Vajinal akıntı nedir ? Vajinal akıntı neden olur ?

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal akıntı nedir ? Vajinal akıntı neden olur ?
Vajinal akıntı vajinadan çıkan sıvıdır. Vücudunuz, bakterilerin serviksten geçmesini önleyen asidik bir ortam yaratmak için pH üretir. Bu işlem, üreme sisteminizin enfeksiyona karşı korunmasını sağlar. Vajinanın kendini temizleyen bir organ olduğunu zbiliyor muydunuz? Akıntı vajinal kanalı temizleyen ve nemlendiren sıvıdır. Üreme sistemindeki tüm zararlı bakterileri ortadan kaldırır. Akıntının rengi, kokusu ve tutarlılığı sağlık durumunun habercisidir .vajinal akıntı nedenleri.jpgVajinal akıntı evde nasıl tedavi edilir ?Kadınların tümü vajinal akıntıya sahiptir. Akıntı genellikle beyaz veya berraktır. Bu akıntı bazı kadınlarda sürekli olur. Bazıların da ise ara ara gerçekleşir. Karşılaştığınız akıntı miktarı aylık adet döngüsü boyunca değişebilir. Ayrıca, ergenlik, hamilelik ve menopoz sırasında da dahil olmak üzere yaşam boyunca değişebilir. Sulu şeffaf akıntı normal, sağlıklı vajinaya özgüdür. Yumurtlama döneminde, hamile kaldığınızda veya doğum kontrol hapı kullandığınızda östrojen miktarı arttığı için vajinal akıntınız olabilir. Berrak veya süt beyazı görünen normal vajinal akıntı da üreme organlarınızı enfeksiyonlardan korur.


Vajinal akıntı neden olur ?Bazı koşullar vajinal deşarjın rengini ve tutarlılığını değiştirebilir. Örneğin, bakteri enfeksiyonu olanlarda akıntı sarımsı olacaktır.Bu akıntı güçlü bir koku yayabilir. Yada maya enfeksiyonları süt çürüğü gibi bir akıntıya neden olabilir. Vajinal akıntı, vajina ve serviksün vajinayı yağlamak ve korumak için ürettiği ince mukus sıvısı türüdür. Temiz, sulu veya ince beyaz olan vajinal akıntı tamamen normaldir.

Vajinal akıntı üreme sistemini temiz ve sağlıklı tutulmasında önemli bir rol oynamaktadır. İç çamaşırınızda zaman zaman kurumuş bulabileceğiniz esrarengiz madde aslında ölü hücreler, servikal mukus ve vajinadan salgıdan oluşur. Bu, mikropları uterusa ulaşmadan önce dışarı atmaya yardımcı olur. Çevriminizin bereketli olduğu dönemlerde, ( Yumurtlama döneminde ) vajinal akıntı da bir yumurtayı dölleme yoluna giren sperm için güvenli geçiş sağlar.


Yumurtlama dönemin de vajinal akıntı


Hormon seviyelerine yanıt olarak akıntı , adet döngüsü boyunca miktar, tutarlılık ve görünüm bakımından farklılık gösterebilir. Örneğin adet bitimi sonrası kalın beyaz bir akıntınızın olması normaldir. Orta döngüye yaklaştıkça, vücudunuz ovulasyona hazırlanıyor (olgun bir yumurtayı bırakıyor). Bu süre zarfında korunmasız cinsel ilişki yaşadıysanız, bu yumurta potansiyel olarak bir sperm tarafından gübrelenebilir ve nihayetinde gebelikle sonuçlanabilir. Vajinanızın ortamı, bu spermleri yolculuklarında desteklemek için değişmek zorundadır. Yumurtalama döneminde akıntınız esnek ve şeffaf olacaktır. Bu süre zarfın da kasık ağrılarınızda olacaktır endişelenmeyin.


vajinal akıntı.jpg
Hamilelik sırasında berrak sulu deşarj olması normal midir?


Evet . Vajinal kaşıntı veya kötü kokulu akıntı gibi başka semptomlarınız yoksa, vajinal akıntınızın olması normaldir.Çevriminizdeki değişim normalken, deşarjın olağan miktarı, rengi, tutarlılığı veya kokusundaki herhangi bir değişiklik enfeksiyon belirtisi veya başka bir durum olabilir. Birçok durumda, şeffaf akıntı hormonal değişiklikler için bir işarettir. Sarı, yeşil veya kötü kokulu akıntı cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaynaklanabilir. Siz veya eşinizin bir CYBE ye maruz kalmış olabileceğini düşünüyorsanız, en kısa zamanda hekime görünün.

