Uyku felci nedir ? Uyku felcinin belirtileri nedenleri nelerdir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Uyku felci nedir ? Uyku felcinin belirtileri nedenleri nelerdir ?
uyku felci,uyku felci nedir,uyku felci nedenleri,uyku felci neden olur,uyku felci belirtileri,uyku felci tedavisi,


uyku felci.jpg

Uyku felci, kişinin uykudayken, veya uykudan uyanırken tepki gösterememesi, hareket etmesi veya konuşması için geçici yetersizlik yaşadığı zaman meydana gelen geçiş durumu olarak tanımlanabilir. Uyku felci, kişinin uyku sırasında kasları hareket ettirememesi ile karakterizedir. Hiç uyku felci geçirdiniz mi? İnanılmaz derecede korkutucu bir deneyim olabilir, muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim. Bedeni hareket ettiremezsiniz, vücudunuzu hareket ettiremez veya başınızı sağa sola döndüremezsiniz. Konuşmaya çalışırsınız , ama ağzınızı bile açamazsınız . Nefes darlığı , göğsünüzde kuvvetli bir baskı , vücudunuzu ağırlaştığını hissedersiniz. Derin bir korku , tehlike duygusu belki de odada garip bir varlık olduğunu hissediyorsunuz. Yaşadığınız durum ürkütücü olsada aslında tehlikeli değildir. Uyku felci, narkolepsinin bir belirtisidir , ancak bir çok durumda, narkolepsi veya başka bir uyku bozukluğunun bir göstergesi değildir . Uyku felci hiçbir şekilde nadir bir bozukluk değildir. Aslında, çoğu insan yaşamları boyunca en az bir veya iki kez uyku felci yaşayacaktır. Her bir birey uyku felci deneyimini biraz farklı bir şekilde yaşar ve beraberindeki duyumlar hem sunumlarında hem de şiddetinde önemli ölçüde değişiklik gösterebilir.Makalemizin devamında ; uyku felci , uyku felci nedir, uyku felci neden olur, uyku felci nedenleri , uyku felci belirtileri ve uyku felci hakkında bilgiler verilecektir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..Uyku felci yaşayanlar ;


Uyku felci uyandıktan hemen sonra hareket edememe veya konuşamamaktır. Olayı deneyimleyen kişinin duyuları ve farkındalığı sağlamdır, ancak üzerinde baskı veya sanki boğulma gibi hissedebilirler.Bazı şeyler uyku felci olaylarını ortaya çıkarabilir. Örneğin, uyku yoksunluğu, bazı ilaçlar ve uyku apnesi gibi bazı uyku bozuklukları tetikleyicidir. Halüsinasyonlar ve yoğun korku eşlik edebilir.Uyku felci hayatı tehdit edici değildir, ancak kaygıya neden olabilir .Genellikle ergenlik döneminde başlar ve 20'li ve 30'lu yıllarda sık görülür . Uyku felcinden nasıl kurtulurum ? Çoğu insan için uyku felci için tedavi yoktur. Anahtar, altta yatan sebeplerin önlenmesidir.Saldırı sırasında sakin kalmak ve yakında geçeceğini anlamak önemlidir. Bazı insanlar için, rahatsız edici belirtilerin arkasında hangi mekanizmanın olduğunu bilmek, onlarla ilgili korku ve endişeye aracılık etmede yardımcı olabilir. Ek olarak, uyku felci olayları tetikleyen şeyi öğrenmek, önleme için bir strateji oluşturmanızı sağlar.Uyku felci öldürür mü ? Uyku Felcinde Ne Olur?Uyku felcinde kişi uyanıklık ve uyku aşamaları arasında geçtiğinde ortaya çıkan bir durumdur. Bu bölümler sırasında, birkaç saniye veya birkaç dakika hareket edemeyebilir veya konuşamaya bilirsiniz. Uyku felci epizotları genellikle bir kaç dakikadan daha kısa sürer. Uyku felci, uyurken veya uyanırken vücudunuzu hareket ettirememenizdir. Uykunuzu veya genel sağlığınızı etkilemez.Çoğu insan ilk olarak ergenlik dönemlerinde uyku felci geçirirken, bu durum insanların yirmili yaşlarında ve otuzlu yaşlardayken en yaygın olanıdır ve daha sonrada deneyimlenebilir.Bir bölüm sırasında, normal olarak nefes almaya devam edebileceksiniz ve gerçekleşen her şeyin farkında olacaksınız.Aşağıdaki belirtiler oluşabilir:Uyku felci ile ilişkili semptomlar arasında hareket edememe veya konuşma zorluğu, göğüste bir ağırlık hissi veya boğulma hissi ve bazen halüsinasyonlar sayılabilir. Uyku felci titreme gibi septomlarada nedne olabilir.


