1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kadınlardaki vajinal akıntı, tamamen doğal ve normal bir durumdur, ama miktarında artış gözlenmesi bazı kadınlar için endişe verici olabilir. Genelde bu da normaldir, çünkü kadınların hayatları boyunca sabit olmayan ve dalgalanma gösteren östrojen düzeyleri zaman zaman akıntı fazlalaşmasına neden olabilir. Fakat sürekli artış göstermesi tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon ve hastalıklar gibi belirli nedenlerden dolayı da vajinal salgılarda bir artış gözlenebilir.

  < Konu Resmi..>

  Kahverengi Akıntının Sebepleri

  Artan vajinal akıntının yaygın bir nedeni kadının adet döngüsü sırasında yaşadığı ve normal olarak sayılan hormon dalgalanmalarıdır. Östrojen hormonunun seviyesinin yükselmesi, servikal bezlerin uyarılmasına neden olarak daha fazla mukus oluşmasına ve salgılanmasını sağlar. Bu durum, genellikle yumurtlama sırasında ve bir kadının adet döneminden birkaç gün önce oluşur. Bu dönemde salgılanan fazla mukus spermlerin yumurtaları döllemek amacı ile yaptıkları seyehata yardımcı olur.


  Kadınlarda Yeşil Akıntı ve Nedenleri


  Vajinal akıntının bir diğer nedeni de gebeliktir. Bu da, yukarıda sayılana neden ile aynı olarak ortaya çıkar. Gebelik esnasında da artan östrojen, kadının akıntısının artmasına yol açar. Daha fazla miktardaki östrojen, kadın için, her zamankinden daha fazla gebelik sırasında gereklidir.
  Enfeksiyonlar da vajinal akıntının artmasına neden olur. Bu gibi durumlarda, aşırı akıntı daha büyük bir sorunun bir işareti olabilir. Özellikle de akıntı da var olan renk ve koku değişiklikleri özel olarak doktorlar tarafından değerlendirilmelidir.


  Kadınlarda Sarı Akıntı


  Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinadan anormal akıntılara neden olabilir. Chlamydia ve gonore (bel soğukluğu) gibi hastalıklar sarı vajinal akıntının oluşmasına yol açabilir. Ayrıca böyle bir akıntıya kötü bir koku ve kaşıntı da eşlik edebilir.


  Bir vajinal mantar enfeksiyonu da artan vajinal akıntı için iyi bir sebeptir. Mantarların neden olduğu akıntı ise genellikle kalın ve beyazdır. Birçok tıp uzmanı bu akıntı şeklini süzme peynir benzeri olarak tarif eder. Ayrıca kötü koku ve bölgede kaşıntı olabilir.


  Kadınlarda Süzme Peyniri Gibi Akıntı


  Bakteriyel vajinozis adı verilen durum ise vajinadaki bakteri oranında bir dengesizlik meydana geldiğini bildirir. Bu dengesizlik vajinal akıntının gri renkli ve güçlü balık kokusuna sahip olmasına yol açabilir. Bu duruma neden olan aşırı vajinal akıntı birden fazla kişi ile cinsel birliktelikte olmak yada enjektör kullanımından kaynaklanabilir. Ayrıca yanma ve kaşıntıya da neden olabilir.


  Bazı tümörler de vajinal akıntı artmasına neden olabilir. Servikal tümörler genellikle servikal bezlerin aşırı mukus üretmesine neden olur. Bu mukus bir kremsi dokuda ve genellikle beyazdır. Bu büyümelerin neden olduğu aşırı akıntı, genellikle güçlü bir kokuya sahip değildir.


   
Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gögüs akıntım var nedeni nedir?

  Gögüs akıntım var nedeni nedir?

  meme başı akıntısı nedir,meme başı akıntısı sebepleri,meme başı akıntısının tedavisi,memebaşı hastalıkları hakkında bilgiler Kadının emzirme dönemi dışında da sütlü akıntı gelebilir. Sütlü akıntının en önemli sebeplerinden bir tanesi hipofiz bezinde prolaktin salgılayan tümörlerin olmasıdır. Yani emzirme döneminde olmayan bir kadında meme başından sütlü akıntılar geliyorsa hipofiz...
 2. Vajinal bölgemde sürekli kaşıntı var nedeni nedir?

  Vajinal bölgemde sürekli kaşıntı var nedeni nedir?

  vajinal bölgede kaşıntı,vajinal bölgede kaşıntı nedenleri,vajinal bölgede mantar,vajinal bilgede mantar tedavisi hakkında bilgiler Vajinada kaşıntı, vajina bölgemizi ele geçirip bize kendimizi huzursuz hissettiren bir illettir. Çok büyük bir ihtimalle vajinal mantar hastalığının varlığına işaret eder. Bu mantar çeşidinin tıp dilindeki adı da “Candida Albicans”tır. Konuyu detaylandırmaya...
 3. Sürekli vajinal akıntım var bunun nedeni nedir?

  Sürekli vajinal akıntım var bunun nedeni nedir?

  vajinal akıntı nedenleri,vajinal akıntı neden olur,vajinal akıntılar enfeksiyon belirtisimi,vajinal akıntıların tedavisi,vajinal akıntılar hakkında bilgiler Vajinada akıntı” denildiğinde akla gelen ilk şey kötü kokulu rahatsız edici bir sıvıdır. Kadınların neredeyse tamamı hayatı boyunca en az bir kere bu problemden muzdarip olur. Durum bu haldeyken akıntı problemi hakkında bilgilenmek sana...
 4. Sarı renkte vajinal akıntım var nedeni nedir?

  Sarı renkte vajinal akıntım var nedeni nedir?

  Hepimiz, vajinal akıntının bir kadının hayatı boyunca süren bir süreç olduğunu biliyoruz. Kadınların çoğu yaşamları boyunca bir noktada vajinal akıntı deneyimi yaşarlar. Bu çerçevede kadınlar arasında vajinal akıntının rengi, kokusu ve kıvamı her zaman merak konusu olmuştur. Gebelik ve yumurtlama gibi bir dizi faktör vajinal akıntıların olmasında rol oynayabilir. Uzmanlar kadınların% 96’ sının...
 5. Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluk yani ıslanma azlığı cinsel ilişkilerde büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu sorunu eşiniz dahil kimseyle paylaşmak istemez, doktora gitmeyi düşünmezsiniz. Aslında vajinal kuruluk büyük bir sorun gibi gözükse de üstesinden gelinebilir bir durumdur. Sorunu daha kolay çözebilmek için vajinal kuruluğa neyin sebep olduğunu bilmemiz gerekir. Her yaşta ve her dönemde olan...

Sayfayı Paylaş