Gri renkli ve kötü kokan vajinal akıntınız varsa bu bakteriel vajinoz olabilir. Genellikle başka septomlara neden olmaz ama antibiyotik tedavisi gerekebilir. Bu nedenle bu tip bir akıntıyla karşılaşırsanız hekime görünün. Süt çürüğü gibi bir akıntınız varsa ve kaşıntı idrar yaparken yanma eşlik ediyorsa mantarınız olabilir. Mantarı partnerinize bulaştırma olanağı olduğundan çift olarak birlikte tedavi edilmeniz gerekir. Akıntı değişiklikleri, klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan veya başka bir enfeksiyon tipinde belirtiler olabilir. Bakteriyel ve viral vajinal enfeksiyonlar gebelik komplikasyonlarına neden olabilir, bu nedenle belirtileri fark etmeniz halinde doktorunuzu görmek önemlidir.


Gebelikte de vajinal akıntılar olur bu normaldir. Bebek emziriyorsanız akıntınızın olmasıda normaldir. Egezersiz yapanlarda da vajinal akıntı olmaktadır buda normaldir. İlişki sonrası vajinanızdan akıntı gelebilir. Bu aşırı uyarılmanızın sonucu oluşur ve normal dir. Adet bitimi sonrası kahverengi akıntı olması sıkkıkla görülür buda sürecin normal bir parçasıdır. Adet başlangıcında ve bitiminde kahverengi lekelenmeler olabilir.

Sulu deşarj normal ve sağlıklıdır. Bunu önlemek için yapabileceğiniz bir şey yok, ancak bununla başa çıkmanın yolları var. İç çamaşırınızda biriken boşaltma miktarı ay boyunca dalgalanabilir. İç çamaşırlarınızdaki aşırı nem, hem rahatsız hem de sağlıksız olabilir. Bakteri ve mantarlar nemli ortamlarda gelişir, bu nedenle alanı kuru tutmak önemlidir. Günlük pedler kullanın . Onları gün boyu değiştirmeniz sizi kuru ve rahat tutmalıdır. Vajinal akıntısından endişe ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Ayrıca, yeşil, sarı veya gri olan akıntılarınız varsa veya doku veya koku değişiklikleriniz varsa doktorunuzla iletişim kurun. Bu bir enfeksiyon belirtisi olabilir.
 

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Vajna doğası gereği nemlidir. Bu yüzden her gün vajinal akıntınızın olması normal. Menopoza yaklaşana yada giren kadınlarda vajinal akıntı kesiliyor. Genç yaştaki bayanlar vajinal akıntının yoğunluğundan dolayı ped kullanmak zorunda kalıyor. Sağlıklı vajinal akıntı berrak ve kokusuz oluyor. Hastalık taşıyanlar ise süt çürüğü,sarı yeşil renkte ve kokulu oluyor. Bu kokulu vajinal akıntı tedavi edilmezse üreme sistemine zarar verebilir.
Vajinal akıntı kadın üreme sisteminde önemli bir temizlik işlevi görür .Bu vajinayı temiz tutar ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Çoğu zaman, vajinal akıntı normaldir. Adet , menstrüel döngünüzdeki zamana bağlı olarak, koku ve renk tonu değişebilir. Yumurtlama döneminde, emzirme döneminde ve cinsel yolla uyarıldığınız zaman vajinal akınıtınız artacaktır. Hamileyseniz veya kişisel hijyeninizi sağlayamıyorsanız koku farklı olabilir. Bununla birlikte, renk, koku ya da tutarlılık belirgin bir şekilde olağan dışı görünüyorsa, özellikle de vajinal kaşınma ya da yanma eşliğinde , bir enfeksiyon ya da başka bir durumun işareti olabilir. Özellikle sarı, yeşil renkli akıntılar enfeksiyon bulgusu taşımaktadır ( kokmuş balık kokusu içerir) bu nedenle bu tür vajinal bir akıntıya sahipseniz en kısa zaman da bir kadın doğum uzmanına görünün. Vajinal akıntı tedavisi nedene bağlı olacaktır.
 
F

fatima.18

Forum Okuru
iyi günler kasıklarım çok ağrıyor yeşilimsi ve kokulu akıntım var belimde kırılacak kadar ağrıyor yardımcı olurmusunuz
 
Üst