Hakları Hakem Heyeti Telefonu kaç acaba Uşak Tüketici Hakları Hakem Heyeti Telefonu kaç acaba
Merhaba arkadaşlar acaba sizlerin arasında Uşak Tüketici Hakları Hakem Heyeti Telefonu numarasını bilen var mı? Lütfen eğer Uşak Tüketici Hakları Hakem Heyeti Telefonu kaç bilen varsa bana telefon nosunu yazsın.
Soru-Cevap 1
2012 Uşak Nüfusu 2012 Uşak Nüfusu
2012 Uşak Nüfusu kaç bu konuda bilgisi olan varsa yazsın bu sayfaya
Soru-Cevap 1
Hanimiş Uşak melekleri :) Hanimiş Uşak melekleri :)
Uşaklılar buraya...:):):)
Memleket Melekleri 1
usak li yokmu yaaa usak li yokmu yaaa
merhaba arkadaslar usakli yokmu :)
Memleket Melekleri 2

Benzer Konular