Varikoz egzeması nedir ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Varikoz egzeması nedir ?
Varisli egzama, bacaklardaki damarlarda artan basıncın neden olduğu deri durumudur. Genellikle yaşlıları etkiler. Genellikle iyileşmek uzun zaman alır. Nemlendiriciler (yumuşatıcılar), steroid merhemler ve sıkıştırma çorapları yaygın tedavilerdir. Enfeksiyon ve kontakt dermatit gibi durumlar ilerlemeyi engelleyebilir. Cerrahi bazen gereklidir.Bu makale ; varisli egzema,varisli egzama nedir,varisli egzema nedenleri,varisli egzema belirtileri,varisli egzema tedavisi ile ilgili bilgiler vermektedirAyrıca ; venöz egzama hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için yazılmıştır. Ne olduğunu, nedenini, ne yapılabileceğini ve nereden daha fazla bilgi edinebileceğinizi anlatır.

varikoz.jpg

Venöz egzama varikoz veya staz egzaması olarak da bilinir ve alt bacakta egzamaya verilen addır. Egzama (veya dermatit) kelimesi, yaygın bir inflamatuvar cilt durumunu belirtir. Venöz egzama, yaşlandıkça ve kadınlarda erkeklerden daha sık meydana gelir.Venöz egzama, bacaklardaki kan dolaşımını azaltarak bacaklardaki damarların düzgün çalışmaması durumunda oluşur. Bu bacaklardaki basıncın artmasına neden olur. Bu tıkanıklık üstteki cilde zarar verir. Ortaya çıkan deri değişikliklerinin kesin sebebi belirsizdir, ancak büyük olasılıkla kan ve kan ürünlerini damarlardan çevresindeki dokuya doğru iten basıncın artmasına bağlıdır. Bu daha sonra ciltteki iltihabı tetikler.Aşırı kilo, hareketsizlik, bacak şişmesi, varis ler, bacaktaki önceki pıhtılar (venöz tromboz) ve önceki selülit, muhtemel katkıda bulunan faktörlerdir.


Kalıtsalmıdır?


Yok hayır.


Özellikleri nelerdir?


Venöz egzama alt bacaklarda görülür. Cilt renginde değişiklikler ve cilt kuruluğundan kırmızı lekeler, kireçlenme, veya kabuklanma ile oluşan iltihaplı egzama alanlarına kadar olan şiddet ve aralığa bağlı olarak özellikler değişir. Egzama genellikle çok kaşıntılıdır ve bazen ağrılı olabilir. Bacaklarda ve varislerde şişme olabilir. Ağır vakalarda, beyaz lekeler, ve skar görülebilir. Bazen alt bacağın geniş cilt bölgelerinin kalınlaşması ortaya çıkabilir ve ağrılı olabilir. Bacak ülseri de gelişebilir. Bazen, venöz egzama vücudun herhangi bir yerinde egzamanın gelişimini tetikleyebilir; Bu ikincil egzama olarak bilinir.


Egzama diğer türleri


Egzama kuru, tahriş olmuş ciltlere neden olan bir grup cilt durumunun adıdır. Diğer egzama türleri şunları içerir:

Atopik egzama - en yaygın egzama türü

Kontak dermatit - vücut belirli bir madde ile temasa girdiğinde oluşan egzama türü

Diskoit egzama - cildi üzerinde dairesel veya oval yamalarda oluşan egzama türü
Varikoz egzaması nedir?


Bu, cilt değişikliklerinde bacaklardaki damar basınçları (venöz basıncı) arttığında kullanılan terimdir. Ayrıca yerçekimi egzaması, staz egzaması veya venöz egzamayı da duyabilirsiniz.Etkilenen cilt tipik olarak kırmızı olur. Kızarıklık bazen çabucak ortaya çıkabilir ve enfeksiyon ( selülit ) ile karıştırılabilir . Kirli kahverengi veya paslı kahverengi lekeler oluşabilir.


Varikoz egzamasına neden olan nedir?


Variköz egzama, derinin altındaki damarlarda ve bacaklardaki derin kaslarda basınç artışı olduğunda ortaya çıkar.Variköz egzama, derin damarlarda bir kan pıhtısı (tromboz) oluştuktan sonra da ortaya çıkabilir.Varisli egzama uzun vadeli bir problemdir. Bununla birlikte, kontrol altında tutmaya yardımcı olan tedaviler mevcuttur.


