Vajinal yara neden olur?

Uzman SühaN

Administrator
Vajinal yara neden olur?
Vajina yarasında kişi genital bölgede ağrı ve rahatsızlık hissi yaşar. Bazı kadınlar ise vajinadaki bu ağrıyı yanma, kaşıntı ya da batma hissi olarak tarif ederler. Bu problemin belirtileri kadından kadına ve hafif dereceden yoğun belirtilere kadar değişebilir. Aynı zamanda ilişki yada hareket ile kötüleşebilir yada oluşabilir. Bir yaralanma sonucu meydana gelen vajina yaraları genellikle aniden ortaya çıkar fakat bulaşıcı bir hastalık nedeni ile ise belirtiler nispeten yavaş gelişir.


Vajinal yaralar iç ve dış labia, vajina, vajinal açıklığı veya vajinanın kendisi de dahil olmak üzere vulvanın (kısaca dış genital bölge, görünen vajina) herhangi bir yapısının hasar veya yaralanması sonucu ortaya çıkabilir. Bazen, vajinal ağrı aslında vulvadaki başka bir bölgedeki yaralanma, hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanan ağrıdan yansıyan ağrı olabilir.
4.jpg


Vulvadaki ağrı ve rahatsızlık vajinal yaraların sık görülen bir nedenidir. Buna kimyasallardan kaynaklanan cilt tahrişleri, yinelenen enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da neden olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları, vücudun veya rahim, yumurtalık ve komşu organları gibi diğer bölgeleri etkileyen altta yatan kronik hastalıklar da vajinada yara oluşumuna neden olabilir.


Tek başına vajina yarası nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Fakat buna ani ateş yükselmesi, şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp hızı (taşikardi) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa derhal bir acil servisten yardım alınmalıdır.


Tedavi edilmeyen vajina yaraları size daha da ağır şikayetlere neden olacaktır. Bu nedenle altta yatan neden her ne ise belirlenmeli ve tedavi başlatılmalıdır. Tedavi yapılmaması ve yetersizlik apse, kısırlık, kan zehirlenmesi, cinsel işlev bozukluğu, kanserin yayılması ve enfeksiyon yayılımı gibi kalıcı sorunlara yol açabilir.


BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?


Altta yatan nedene göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Sadece vajina etkilenebileceği gibi vücudun farklı bölümlerinde de çeşitli belirtiler oluşabilir.
Kadın vajinadaki yara ile birlikte vulvada (kısaca dış genital alan= büyük ve küçük dudak, klitoris ve vajina girişi) kanama, yanma, kaşıntı, sızlama ve zonklama belirtileri yaşayabilir.
Bunun dışında kanlı veya pembe renkli idrar yapma, zor ya da ağrılı idrara çıkma, idrar yaparken yanma, ateş ve titreme, uyuşma veya karıncalanma, ilişki sırasında ağrı ve vücudun diğer bölgelerinde döküntü gibi vücudun diğer bölümlerinde belirtiler görülebilir.
Daha ciddi olarak vajinada bir yaraya ek olarak şiddetli karın, pelvik veya bel ağrısı, titreme, yüksek ateş ve hızlı kalp hızı gibi belirtiler derhal doktora bildirilmesi ve tedavi edilmesi gereken durumlardır.
VAJİNA YARASI NEDENLERİ


Yukarıda bazılarına değinilmiş olsa da vajina yarası daha farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Doktora göründüğünüzde vajina yarasına yaygın olarak;
Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları
Vulva bölgesindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma
Lateks veya köpük gibi doğum kontrol ürünlerine karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar
Vulva bölgesinden cerrahi operasyon geçirilmesi
Cinsel istismardan sakatlanma
Vulva bölge sinirlerde tahriş
Vulva bölgesinde meydana gelen döküntü
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
Deterjan, sabun ve kadınlar hijyen ürünleri gibi kimyasal maddelerin neden olduğu cilt tahrişi
Menopoz sonrası oluşan vajinal kuruluk
Vajinismus (vajinal duvarında istemsiz meydana gelen kas spazmları)Vajina Yarası Nedenleri
Maya enfeksiyonları neden olmaktadır.
 
Üst