Uyuyamıyorum uyumak için ne yapmalıyım ?

Uzman SühaN

Administrator
Uyuyamıyorum uyumak için ne yapmalıyım ?
Sağlıklı bir yaşam tarzı için yeterli uyku şarttır . Belirtildiği gibi, doğru beslenme ve iyi bir gece uykusu, her şeyi daha iyi hale getirmek için ihtiyacınız olan şeydir. Uyku, hem fiziksel sağlığı hem de akıl sağlığını sürdürmenin anahtarıdır. Vücudunuza yeterince uyku alamadığında , sadece sağlık ve psikolojik sorunları tetiklemeyeceği gibi hayatınızı ve güvenliğinizi de tehlikeye sokabilir.Uyanıkken zamanın kalitesi, uykunuzun kalitesiyle doğru orantılıdır. İyi dinlenmiş bir vücut daha iyi performans gösterir. Üretkenliğiniz, duygusal dengeniz ve hatta ağırlığınız üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir.

uykusuzluk.jpg

Sağlıksız gündüz alışkanlıkları ve yaşam tarzı seçimleri sizi gece uykusuz bırakabilir. Bu durum ruh halinizi, beyninizi ve kalp sağlığınızı, bağışıklık sisteminizi, yaratıcılığınızı, canlılığınızı ve kilonuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Hayatın üçte biri uykuda geçiyor bu nedenle uyku kalitenize dikkat edin. Yedi ila dokuz saat arasında uyumanız önerilir. Uyumak, kalp problemleri, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite riskinin azalmasıyla bağlantılıdır.Bağışıklık sisteminiz, doğurganlık ve zihinsel işlevleriniz üzerinde de olumlu bir etkisi olabilir.Yeterince uyumadığınız konusunda endişeleriniz varsa, bunu acilen ele almanız gerekir.

İyi bir gece uykusu düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme kadar önemlidir.Araştırmalar, kötü uykunun hormonlarınız, egzersiz performansınız ve beyin fonksiyonunuz üzerinde anında olumsuz etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Hem yetişkinler hem de çocuklar için, aynı zamanda kilo alımına ve hastalık riskini artırabilir.Sağlığınızı optimize etmek için iyi bir uyku çektiğinizden emin olun.Ginkgo biloba: Birçok yararı olan doğal bir bitki, uyku, gevşeme ve stres azaltmada yardımcı olabilir. Magnezyum: Vücutta 600 den fazla reaksiyondan sorumlu çalışmalar magnezyumun gevşemeyi artırabileceğini ve uyku kalitesini artırabildiğini göstermektedir. Lavanta: Birçok sağlık yararları ile güçlü bir bitki tabanlı lavanta uyku kaltienizi geliştirebilir.

Uyku için doğru ortamı yaratmak önemlidir. Yatak odanızın görüntüsü , sesler, kokular ve hisler, ne kadar iyi uyuyacağınız üzerinde etkili olabilir. Odanız dağınısa düzenleyin tozluysa tozları alın ve etrafı silin. Odanızı her gün havalandırın.Yatak odanız sadece iki şey için kullanılmalıdır - uyku ve cinsi münasebet.TV seyretmek, telefonunuzu, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı kullanmak, çalışmak veya egzersiz yapmak için kullanılmamalıdır.Bu aktiviteler rahatlamanıza yardımcı olmaz, bu yüzden onları başka bir oda da yapın..

Rahatlatıcı bulduğunuz bir renk şeması seçin. Belirli renklerin diğerlerinden daha yatıştırıcı olduğunu unutmayın.Ben kesinlikle uçucu yağlar seviyorum.Lavanta yağı sakinleştirici etkisi ile bilinir. Yastık ve çarşaflarınıza lavanta yağı sürün. Veya aynı zamanda sulandırıp doğrudan cildinize de uygulayabilirsiniz. Kokuyu aldığınızdan emin olacağınız şakaklarınıza, bileklerinize ve boynunuza sürün.. Hoş kokan bir yatak odasına sahip olmak çeşitli nedenlerden dolayı iyidir, bunlardan biri uykunuzdur.