Konuşamamak

Kollarınızı, bacaklarınızı, vücudunuzu veya başınızı hareket ettirememe

Orada olmayan şeyleri görmenize, duymanıza veya hissetmenize neden olan halüsinasyonlar.Uyku felci, uyanırken veya uykuya daldığınızda ortaya çıkan geçici bir hareketsizlik veya konuşma bozukluğudur.Bu zararlı değildir ve birkaç saniye veya dakika içinde geçmelidir, ancak çok korkutucu olabilir.Birçok insan yaşamında bir veya iki kez uyku felci geçirirken, diğerleri ayda birkaç kez veya daha fazla düzenli olarak yaşıyor.Her yaştan insanı etkiler ve en çok genç ve genç yetişkinlerde görülür.Sırt üstü uyuyan insanların uyku felci geçirme olasılığı diğer pozisyonlarda uyumaktan daha olasıdır.

Uyku yoksunluğu / uykusuzluk.

Normal uyku düzeninin bozulması.

Stres veya bipolar bozukluk gibi zihinsel durumlar.

Uyarıcıların aşırı kullanımı.

Aşırı fiziksel yorgunluk.

DEHB tedavisi için reçete edilenler gibi bazı ilaçların kullanılması.

Narkolepsi gibi diğer uyku bozukluklarının bir belirtisidir.


UYKU FELCİ NASIIL ÖNLENİR ?Uyku felcine ilişkin ana semptom, çevreniz tamamen farkında olmakla birlikte, geçici olarak hareket edememek veya konuşmamaktır. Bir bölümün uzunluğu bir kaç saniyeden bir kaç dakikaya kadar değişebilir.Uyku felci sadece rüya halinin bir uzantısıdır bu yüzden teknik olarak zararsızdır. Bazı insanlar tarafından verilen ayrıntılı açıklamalara rağmen uyku felci nedenleri şaşırtıcı derecede sıradandır.Bazı uyku felci tetikleyicileri vardır. Genellikle uyku yoksunluğu ve stres dönemlerinde ortaya çıkar . Çoğu insan, uyku programı bozulduğunda, bunun sebebi ne olursa olsun, onu deneyimliyor. Ayrıca, anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik bozukluklarla güçlü bir ilişki olduğu görülmektedir. Alkol ya da diğer ilaçların kullanılması da uyku felci saldırısına neden olabilir. Bazı insanlar için, durumun genetik bir nedeni bilinmemekle birlikte, bir aile uyku felci öyküsü ortaya çıkmaktadır.Uyku felci geçiren çoğu insan sıt üstü uyuduğunu belirtmektedir. Sırt üstü uyumak bunun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.Uyku felci, obstrüktif uyku apnesi ve narkolepsi dahil olmak üzere uykuyu parçalayan diğer uyku bozuklukları ile ilişkili olarak da ortaya çıkabilir . Belki de yapabileceğiniz en önemli şey, daha iyi uyku kurallarını takip etmektir. Düzenli bir uyku programı tutmak, yeterli uyku aldığınızdan ve sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz yukarıdaki tetikleyicilerin herhangi birini önlemek için gereklidir.


