Üzümün faydaları nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Üzümün faydaları nelerdir?
Üzüm severek tüketilen meyvelerden biridir. Kırmızı, yeşil ve mor gibi renkleri vardır. Çekirdekli ve çekirdeksizdir. Reçel ve meyve suyu olarakta tüketilir. Üzüm tüketmenin potansiyel sağlık faydaları, kanser , kalp rahatsızlığını , yüksek tansiyonu ve kabızlığı önlemeyle ilişkilendirerek sayısızdır . Her çeşit meyve ve sebzeyi tüketmek uzun süredir kalp hastalığı, şeker hastalığı , kanser ve diğer koşullarda azalma ile ilişkilendirilmiştir . Birçok çalışma üzüm gibi bitki gıdalarının tüketiminin artmasının obezite ve genel mortalite riskini azalttığını göstermiştir.
üzümün faydaları.jpg
Dünyadaki üzüm üretiminin çoğunluğu şarap endüstrisi tarafından kullanılırken , kalan parti meyve olarak tüketilmekte ve kurutulmuş olarak küçük bir kısmı kullanılmaktadır.Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda üzüm çeşidi vardır. Meyve, genel sağlık durumunuza katkıda bulunan gerekli vitaminleri ve mineralleri sağlayan diyetinizin önemli bir parçasıdır. İşte üzümün sayısız fayadalarından bazıları

Üzüm polifenoller olarak bilinen, özofagus, akciğer, ağız, farenks, endometrial, pankreas, prostat ve kolondaki birçok kanser tipini yavaşlatan veya önleyen güçlü antioksidanlar içerir . Üzümdeki lif ve potasyum da kalp sağlığını destekler.Yüksek potasyum alımı, inme riski, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumundaki azalma ile de ilişkilidir

Cilde Üzümün Faydaları

Güneş lekelerine karşı koruma sağlıyor
Yaşlanmayı yavaşlatıyor
Cildi onarıyor
Cilt rengini dengelyiyor
Yara izlerine yardım ediyor


Üzümün saça faydası

Kepeği önler
saça hacim kazandırır
Saç dökülmesini önler

Sağlık yararları

Migreni rahatlatır
Alzheimer hastalığını tedavi eder
Hazımsızlığı önler
Meme kanserine karşı savaşır
Göz hastalıklarını
Şeker hastalığını tedavi eder
Kandaki kolesterolü düşürür
Böbrek bozukluklarını iyileştirir
Astımdan korur
Viral enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur
Kabızlığı azaltır

Üzüm cildimiz için bir iksirdir. Normal tüketim ve üzüm uygulamaları pürüzsüz ve esnek cilde sahip olabilirsiniz. Üzümdeki resveratrol içeriği, Alzheimer hastalığında amiloidal beta peptidlerin seviyelerini düşürebilir. Üzümler beyninizin sağlığını da geliştirebilir ve nörodejeneratif hastalıkları erteleyebilir.Üzüm dispepsi önlemede yararlıdır. Midedeki hazımsızlık ve tahrişi tedavi edebilirler. Üzüm, göz sağlığını iyi korur.Üzümde bulunan pterostilben bileşiği, kolestrol seviyenizi düşürebilir ve sayısız kardiyovasküler hastalıkları önleyebilir. Üzüm ürik asiti azaltabilir ve vücudunuzdan atabilir. Bu böbrekler üzerindeki baskıyı azaltır ve sağlıklı tutar.


Kırmızı üzümler antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu sizi birçok enfeksiyona karşı korur. Üzümlerin antiviral özellikleri poliovirüs ve herpes simpleks virüsünün tedavisinde ve önlenmesinde etkilidir. Kabızlıktan kurtulmak istiyorsanız, üzüm yemeyi veya üzüm suyunu içmeyi deneyin. Bu minik meyveler organik asit, şeker ve selüloz içerir; bu da kronik kabızlığı hafifletir . Üzüm ve tohum ekstraktları güçlü antioksidanlar olan protonosiyanidinleri ve resveratrol içerir. Zararlı UV radyasyona karşı korumak için üzüm çekirdeği özünü cildinize uygulayın.

Yaşlanma doğal bir süreçtir. Fakat giderek artan kirlilik ve stres seviyesi nedeniyle, cildimiz erken yaşlara doğru eğilim gösterir. Serbest radikaller, prematür yaşlanmanın temel nedeni olup cildinizde kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşturur. Üzümlerde bulunan antioksidanlar C vitamini ile birlikte cildinizi serbest radikallerden korur ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirir.Üzüm çekirdeği ekstresi, cildinizdeki nemi muhafaza etmeye yardımcı olan E vitamini içerir. Üzümler, Vitamin C deposudur. Bu gerekli besin, hücre ve kan damarlarının büyümesine yardımcı olan kollajen oluşumunda yardımcı olur.Üzüm, hücrelere ve organların ürik asit ve vücudun diğer zararlı toksinlerini ortadan kaldırmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidan görevi görür.Üzüm, kemiklerin oluşumunda ve güçlenmesinde yardımcı olan bakır, demir ve manganez gibi mikro besleyicilerin en iyi kaynağıdır. Osteoporozu önlemek için diyetinize üzüm ekleyebilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Meyve, genel sağlık durumunuza katkıda bulunan gerekli vitaminleri ve mineralleri sağlayan diyetinizin önemli bir parçasıdır. Üzümün sağlık üzerinde sayısız faydası vardır. Üzüm tüketiminin özel yararı alanlarından bir diğeri de kanser önlemesidir. Kanserin yanısıra anemi, astım,kemik gelişimi saç ve cilt bakımı için üzüm son derece faydalıdır.Üzümlerde bulunan polifenollerin, kalp rahatsızlığı riskini azalttığı ve sağlıklı kan akışını ve fonksiyonunu korumaya yardımcı olması için kan damarlarının gevşemesini teşvik ederek sağlıklı bir kalbi desteklediği gösterilmiştir.Araştırmalar, düzenli üzüm tüketiminin, retinayı bozulmadan koruyarak göz sağlığında önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.
 