Uyumaya ve her gün aynı anda kalkmaya çalışın. Bu, vücudunuzun iç saatini ayarlamanıza ve uyku kalitenizi optimize etmenize yardımcı olur. Normalde yorgun hissettiğinizde bir uyku zamanı seçin.Eğer yeterince uyuyorsanız, doğal olarak bir alarm olmadan uyanmalısınız. Hafta sonlarında bile uyumaktan kaçının. Hafta sonu / hafta içi uyku programlarınız ne kadar farklı olursa, uyku düzeniniz bozulabilir.Uyuklama, uykuya dalmak için iyi bir yol olsa da, uykuya dalmak ya da gece uyurken sorun yaşarsanız, yani sık sık şekerleme yapıyorsanız bundan kaçının.

Uyumadan önce geç saatlerde yemek yemekten kaçının. Dişlerinizi fırçalayın elinizi yüzünüzü yıkayın. Aslında duş almak daha iyi fikirdir fakat çoğu insan bundan kaçınır. Uyumadan önce mutlaka bir muz yiyin ve bir bardak süt için. Melatonin, uyku-uyanıklık döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan ışık etkisiyle kontrol edilen doğal olarak oluşan bir hormondur. Beyniniz karanlık olduğunda daha fazla melatonin salgılar sizi uykulu hale getirir -ve daha az ışık olduğunda sizi daha fazla uyarır. Bununla birlikte, modern yaşamın birçok yönü vücudunuzun melatonin üretimini değiştirebilir. Uyuduğunuz zaman göz bandı kullanın yada odanızın perdelerini koyu ve ışık geçirmeyen türden seçin.

Egzersiz metabolizmanızı hızlandırır, vücut ısısını yükseltir ve kortizol gibi hormonları uyarır. Sabah veya öğleden sonra egzersiz yapın. Gündüz yeme alışkanlıklarınız, özellikle yatmadan önceki saatlerde, ne kadar iyi uyuyacağınız konusunda bir rol oynar. Kafein ve nikotini sınırlayın. Akşamları çok fazla sıvı tüketmekten kaçının.Şekerli yiyecekleri ve rafine karbonhidratları azaltın.

Uyku , blleğinizi keskinleştirir ve yaratıcılığı teşvik eder. Kuşkusuz ki uyku hayatınızın kalitesini belirler.Çok az ya da çok fazla uyku, yorgunluğa nedne olabilir.Daha iyi ve daha uzun yaşamak için daha iyi uyuyun.Uygun uyku, kardiyak problemlere yardımcı olan C-reaktif protein gibi inflamatuar proteinlerin yüksek kan seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.Uykusuzluk ve uyku apnesi gibi uyku bozukluklarından muzdarip insanlar, bu sorunları tedavi etmek için ve kan basıncını kontrol altında tutmak için uygun tıbbi yardım almalıdırlar.

DEHB, çocukların sıklıkla karşılaştıkları yaygın bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde bile yaygındır. Bunun arkasındaki temel nedenlerden biri uyku eksikliğidir. Sağlıklı uyku almayan çocuklar, odaklanma ve dikkati kaybetme eğilimindedir .Kilo vermek, diyet, egzersiz ve en önemlisi uygun uykuyu içeren çeşitli faktörlere sahiptir. Diyet yapmayı planlıyorsanız, uyku düzeninizi de planlayın.Diğer birçok faktör gibi, stres de kalp sağlığı ile ilişkilidir. Stres ne kadar az olursa, kalp sağlığınız o kadar iyidir. Şüphesiz uyku, stresi, tansiyonu ve ayrıca kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.Daha az uyku da, depresyona yol açan sinirlilik yaratır. Ancak iyi bir gece uykusu, dengeyi sağlar.

