1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Vajinal yara neden olur?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Vajina yarasında kişi genital bölgede ağrı ve rahatsızlık hissi yaşar. Bazı kadınlar ise vajinadaki bu ağrıyı yanma, kaşıntı ya da batma hissi olarak tarif ederler. Bu problemin belirtileri kadından kadına ve hafif dereceden yoğun belirtilere kadar değişebilir. Aynı zamanda ilişki yada hareket ile kötüleşebilir yada oluşabilir. Bir yaralanma sonucu meydana gelen vajina yaraları genellikle aniden ortaya çıkar fakat bulaşıcı bir hastalık nedeni ile ise belirtiler nispeten yavaş gelişir.

  Vajinal yaralar iç ve dış labia, vajina, vajinal açıklığı veya vajinanın kendisi de dahil olmak üzere vulvanın (kısaca dış genital bölge, görünen vajina) herhangi bir yapısının hasar veya yaralanması sonucu ortaya çıkabilir. Bazen, vajinal ağrı aslında vulvadaki başka bir bölgedeki yaralanma, hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanan ağrıdan yansıyan ağrı olabilir.
  < Konu Resmi..>


  Vulvadaki ağrı ve rahatsızlık vajinal yaraların sık görülen bir nedenidir. Buna kimyasallardan kaynaklanan cilt tahrişleri, yinelenen enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da neden olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları, vücudun veya rahim, yumurtalık ve komşu organları gibi diğer bölgeleri etkileyen altta yatan kronik hastalıklar da vajinada yara oluşumuna neden olabilir.


  Tek başına vajina yarası nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Fakat buna ani ateş yükselmesi, şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp hızı (taşikardi) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa derhal bir acil servisten yardım alınmalıdır.


  Tedavi edilmeyen vajina yaraları size daha da ağır şikayetlere neden olacaktır. Bu nedenle altta yatan neden her ne ise belirlenmeli ve tedavi başlatılmalıdır. Tedavi yapılmaması ve yetersizlik apse, kısırlık, kan zehirlenmesi, cinsel işlev bozukluğu, kanserin yayılması ve enfeksiyon yayılımı gibi kalıcı sorunlara yol açabilir.


  BAŞKA HANGİ BELİRTİLER OLUŞABİLİR?


  Altta yatan nedene göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Sadece vajina etkilenebileceği gibi vücudun farklı bölümlerinde de çeşitli belirtiler oluşabilir.
  Kadın vajinadaki yara ile birlikte vulvada (kısaca dış genital alan= büyük ve küçük dudak, klitoris ve vajina girişi) kanama, yanma, kaşıntı, sızlama ve zonklama belirtileri yaşayabilir.
  Bunun dışında kanlı veya pembe renkli idrar yapma, zor ya da ağrılı idrara çıkma, idrar yaparken yanma, ateş ve titreme, uyuşma veya karıncalanma, ilişki sırasında ağrı ve vücudun diğer bölgelerinde döküntü gibi vücudun diğer bölümlerinde belirtiler görülebilir.
  Daha ciddi olarak vajinada bir yaraya ek olarak şiddetli karın, pelvik veya bel ağrısı, titreme, yüksek ateş ve hızlı kalp hızı gibi belirtiler derhal doktora bildirilmesi ve tedavi edilmesi gereken durumlardır.
  VAJİNA YARASI NEDENLERİ


  Yukarıda bazılarına değinilmiş olsa da vajina yarası daha farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Doktora göründüğünüzde vajina yarasına yaygın olarak;
  Enfeksiyonlar ve cilt hastalıkları
  Vulva bölgesindeki yapıların herhangi birindeki hastalık veya yaralanma
  Lateks veya köpük gibi doğum kontrol ürünlerine karşı gösterilen alerjik reaksiyonlar
  Vulva bölgesinden cerrahi operasyon geçirilmesi
  Cinsel istismardan sakatlanma
  Vulva bölge sinirlerde tahriş
  Vulva bölgesinde meydana gelen döküntü
  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
  Deterjan, sabun ve kadınlar hijyen ürünleri gibi kimyasal maddelerin neden olduğu cilt tahrişi
  Menopoz sonrası oluşan vajinal kuruluk
  Vajinismus (vajinal duvarında istemsiz meydana gelen kas spazmları)Vajina Yarası Nedenleri
  Maya enfeksiyonları neden olmaktadır.


   
Vajinal yara neden olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vajinal bölgede kaşıntı neden olur?

  Vajinal bölgede kaşıntı neden olur?

  Vajina bölgesindeki kaşıntılar ile kadınlar sık sık karşılaşırlar. Bu kaşıntıların birçok sebebi söz konusudur. Vajinal kaşıntılar ile beraber genelde; Vajinal akıntı ve tahrişte görülür. Yine kabuklanmalar da görülebilmektedir. Vajina bölgesindeki kaşıntıların en büyük nedeni çeşitli iltihaplar ve enfeksiyonlardır. Özellikle kadınların en çok görülen problemlerinden olan Vajinal mantar...
 2. Sümüksü vajinal akıntı neden olur?

  Sümüksü vajinal akıntı neden olur?

  Kadınlarda mukus gibi yapışkan kıvamdaki akıntılar genel olarak kadınların şikayet ettiği sorunlardan biri olup yaygın görülen bir problemdir. Genel olarak ise bu akıntıya 5 ortak sorun neden olmaktadır. Mukuslu akıntı, kadınların üreme dönemleri süresince görülen kadının doğası görülen bir durumdur. Renk ve yoğunluğu, azlığı veya çokluğu patolojik faktörler yada fizyolojik döngüye bağlı...
 3. Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluğum var nedeni nedir?

  Vajinal kuruluk yani ıslanma azlığı cinsel ilişkilerde büyük problemlere neden olabilmektedir. Bu sorunu eşiniz dahil kimseyle paylaşmak istemez, doktora gitmeyi düşünmezsiniz. Aslında vajinal kuruluk büyük bir sorun gibi gözükse de üstesinden gelinebilir bir durumdur. Sorunu daha kolay çözebilmek için vajinal kuruluğa neyin sebep olduğunu bilmemiz gerekir. Her yaşta ve her dönemde olan...
 4. Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Vajinal akıntı fazlalığım var nedeni nedir?

  Kadınlardaki vajinal akıntı, tamamen doğal ve normal bir durumdur, ama miktarında artış gözlenmesi bazı kadınlar için endişe verici olabilir. Genelde bu da normaldir, çünkü kadınların hayatları boyunca sabit olmayan ve dalgalanma gösteren östrojen düzeyleri zaman zaman akıntı fazlalaşmasına neden olabilir. Fakat sürekli artış göstermesi tıbbi bir sorunun göstergesi olabilir. Enfeksiyon ve...
 5. kahverengi vajinal akıntı neden olur?

  kahverengi vajinal akıntı neden olur?

  selam adetten sonra kahverengi akıntım geldi bunun nedeni nedir adetim normal günde başladı ve bitti

Sayfayı Paylaş