Varikoz egzamasının belirtileri


Tüm egzama türleri gibi, etkilenen cilt de olur:

kaşıntılı cilt

Kırmızı ve şişmiş cilt

Kuru ve pul pul dökülen cilt

Kabuklu cilt

Bacaklarınız özellikle gün sonuna kadar veya uzun süre ayakta kaldığınızda şişebilir. Variköz damarlar (şişmiş ve büyümüş damarlar) bacaklarda sıklıkla görülür.Varikoz egzamasi semptomlariniz varsa hekime görünün.


Venöz egzama nasıl teşhis edilir?


Genellikle tipik görünümüne ve ilişkili özelliklerine dayanan bir klinik tanı.Doktor fizik muayene yapacaktır. Görünür belirti ve bulgular durumu gösterecektir. Hastanın kan pıhtıları, ameliyat, kalp rahatsızlığı ve daha önce etkilenen bölgedeki hasarları hakkında soru soracaktır . Doktor Zayıf dolaşımın sebebini bulmak için testler yapılabilir.Tedavi belirtileri hafifletmeye odaklanacaktır.Bandaj ve sıkıştırma çorapları bacak damarlarındaki basıncı düşürmeye yardımcı olan basit bir önlemdir. Bandaj, bacak şişmesi şiddetli olduğunda kullanılabilir
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Diyetiniz egzama semptomlarının şiddetinde önemli bir rol oynayabilir. Kafein, işlenmiş şekerler, tuz ve doymuş yağlardan yüksek bir diyet uygularsanız, aşırı kilolu olma olasılığınız yüksektir.İyi bir beslenmenin durumu etkileyeceğini unutmayın. Stres , bağışıklık sisteminize gereksiz baskı uygulayabilir. Streten uzak durun.. Aşırı kilolu olan kişiler, yüksek tansiyon, hareketsizlik ve bacaklarındaki damarlarda çok fazla strese bağlı olarak variköz damarlar geliştirme riski altındadır. Bu olduğunda, damarlar aşırı esnekleşir, güç kaybedilir ve sıvıların çevredeki dokulara sızmasına izin verilir, cildi tahriş eder ve bağışıklık sisteminizde alerjik reaksiyona neden olur. Eğer hamileseniz , varikoz geliştirebilirsiniz. Bunun nedeni, büyümekte olan rahmin basıncının pelvisinize ve bacaklarınıza baskı yapabilmesidir.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Variköz egzama normalde varisli damar hastalarında bulunur . Damarlarınız çok şiştiğinde veya iltihaplandığında, kan akışını engelleyerek ve sıvıların çevredeki dokulara nüfuz etmesine neden olduğunda, bu durum ortaya çıkar.Varikoz egzamasının başlıca nedeni, genellikle belirli yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını içeren birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilen varikoz damarlarıdır.Variköz egzama genellikle kadınlarda erkeklerdekine göre daha fazla görülür. Cilt durumunun diğer biçimleri gibi, varisli egzama, stresli veya zayıf bağışıklık sistemine sahip kişilerde görülebilir. Bağışıklık sisteminiz savunmasız olduğunda, polen veya cilt tahrişi gibi tehdit altındaki patojenlere aşırı tepki verme olasılığınız vardır, bu da çeşitli inflamatuvar kimyasallar vücudunuza taşarsa abartılı bir tepkiye neden olur. Bu kimyasallar, örneğin histamin, kan damarlarını genişletmek için çalışır, böylece varisli damarların semptomlarını ve daha sonra varikoz egzamasını arttırır.
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Varikoz egzamasının belirtileri genellikle alt veya üst bacaklarda ortaya çıkar ancak vücudun diğer bölgelerine yayılabilir. Likenfikasyon veya kalıcı yara izi gibi komplikasyonları önlemek için bu tür semptomların en kısa zamanda tedavisine başlanması zorunludur.Bağışıklık sistemi, istilacı bir patojene veya allerjene alerjik bir reaksiyon başlattığında, genellikle iltihaplanma meydana gelir. Varikoz egzamasında, bağışıklık sistemi, damarlarımızdan sızan sıvılar gibi tahriş edici bir madde ile fiziksel temasa karşı bir tepki uyandırır .Kaşınma çıldırtan bir belirtidir. Uyku kalitenizi bozmakla birlikte sizi huzursuz edebilir.Belirtileriniz sıkıntıya ve rahatsızlığa neden oluyorsa, muhtemelen doktorunuz size çeşitli konvansiyonel ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar doktorunuzun talimatına göre uygulanmalı veya alınmalı dır.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
952
Uzman SühaN
Uzman SühaN
THESECRET
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
gulay seten
G
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
6K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
Üst