Vajinal enfeksiyon neden olur ? Vajinal enfeksiyon nasıl tedavi edilir ?

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal enfeksiyon neden olur ? Vajinal enfeksiyon nasıl tedavi edilir ?
Vajinit vajinanın iltihaplanmasıdır, sıklıkla akıntı, koku, tahriş veya kaşıntı yaratan vajinal enfeksiyonlardan dolayıdır.Vajinitin birçok nedeni olduğu için teşhis edilmesi zordur. Vajina kendi ortamını yaratır ve orada bulunan normal bakteriler ile kadının vücudundaki hormonal değişiklikler arasında dengeyi korur. Vajinit, vajinal ekosistem, antibiyotikler , hormonlar, gebelik önleyici preparatlar (oral ve topikal), vajinal ilaçlar, cinsel ilişki, cinsel yolla bulaşan hastalıklar , stres ve cinsel partnerlerdeki değişiklikler den kaynaklanabilir.Vajinit iltihap demektir ve genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır, ancak hormonal değişikliklerden (özellikle bir kadın menopoza girdiğinde ) veya genç kızlarda travmaya bağlı olabilir . Bazı enfeksiyonlar daha ciddi hastalıklar ile ilişkilidir.


vajinal enfeksiyon.jpg

Dalgalanan hormonal düzeyler, bakteriler ve cinsel aktiviteler, kadınların vajinal rahatsızlık yaşadıkları en yaygın sebeplerden sadece birkaçıdır. Vajinitin en yaygın üç formu maya enfeksiyonları, bakteriyel vajinozis ve trikomonasidir. Her üçü için de semptomlar vajinal akıntı, kaşıntı ve tahriş şeklini içerebilir, bu yüzden farklı olduklarını ve özel tedavi gerektirdiğini anlamak önemlidir.Ancak belirtileri ve semptomları benzerdir ve üç koşulun tedavisi değişmektedir.Vajinal akıntı , kaşıntı ve yanma, çeşitli vajinit formlarının sık görülen semptomlarıdır.Bazı vajinal akıntı, doğurganlık çağındaki kadınlar için oldukça yaygın ve normaldir.


Vajinal enfeksiyonlar, vajinal bölgede ve çevresinde bakteriler, mantarlar veya virüsler büyüdüğünde ortaya çıkar. Vajinanın asiditesini azaltan herhangi bir şey vajinal bir enfeksiyona yol açabilir, diğer bazı enfeksiyonlar ise cinsel temasla bulaşır.Doğurganlık çağındaki bir kadının vajinal akıntıya sahip olması normal ve sağlıklıdır. Akıntı miktarı ve rengi adet döngüsü, uyarılma ve hamilelik sırasında değişebilir. Bununla birlikte, vajinal akıntı da enfeksiyonu işaret edebilir.Vajina içinde belirli tipte bakteriler doğal olarak yaşarlar. Vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için çevreyi belli bir pH düzeyinde tutmaya yardımcı olan asit üretirler. Bununla birlikte, hormonal değişiklikler, stres, hatta genital alanı temizlemek için sabun kullanma gibi birçok faktör vajinadaki asit seviyelerini değiştirebilir. Bu, normalde problemlere neden olmayan vajina içinde doğal olarak yaşayan bakterilerin büyümesi ve çoğalması ve vajinal enfeksiyona neden olabilmesi anlamına gelebilir. Klamidya, gonore, genital siğiller ve herpes ve trichomoniasis, özellikle korunmasız cinsel ilişki sırasında cilt teması ile bulaşır. Cinsel yolla bulaşan tüm enfeksiyonlar önlenebilir ve kondom birçok CYBE ye karşı iyi koruma sağlar.

Bakteriyel vajinozis , hoş olmayan bir koku ile anormal bir vajinal akıntıya neden olur . Bazı kadınlar, özellikle ilişkiden sonra güçlü bir balık kokusu rapor ederler. Akıntı genellikle beyaz veya gridir . Aynı zamanda idrar yaparken yanma veya vajinanın etrafında kaşıntı olabilir. Trikomonasis sarı-yeşil veya gri olabilen köpüklü vajinal akıntı ile sonuçlanır. Trikomonasis cinsel yolla bulaşır ve semptomlar genellikle maruziyetten 4-20 gün sonra ortaya çıkar. Erkekler nadiren semptomlara sahiptir.