Uykuya dalma ya da uyanma noktasında deneyimlenen uyku felci, bir kaç saniye ile birkaç dakika arasında değişen bir süre boyunca hareket edemediği veya konuşamadığı geçici bir felç durumu yaratır.Uyku bizim genel sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Uyku ile ilişkili çeşitli bozukluklar vardır. Spesifik belirtiler, semptomlar, davranışlar, uyku ile ilişkili solunum bozuklukları, uyku-uyanıklık döngüsü ve ilgili tanılar temelinde kategorize edilirler. Semptomlar, gün içinde aşırı uyku hali, uykuda huzursuzluk, düzensiz solunum ve uykuya dalma zorluklarını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Uyku felci sırasında, etkilenen kişi uyanık ama hareket edemiyor veya konuşamıyor. Bu bölümler bir kaç saniye veya dakika boyunca ortaya çıkar ve deneyimlemek için ürkütücü olabilir. Hipnozik halüsinasyonlar da uyku felci sırasında ortaya çıkabilir. Uyanma sürecinde olduğu gibi ortaya çıkarsa, hipnopompik halüsinasyonlar olarak adlandırılırlar . Bu bölümler sırasında, bir kişi görsel, işitsel veya koku halüsinasyonları yaşayabilir.Narkolepsi, huzursuz bacak sendromu, ruhsal bozukluklar ve hatta sırt üstü uyumak bu duruma neden olabilir.Tipik olarak, uyku felci tedavi gerektirmez.Herhangi bir bozuklukta olduğu gibi, tedavi spesifik tanıya bağlıdır. Bazen, iyi bir uyku hijyeni geliştirme meselesidir.Uyku felci, uyanıklıktan uykuya veya uykudan uyanıklığa geçişte meydana gelebilir - bunlar hipnoagik veya predorminal uyku felci ve hipnopompik uyku felci olarak bilinir . Hipnogogik, vücudunuzun uykuya girmesi için rahatladığı süreçtir. Normalde bu süre zarfında farkındalığı kaybetmeye başlarsınız, ancak uyku felci ile hala bilinci koruyabilirsiniz ve böylece hareket edemeyeceğiniz veya konuşamayacağınız konusunda farkındasınız. Hipnopompik uyku felci, REM uyku fazının (hızlı göz hareketi) geçişleri sırasında ortaya çıkar . Uyuduğumuzda, tipik olarak 90 dakikaya kadar süren birkaç REM uyku fazından geçiyoruz. Vücudun gevşemesi ve restorasyonu gerçekleştiği zaman budur. Gözler hızla hareket ediyor ve hayallerin gerçekleştiği yer burası. REM aşamasında olduğunuzu fark ederseniz, bir kez daha hareket edemeyeceğinizi veya konuşamayacağınızı fark edebilirsiniz.


Belki de yapabileceğiniz en önemli şey, daha iyi uyku kurallarını takip etmektir. Düzenli bir uyku programı tutmak, yeterli uyku aldığınızdan ve sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz yukarıdaki tetikleyicilerin herhangi birini önlemek için gereklidir.Her 10 kişiden dördünü etkiliyor.Bu durum genellikle gençlerde ilk kez fark edilir, ancak her yaştan kadın ve erkek olabilir. Anksiyete ve depresyon gibi ruhsal bozukluğu olan bireyler, sık sık uyku felci ataklarına daha yatkındır. Uykusuzluk veya yetersiz uyku alışkanlığından dolayı yeterli uyku almama uyku felci geçirme olasılığınızı arttırır.Uyku paternlerindeki değişimler uyku felcine neden olabilir. Uyku felci, REM uykusunun başlangıcını etkileyen bir uyku bozukluğu olan narkolepsi semptomlarından biri olarak kabul edilir .Herhangi bir uyku bozukluğu uyku felci olaylarını ortaya çıkarabilir. Stresden bipolar bozukluğa, ruh sağlığınız uykunuzun kalitesiyle bütünleşir.Uyku felci ataklarının çoğu, sırtüstü uzanırken ortaya çıkar .Uyuşturucu ve alkol kullanımı, ayrıca bu maddelerden çekilme, genellikle uyku bozukluklarına yol açar. Buna karşılık, bu uyku felci ataklarının sıklığını artırabilir.