Böylece her gün uygun uyku çok önemlidir.Uygun bir uyku ve uyanma döngüsü, daha iyi uyumanıza yardımcı olacak harika bir stratejidir.Doğru zamanda erkenden uyuyun ve kalkmanıza yardımcı olmak için her gün bir alarm ayarlayın.Işığa daha az maruz kalan loş ışıklı bir oda, göze çok daha rahattır.Sinirlerinizi ve gözlerinizi yatıştırır, aşırı çalışan sinirlerinizi yatıştırır ve bu sayede size uygun ve kaliteli bir uyku sağlar.Bununla birlikte, gün boyunca kendinizi mümkün olduğu kadar güneş ışığına maruz bırakın. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız, uykunuz o kadar iyi olur. Uyku rahatsızlıklarına neden olabileceğinden çok fazla kafein ve nikotin kullanmayın.Anksiyete, uykusuzluğun arkasındaki temel nedenlerden biridir. Daha iyi uyumak istiyorsanız, rahatlayın. Yatağa gitmeden önce bir kitap okuyabilir, sıcak bir banyo yapabilir ya da sakinleştirici bir müzik dinleyebilirsiniz.Çevre uykuyu indüklemede önemli bir faktördür.Gürültüyü azaltın, ışıkları kısın, odayı serin tutun ve yatağınızı uyumak için konforlu hale getirin.

Tamda uyurken hepimizin aklından türlü türlü şeyler geçer. Yarın ne pişirsem,misafirime ne yapsam,işte yapılacaklar,ev düzeni,çocuklarla ilgili planlar vs vs.. Stres vücudunuzu uyanık kalmaya zorlar. Yatağa girince mümkün mertebe bunları düşünmemeye çalışın. Yatak odasının rengi uyku kalitenizi etkiler.Yatak odanızı güzel ve sakin bir renkle boyamak, uyku kalitenizi artıracaktır.Sessizlik, daha iyi uyumak için önemli bir faktördür.Aromaterapi , en iyi uyku indükleyicilerinden biridir.Lavanta kokusunun büyük ölçüde uykuya faydalı olduğu bilinen bir gerçektir.

Daha iyi uyku için rahatlama tekniklerini uygulayın. Gözlerinizi kapatın ve derin, yavaş nefes alın, her nefesi sondan daha derin alın.Ayak parmaklarınızla başlayarak tüm kasları olabildiğince sıkı bir şekilde gerginleştirin, sonra tamamen gevşeyin.Gözlerinizi kapatın ve sakinleştirici ve huzurlu bir yer hayal edin . Evinizdeki komşularınızdan, trafikten veya diğer insanlardan gelen gürültüyü önleyemez veya ortadan kaldıramazsanız, Kulak tıkacı kulanın..Yatmadan önce yemekten veya egzersizden kaçının. Her iki etkinlik de sisteminizi canlandırır ve uyumaya zorlaştırır.

İhtiyacınız olan uykunun ne kadar olduğunu belirleyen en iyi kişi sizsiniz.. Yorgunsanız, muhtemelen daha fazla uyumaya ihtiyacınız vardır. Ancak bilim bazı daha spesifik rehberlik sunuyor. Gece yedi saat uyuyan insanlar daha sağlıklı ve daha uzun yaşarlar. Yedi saatten az uyuma obezite, kalp hastalığı, depresyon ve bozulmuş bağışıklık fonksiyonu gibi bir dizi sağlık problemiyle ilişkilidir. Ancak uyku ihtiyaçları bireysel olarak büyük ölçüde değişir. Yaş, genetik, yaşam tarzı ve çevre hep bir rol oynar. Yedi ya da sekiz saat uyuyorsanız ve hala yorgun ve uykusuz hissediyorsanız, uykusuzluk ya da uyku bozukluğu çekiyor olabilirsiniz .Bu durumda bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Bende uykusuzluk problemi yaşıyorum. Uyumak için uyku hapı alıyorum. İlacı aldığım halde yatakta dönüp duruyorum. Benim uykusuz olmamın nedeni aşırı strese maruz kalmam ve çok düşünmem. Moralim iyi olduğu zaman rahat uyuyorum. Şu stres var ya her türlü olumsuzluğun nedeni.

Bende uyumakta güçlük çekiyorumdum . Rahat bir uyku için odamı uzun süre havalandırıyorum, uyumadan önce duş alıyorum ve bir bardak muzlu süt tüketiyorum. Yastığıma ve çarşafıma lavanta yağı sürüyorum. Bu yağ beni gevşetip sakinleştiriyor. Geç saatte çay ve kahve tüketmekten kaçınmak uyku kalitesi için çok önemli. Uyumaya yakın yeme içmeyi kesmek gerekiyor.

Geri