Vajinal akıntı evde nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal akıntı evde nasıl tedavi edilir ?
Farklı yaş gruplarına sahip kadınlarda beyaz akıntıların görülmesi anormal değildir. Rahim yapısal olarak nemli bir ortamdır . Akıntının olması bu nedenle normaldir. Tbai bu noktada vajinal akıntılarla ilgili bilgilere sahip olmak gerekir. Her vajinal akıntı normal olmayıp , bir enfeksiyon yada hastalığın belirtisi olabilmektedir. Hastalık emaresi taşıyan akıntılar genelde yeşil ve koyu renkli olmaktadır. Beyaz süt çürüğü gibi akıntı mantara işaret etmektedir. Vajinal akıntılar hastalık kaynaklıysa kokulu olabilir. Bu nedenle dikkate alınmalı ve bir an önce tedavi edilmelidir.

vajinal akıntı.jpg

Vajinal akıntı her zaman olan normal bir durumdur. Yumurtlama dönemin de bu akıntı daha yoğun olabilmektedir. Yumurtlamanın belirtisi olan akıntı şeffaf saydam yumurta akına benzemektedir. Bu akıntı normalde 3 gün sürmektedir.Adet dönemine yakın akıntı biraz daha kıvamlı olabilir. Ayrıca gebeliğin erken dönemlerin de vajinal akıntı kremsi kıvamlı olabilir. Vajinal akıntının nedenlerini şimdi sırasıyla anlatmaya çalışalaım .

Vajinal akıntının nedenleri
Cinsel yolla bulaşan hastalık
Pelvik inflamasyon
Hormonal sorunlar
Vajinal enfeksiyonlar
Yumurtalık kanseri
Servikal enfeksiyonlar


Vajinal hijyen nasıl sağlanır ?
Hastalığın belirtileri

Vajinal bir hastalık söz konusu olduğun da akıntınız kötü kokabilir. Yada idrar yaparken ağrı, ilişkide ağrı, kaşıntı, organda kızarıklık gibi septomlarda görülebilir.


Anormal vajinal akıntı

Bir kişinin normal bir vajinal akıntısı ya da anormal akıntıya sahip olup olmadığını bilmesi önemlidir. Beyaz akıntı normaldir ancak aşağıdaki gibi renginde anormallik varsa bir problemin işareti olabilir.

Gri beyaz
paslı
Yeşil
Sarı
Kahverengi

Bu, bayanlar için ciddi bir endişe kaynağı olabilir. Hoş olmayan bir koku ile desteklenen yeşilimsi sarı akıntı bir kadının sağlığı için çok tehlikelidir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olabilirsiniz.

Vajinal akıntı için evde tedavi yöntemleri

Öncellikle vajinal akıntınızın nedenini öğrenmek için mutlaka bir doktora gidin. Akıntının altta yatan nedeni belirlendikten sonra bir takım ilaçlar reçete edilecektir. Bu ilaçları kullanırken ayrıca vereceğimiz bu kürleri de uygulayarak kötü vajinal akıntılardan kurtulabilirsiniz.

Bilindiği üzere yoğurt çok iyi bir prebiyotiktir. Sağlığımız için bir çok faydalı enzime sahiptir. Her gün düzenli olarak yoğurt tükettiğiniz zaman vajinal enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle vajinal mantarınız varsa yoğurtla bu problemi aşabilirsiniz.

Kızılcık çok iyi bir antioksidandır. Vajinal enfeksiyon tedavisinde ev uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Kızılcığı ister yiyin isterseniz suyunu çıkarıp tüketin her ikiside vajinal enfeksiyonları tedavi edecektir.

Zerdeçallerin antibakteriyel ve antifungal özellikleri iyi bilinmektedir ve sarımsak ile birlikte karıştırılıp tüketildiğinde vajinal enfeksiyonları önleyecektir.

Kimyonda vajinal hastalıklardan koruyan harika bir baharat. Balla karıştırıp tüketebilirsiniz.

Kişnişte vajinal akıntılar için kullanılan doğal çarelerden biri. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı kişniş ekleyin ve 1 saat bekledikten sonra süzerek bu suyu için.

Nar sadece lezzetli bir meyve değil aynı zamanda çeşitli sağlık yararları olan harika bir doğal meyve. Kadınlarda kötü akıntıyı durdurmak tedavi etmek için etkili ev ilaçlarından biri dir. Narı isterseniz tüm isterseniz suyunu çıkartarak tüketebilirsiniz.


Ebe gümeci ve maydanoz bu iki yeşil yapraklıyı bir güzel haşlayıp suyunu için . Bu karışımı tüketmeden önce gebe olmadığınızdan emin olun..

Muz çeşitli mineraller içeren faydalı elementlere sahip lezzetli bir meyvedir. Muz tüketerek vajinal akıntınızı giderebilirsiniz.

Sevgili okurlar burda verilen bilgiler internetten derlenip hazırlanmıştır. Kesinlikle doktor tedavisinin yerini tutmamaktadır. Kötü kokulu vajinal akıntınız varsa yada vajinal akıntınız da aşırılık söz konusu ise mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünüp muayene olun. Bunların yanı sıra kişisel hijyeninize dikkat edin.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal duvarlar ve rahim serviksi, vajinayı temiz tutmaya yardımcı olan az miktarda sıvı üreten bezler içerir. Bu normal vajinal akıntı tipik olarak berrak veya süt beyazı rengindedir ve hoş olmayan bir kokusu yoktur.Vajinal akıntı östrojen seviyelerinde normal değişikliklerden kaynaklanabilir . Yada enfeksiyon kaynaklı vajinal akıntınız gerçekleşebilir. Doktorlar vajinal akıntının endenini belirlemek için fiziki muayene yapar . Bunun yanında kaşıntınızın yanmanızın olup olmadığını sorar.Allta yatan nedene bağlı olarak tedavi uygulanır. Tedavi sürecinde sizinde yapmanız gerekenler vardır. Mesela genital bölge temizliğine önem gösterin. Külotlu çoraptan kaçının, pamuklu iç çamaşır giyin , günlük ped kullanıyorsanız sık sık değiştirin. Genital bölgenizi kuru ve temiz tutun. Genital bölge kozmetiklerin den kokulu pedlerden, kokulu tuvalet kağıtlarından kaçının. Tahriş edici kimyasallardan uzak durun. İlaç tedavisi ile birlikte kişisel hijyeninize dikkat ederseniz enfeksiyon kaynaklı akıntılar için önlem almış olursunuz.
 
M

mıskat

Forum Okuru
mrba bir haftadır balık kokusuna bezer bir koku var vajinmda birde grimsi bir akıntı idrar yapaerken ağrımda oluyor bu neden oluyor ne zaman geçer
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Verdiğiniz bilgilere göre bulgular enfeksiyona işaret ediyor , bu septomlar tedavi olmadan geçmez . Mutlaka tedavi olmanız gerekiyor aksi durumda üreme sisteminizi olumsuz etkileyebilir. En kısa zamanda kadın doğum uzmanına görünün.
 
Üst