Uzman SühaN

Administrator
Özellikle, üzüm açısından zenginleştirilmiş bir diyet, retinal yapı ve fonksiyon üzerinde koruyucu bir etki sağlamıştır.Kolon kanseri hastalarında yapılan küçük bir çalışmada, üzüm bakımından zenginleştirilmiş bir diyetin, tümör büyümesini teşvik eden bazı genleri inhibe ettiği görülmüştür . Bu durum üzümün sağlıklı bir kolonu korumak için potansiyel rol oynadığını göstermiştir. Üzüm flavonoidler, mineraller ve vitaminlerle doludur. Sağlıklı organ sistemleri ve bağışıklık için C ve A vitamini bakımından zengindir. Bu da, yaygın soğuk algınlığı ve daha ciddi sağlık sorunları yaratma şansını azaltabilir.Görüldüğü üzre üzümün anlatılmayacak kadar bir çok faydası vardır. Sağlıklı yaşam için tüm meyve ve sebzelerden yararlanmak lazımdır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Üzüm tüketmenin sağlık üzerinde bir çok faydası vardır. Mor veya kırmızı üzümlerde bulunan resveratrol'ün sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmiyor.Resveratrol'ün belirli kanser türlerine karşı savaştığı ayrıca beyin gücünü geliştirdiğiniz,kalp sağlığını koruduğu,vücudu rasyasyondan koruduğu,cilt sağlığını desteklediği görülmüştür.Ayrıca diyabetli insanlarda kan şekerini düşüektedir.Resveratrolün , kalp hastalığı için etkili olmasının sebeplerinden biri anti-enflamatuar olarak çalışmasıdır.Üzümlerin bazı özel bileşenleri vardır, bu endnele süper besin olarak övülür. A, C, B6, fosfor, magnezyum folat, potasyum, kalsiyum, demir ve selenyum vitaminleri bakımından zengindir. Üzüm, sağlıklı ve aktif bir yaşam sağlayan yüksek besin içeriğine sahiptir.Üzümlerdeki resveratrol içeriği, Alzheimer hastalığı olan hastalarda amiloidal-beta peptid seviyelerini azaltabilir. Üzümler ayrıca beyninizin sağlığını artırabilir ve nörodejeneratif hastalıkları geciktirebilir.Üzüm dispepsi önlemek için yararlıdır. Midede hazımsızlık ve tahrişi tedavi edebilir. Üzüm, akciğerlerdeki nem seviyesini artırabilen yüksek asimilasyon gücüne sahiptir. Bu, astım hastalarının kolayca nefes almasına yardımcı olabilir. Düzenli üzüm alımı, astımın tamamen iyileşmesine bile yardımcı olabilir! Kırmızı üzüm antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bu sizi birçok enfeksiyondan korur. Üzümlerin antiviral özellikleri, poliovirüs ve herpes simpleks virüsünün tedavisinde ve önlenmesinde etkilidir. Üzüm kabızlığın giderilmesine yardımcı olur bağırsak sağlığını korur.Yaşlanma doğal bir süreçtir. Ancak artan kirlilik ve stres seviyesi nedeniyle, cildimiz erken yaşlanma eğilimindedir. Serbest radikaller cildinizde kırışıklıklara ve ince çizgilere yol açan erken yaşlanmanın temel nedenidir. Üzümlerde C vitamini ile birlikte bulunan antioksidanlar cildinizi serbest radikallerden korur ve yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Üzüm, bol miktarda E vitamini ve linoleik asit ile saç dökülmesini önleyebilir. Üzümlerde bulunan Resveratrol, kilo vermede size yardımcı olabilir.Üzüm, hücrelerin ve organların ürik asit ve diğer zararlı toksinleri vücuttan atmasına yardımcı olan güçlü bir antioksidan görevi görür.Üzüm Suyunun Cilt Faydaları:


Güneşe karşı koruma sağlar
Yaşlanmayı tersine çevirir
Cildi yumuşak ve esnek yapar.
Cilt tonunu dengeler
Yara izlerini azaltmaya yardımcı olurÜzüm Suyunun Saç Faydaları:


Saç dökülmesini tedavi eder
Doğal parlaklık sağlar
Hacim sağlar
Kepekle savaşır
Saçları yumuşak ve sağlıklı yapar


Üzüm Suyu Sağlık Faydaları:


Migreni rahatlatır
Anti-enflamatuar özellikleri vardır
Hazımsızlığı önler
Beyin gücünü arttırır
Göz dejenerasyonunu önler
Kalp hastalıkları riskini azaltır
Böbrek bozukluklarını önler
Astımı hafifletir
Viral enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur
Kabızlığı giderir
 
Üst