BELIRTILER


Bütün kadınlar, maya enfeksiyonunun belirgin semptomlarına maruz kalmaz. Enfeksiyon hafifse, semptomlar da az olabilir. Sizin için normal olanı bilmek, vajinal sağlığınızdaki değişikliklerden haberdar olmanıza yardımcı olacaktır. Bu belirtilerden herhangi birisini ilk kez yaşıyorsanız, onay için sağlık uzmanınıza danışın.Çoğu kadın aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasına sahiptir:Vajinal kaşıntı

Beyaz ve topaklı olabilen vajinal akıntı

Yanma, ağrı

İdrar yaparken veya ilişki esnasında ağrı

kızarıklık, şişme, döküntüAntibiyotikler vajinadaki koruyucu bakterileri yok eder. Risk faktörleri arasında hamilelik , rahim içi araç ( RİA ) kullanımı ve sık sık çiftleşme bulunur. Bir durum için antibiyotik tedavisi aldıktan sonra maya enfeksiyonu oluşabilir . Hem diyabet hem de gebelik vajinayı mantar büyümesi için daha uygun hale getirir. Vajinal ortamdaki değişiklikler östrojen içeren doğum kontrol haplarından artan hormonal düzeylerle ortaya çıkar . Bu değişiklik, mantarın büyümesi ve semptomlara neden olması için bir ortam yaratır.


Vajinal enfeksiyonlara mikroorganizmalar neden olur, ancak kadınlar enfeksiyon alma riskini azaltmak için gevşek, emici iç çamaşırı gibi önlemler alabilirler.Enfeksiyonlar genellikle kaşıntı, kızarıklık ve bazen yanma ve ağrıya neden olur.Doktorlar enfeksiyonlara neden olabilecek mikroorganizmaları kontrol etmek için vajinadan veya serviksden alınan sıvı örneklerini incelerler.Tedavi nedenine bağlıdır.Vajinal enfeksiyonlar vajinal akıntıya , rahatsızlığa ve vajinal kokuya neden olabilir . Bununla birlikte, bu belirtiler mutlaka bir enfeksiyonu belirtmez. Vajinayı etkileyen diğer koşullardan kaynaklanabilirler. Örneğin, kimyasallar veya diğer malzemeler (hijyen ürünleri, köpük banyosu, çamaşır deterjanları, kontraseptif köpükler ve jöleler ve sentetik iç çamaşırı gibi) vajinayı tahriş edebilir ve bir akıntı ve rahatsızlığa neden olabilir.Vajinadan ziyade başka üreme organlarını etkileyen bir bozukluk vajinal akıntıya neden olabilir. Örneğin, bir akıntı, klamidyal enfeksiyon veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bazı hastalıklardan kaynaklanabilir . Bu hastalıklara neden olan bakteriler vajinadan servikse (vajinaya açılan uterusun alt, dar kısmı) ve uterustan pelvik inflamatuar hastalığa neden olabilir .Çocuklarda vajinal enfeksiyonlar genellikle anüsten gelen bakterilerden kaynaklanır. Kızlar, özellikle 2 ila 6 yaşlarındakiler, arkadan öne doğru silerken veya bağırsak hareketlerinden sonra genital bölgeyi yeterince temizlemediğinde bu bakteriler vajinaya taşınabilir. Özellikle kızların bağırsak hareketlerinden sonra ellerini yıkamamaları durumunda, genital bölgeye dokunmakta da bu bakterileri vajinaya taşıyabilirTipik olarak vajinal enfeksiyonlar vajinal akıntıya neden olur. Bu akıntı normalden farklıdır çünkü genital bölgede kaşıntı, kızarıklık ve bazen yanma veya ağrı ile birlikte olur. Bir akıntı, balık kokusuna sahip olabilir. Deşarjın görünümü ve miktarı, nedene bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte, farklı bozukluklar bazen benzer deşarjlara neden olur.Sarımsak güçlü antifungal ve antioksi özelliklere sahiptir. Maya gelişimini engellemede özellikle iyidir. Her gün bir diş sarımsak yiyin.Probiyotikler, maya ve diğer vajinal enfeksiyonlar için popüler bir doğal ilaçtır. Her gün düzenli yoğurt tüketen kadınlarda maya enfeksiyonu gelişmemektedir. Pamuklu iç çamaşır giyin.Ayrıca cinsel birliktelik öncesi mutlaka çift olarak duş alın.Genital bölgeyi temiz ve kuru tutmak gibi önleme için kullanılan önlemler de enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur. Güçlü veya kokulu sabunlar ve gereksiz topikal ürünler (kadın hijyen spreyleri gibi) önlenmelidir.


Vajinit, tipik olarak genital bölge nin kaşınması veya yanması ile birlikte anormal bir deşarj içeren vajinal astarın iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla sorun bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bazı tahriş edici maddeler de hormonal değişimler gibi tetikleyebilir. En sık görülen semptom, enfeksiyon nedenine bağlı olarak değişen anormal bir vajinal akıntıdır. Semptomlar, menstürasyondan hemen önce ve sonra daha şiddetli olabilir. Bazı vajinit vakaları hafiftir ve tahriş edici maddelerden kaçınarak veya uygun hijyeni sağlayarak çözülebilir.Diğer inflamasyon türleri daha inatçıdır ve daha ciddi risk taşırlar. Bir bağırsak hareketinden sonra kendinizi sildiğinizde, bakterileri rektumdan vajinaya yaymaktan kaçınmak için önden arkaya doğru silin.Naylon, ipek veya belirli sentetiklerden yapılmış dar pantolon ve külotlar , genital bölgede nemi tutabilir. Pamuklu iç çamaşır giyin. Vajinit tedavisi görüyorsanız, prezervatif kullanın.
 