Uyku felci son derece dehşet verici olsa da, sağlığınıza nispeten zararsızdır. Ancak, bazı tedavi seçenekleri şunlardır: Muhtemelen uyku felci, yetersiz uyku alışkanlıklarına bağlıdır. Bu nedenle, her gece yeterli uyku aldığınızdan emin olun. Uykunuzu düzenli tutun, her gece yaklaşık aynı saatte uyuyun ve her sabah aynı saatte uyanın. Stres veya bipolar bozukluk gibi herhangi bir zihinsel sağlık sorununu tedavi edin.Uyku felci diğer uyku bozuklukları (narkolepsi gibi) veya tıbbi bozukluklar ile bağlantılı olup olmadığını görmek için birinci basamak doktorunuz veya bir uyku uzmanı tarafından değerlendirilir.Semptomlarınız şiddetli ise, uyku döngülerinizi düzenlemeye yardımcı olabilecek antidepresan ilaçlar reçete edilebilir.Bir çok doktor, uyku felci sadece vücudunuzun uyku döngülerinden geçtiğinin bir işareti olduğunu ve bunun endişelenecek bir şey olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, eğer uyku felci ataklarınız daha sık oluyorsa veya onlar için endişeleniyorsanız, altta yatan başka bir problem olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuzu görmeniz önemlidir.Doktorunuz, uykunuzu iyileştirmenin yollarını önerebilir. Semptomlarınız şiddetliyse, sizi nörolog gibi bir uyku uzmanına yönlendirebilirler.
 
Son düzenleme:
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Bu uyku felci karabasan gibi bir şey sanırım ben bu durumu çok yaşıyorum. Kötü bir rüya görüyorum ve gözlerimi açtığımda kımıldayamıyorum yada eşime seslenemiyorum. Ama bir kaç dakika sonra kendime geliyorum . Genelde çok stresli olduğum zamanlar bu durumla karşılaşıyorum.
 
U

uyku felci

Forum Okuru
uyku felci yaşayanlar
uyku felci öldürürmü
uyku felci nasıl önlenir
uyku felci titreme
uyku felcine bitkisel çözüm
uyku felci video
uyku felci filmi
uyku felci kulak çınlaması

Uyku felcini yani karabasanı bende sık sık yorgun endişeli ve stresli olduğumda yaşamaktayım. .Çok kötü bir durum adrenalinin tavan yaptığı an diyebilirim. Ne kımıldaya biliyorsunuz nede bir başkasına seslene biliyorsunuz.Olayı yaşadıktan sonra tekrar uykuya korkudan dalamıyorum sabahlıyorum. Sırt üstü uyumadığım halde bu durumu yaşıyorum çok enteresan değilmi
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Uyku felci, uyandıktan hemen sonra hareket edememek veya konuşamamaktadır. Bu garip fenomenden etkilenenler için son derece korkutucu bir zaman olabilir, ancak eski inançlara rağmen felç hissi doğaüstü varlıklardan kaynaklanmıyor.Artan stres seviyeleri, düzensiz ve yetersiz uyku, sırt üstü uyumak ,Uyku bozukluğu,Şizofreni, anksiyete, depresyon veya bipolar bozukluk gibi bir zihinsel sağlık bozukluğuna sahip olmak uyku felci yaşama riskini artırır. Doktorlar genellikle uyku felci teşhisi için test gerektirmez. Bununla birlikte, bir doktor tıbbi geçmişinizi, uyku düzeninizi ve altta yatan koşulları veya ilaçları gözden geçirecektir. Uyku felci ciddi uyku bozukluğuna neden olduğunda, bir doktor kalp, beyin ve akciğer aktivitesini ölçen bir gece uykusu çalışması, Elektromyogram, kas aktivitesini gösteren bir test isteyebilir.Uyku felci genellikle iyi huyludur, bu yüzden çoğu doktor tedavi önermez. Bununla birlikte, uyku felci önceden var olan depresyon, anksiyete veya uyku bozukluklarını şiddetlendirebilir . Bu gibi durumlarda, doktorlar bu bölümleri azaltmak veya ortadan kaldırmak için tedavi önerebilirler.Uyku hijyeninin iyileştirilmesi ve uyku yoksunluğunun en aza indirilmesi,Uyuşturucu ve alkolden uzak durma,Düzenli egzersiz yapmak, geç saatlerde çay ve kahve tüketmemek, geç saatlerde tv , telefon pc ışıklarına maruz kalmama, sırt üstü uyumamak uyku felcini önleyebilir.
 

Benzer İçerikler

Üst