Uzman SühaN

Administrator
Vajinit, tipik olarak genital bölgenin kaşınması veya yanması ile birlikte anormal bir akıntı içeren vajinal astarın iltihaplanmasıdır. Çoğunlukla sorun bir enfeksiyondan kaynaklanır, ancak bazı tahriş edici maddeler de hormonal değişimler de tetikleyebilir. Hayatlarının bir noktasında, kadınların yaklaşık üçte biri, bu ortak sorunu yaşamaktadır.Genellikle sağlık için bir tehdit olmasa da, vajinit rahatsızlık verici ve ağrılı olabilir. Üç tip enfeksiyon vajinitin en yaygın nedenleridir. Maya enfeksiyonları , vajinada normal olarak büyüyen mantarlardan kaynaklanır.
Bazı vajinit vakaları hafiftir ve tahriş edici maddelerden kaçınarak veya uygun hijyeni sağlayarak tedavi edilebilir.Vajinal spreyleri, veya kokuları kullanmayın.Yüzdükten ya da egzersiz yaptıktan sonra iyice kurulayın. Dikkatli hijyen uygulayın. Bir bağırsak hareketinden sonra kendinizi sildiğinizde, bakterileri rektumdan vajinaya yaymaktan kaçınmak için önden arkaya doğru silin.Sıkı giysiler giymeyin. Naylon, ipek veya belirli sentetiklerden yapılmış dar pantolon ve külotlar , genital bölgede nemi tutabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar veya birden fazla cinsel eşiniz varsa, prezervatif kullanın .
 

Uzman SühaN

Administrator
Vajinit kadınlarda görülen yaygın bir sorundur.Her yıl milyonlarca vajinit vakası her yaştaki kadınları etkilemektedir, ancak üreme yıllarında özellikle hassastırlar. Dalgalanan hormonal düzeyler, bakteriler ve cinsel aktiviteler, kadınların vajinal rahatsızlık yaşadıkları en yaygın nedenlerden sadece birkaçıdır. Vajinitin en yaygın üç formu maya enfeksiyonları, bakteriyel vajinozis ve trikomonasidir. Her üç için de semptomlar vajinal akıntı, kaşıntı ve tahriş şeklini içerebilir, bu yüzden farklı olduklarını ve özel tedavi gerektirdiğini anlamak önemlidir.Vücudunuzu iyi tanımak ve semptomları, nedenleri, risk faktörlerini ve tedavi seçeneklerini anlamak, sizin için doğru olan bir harekete karar vermenize yardımcı olacaktır.Bütün kadınlar, maya enfeksiyonunun belirgin semptomlarına maruz kalmaz. Enfeksiyon hafifse, semptomlar da çok az olabilir. Makalede yer alan septomlara sahipseniz en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına görünün. Hekimin reçete ettiği ilaçlarla yaşam şekilnizdeki bir kaç değişiklikle vajinitten kurtulabilirsiniz.
 

Uzman SühaN

Administrator
Yanma, kaşıntı ve hoş olmayan bir koku, vajinal enfeksiyonların yaygın semptomlarından sadece bir kaçıdır. Ancak tedaviler duruma göre değişir, bu nedenle hangi tip vajinal enfeksiyonun olduğunu bilmek önemlidir. Vajinal enfeksiyonlar veya vajinit çok yaygındır , öyle ki çoğu kadın yaşamları boyunca bir çeşit vajinal enfeksiyon veya inflamasyon yaşayacaktır.Sağlıklı bir vajinanın birçok bakteri ve mayası vardır. Ancak bazı şeyler sağlıklı dengeyi bozabilir.En yaygın vajinit tipi olan maya enfeksiyonu, Candida olarak bilinen birçok mantar türünden biridir.Bununla birlikte, Candida sıcak, nemli, havasız bir ortamda gelişir. Bir vajinal mantar enfeksiyonu belirtileri arasında, bazı kadınların süzme peynirini andıran kalın, beyaz bir akıntı bulunmaktadır. Maya enfeksiyonları vajinal kaşıntıya ve vulvada kızarıklığa nedene olabilir.. Chlamydia vajinanın iltihaplanmasına neden olabilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Tüm bu enfeksiyonlar tedavi edilebilir ancak ilaç tedavisinin yanında kişisel hijyenede dikkat etmek gerekir.
 
Üst