Vazelinin hiç bilmediğiniz faydaları ve zararları !

Vazelinin hiç bilmediğiniz faydaları ve zararları !
Evinde vazelin olmayan yoktur. Bir çok cilt durumu için vazelin kullanıyoruz. Özellikle çatlamış ayak topukları, çatlamış dudaklar, kurumuş dirsekler, kirpik gürleştirme de vazelin sıklıkla tercih ediliyor. Vazelin nedir ? 19. yüzyılda, kimyager Robert Augustus Cheeseborough tarafından keşfedilen vazelin , Petrol jeli, parafin, mikro kristalli balmumu ve mineral yağ karışımıdır. Belirttiğimiz bir çok cilt koşuluna iyi geldiği gibi , farklı kullanım alanlarıda vardır. Vazelin uygun fiyatlı, çok amaçlı bir cilt bakım ürünüdür. Makalemizin devamında ; vazelinin faydaları ve kullanım alanları tüm detayları ile ele alınacaktır. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..

vazelin nedir.jpgVazelin en eski cilt bakım ürünlerinden biridir. Fiyatının makul olması sebebi ile her evde bulunur. Cilt problemlerini çok kısa sürede gideren vazelin bebek bezi döküntülerinden ayak ağrılarına kadar iyi gelmektedir. Küçük yanıklar, kesikler, sürüntüler ve döküntüler üzerinde etkili olan vazelin ayrıca tırnakları güçlendirir , seyrek kaşları gürleştirir. Peki vazelin neden yasaklandı ? Vazelinin bazı tartışılmaz avantajları olsada dezavantajları vardır. Bazı avrupa birliği ülkelerinde kullanımı yasaklanmıştır. Parafin içeri nedeni ile fazla kullanılması karaciğeri yoruyor. Ayrıca cilt türlerinin hepsinde olumlu etkilere sahip değil. Gözenekleri tıkayabiliyor , cildi erken yaşlandırabiliyor. Sürekli cilde vazelin uygulanması cildin nem dengesinide bozabiliyor. Vazelin kullanımı sonrası güneşe maruz kalmak ciltte tahrişe ve yanığada neden olabiliyor. Bu nedenle daha önce belirttiğimiz gibi bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır...
vazelin neden yasaklandı.jpg

Vazelin kırışıklıklara iyi gelir mi ? Evet ilk etapta bir kaç kullanım sonrası kırışıklıkların azaldığını görebilirsiniz ancak sürekli kullanım cildin nem dengesini bozuyor ve erken yaşlanmaya davetiye çıkarıyor. Pembe vazelinin faydaları normal vazelinle aynımıdır ? Evet aynıdır. Her ikiside aynı içeriğe sahiptir. Vazelinin cinselliğe faydaları var mı ? Vazelinin faydası olduğu gibi zararıda olmaktadır. Kayganlaştırıcı olarak cinsel aktivitede kullanılması size rahatlama sağlasada uzun vadede kullanımı kadınldarda bakteriyel vajinozis olarak adlandırılan bir enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle kayganlaştırıcı kulllanacaksanız sağlık bakanlığı onaylı ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz.vazelin kırışıklıklara iyi gelirmi.jpg


Yağlı cilt tipine sahip olanlar bu durumdan şikayet etsede aslında bu cilt tipi avantaj sağlıyor. Yağlı cilde sahip olanlarda kırışıklık, dikkat ederseniz yok denecek kadar az. Kuru cilt tipine sahip olanlarda kırışıklık daha fazla gözlemlenmektedir. İşte bundan müzdarip olanlar genelde ciltlerine vazelin maskesi uygulamaktadır. Evet sonuç ilk başlarda güzel ancak daha önce belirttiğimiz gibi sık kullanım ciltteki nem dengesini bozuyor ve cildin erken yaşlanmasına neden oluyor. Vazelin bir çok kozmetik ürüne karşı makul bir fiyat sergilediğinden fazlasıyla tercih edilliyor. Şimdi vazelinin kullanım alanları hakkında bilgiler verelim..

Vazelin faydaları saç ; Saçlarınız sık sık elektirikleniyor mu ? Saçalrınızın uçlarında kırıklar mı mevcut ? Saçlarınıza az miktarda vazelin uygulamak bu sorunları ortadan kaldıracaktır. Bununla birlikte, fazla kullanmamaya özen gösterin, aksi takdirde yağlı saçlara neden olabilirsiniz. Bir çok saç bakım ürününde vazelin vardır. İçeriğindeki mineral yağlar saçalrı onarıyor. Saçların çabuk uzamasını sağladığı gibi saç derisinde oluşan pullanmayıda önlüyor. Ayrıca saç bitlerini gidermede de etkilidir.Çocuğunzuun saçına sakız mı yapıştı ? Bir miktar vazelini alana sürün ve 10 dakika bekletin , geniş dişli bir tarakla saçı tarayarak sakızı çıkarabilirsiniz.Dudaklarımız her mevsim kurumaya maruz kalıyor. Dudaklara vazelin uygulanması dudak çatlaklarına iyi geliyor. Ayak bakımı biz kadınlar için önemlidir. Çoğu kadın topuk çatlaklarına maruz kalıyor. Topuk çatlağı diyince en iyi bakım ürünü olarak vazelini görüyorum. Bir günde gerçekten çatlakları gideriyor. Tek yapmanız gereken ayaklarınızı iyice yıkadıktan sonra vazelin uygulamak. Daha sonra ayaklarınıza çorap giyin . Ertesi gün çatlakalrın iyileştiğini görebilrisiniz. Derin çatlaklar için bir kaç gün uygulamak gerekebilir.. Vazelin kullanımlarından biri, ciltteki kesik ve sıyrıkları iyileştirmektir. Küçük kesiklere vazelin uygulamak çabuk iyileştirmeyi sağlar.


Tırnak kenarında bulunan etleriniz soyuluyor mu ? Biraz vazelin uygulamak bu sorunu gidercektir. Ayrıca tırnak çatlaklarınada vazelin iyi gelmektedir. Ellerinize biraz vazelin alın ve iyice ellerinize yedirin. Sürtünmeye bağlı olarak ciltte aşınmalar olabilir. Bu durum özellikle şişman olanlarda daha yaygındır. Sürtünen alanlara vazelin uygulamak sizi bir nebze rahatlatacaktır. Elmacık kemikleriniz ve kaş kemiklerinize az miktarda vazelin uygulamak görünümünüze nemli bir dokunuş katabilir. Dirseklerini kuru ve morarmış mı duruyor ? Bu alanlara bir kaç gün vazelin uygulamak sorunu ortadan kaldıracaktır.


Çekmecelerini sıkışıyor ve açmakta zorlanıyormusunuz ? Çekmece raylarına vazelin uygulamak sorunu ortadan kaldıracaktır. Pantolon fermuarınız sıkıştı mı ? Açıp kapamakta zorlanıyormusunuz ? Bir miktar vazelini fermuara sürün sorun ortadan kalkacaktır. Vazelini mangal yakarken ateşleyici olarakta kullanabilirsiniz. Çalı çırpının üzerine vazeline batırılmış bir pamuk topunu atın kısa zamanda mangallık ateşiniz hazır olacaktır. Prfümünüzün vücudunuzda uzun süre kalmasını istiyorsanız , parfüm pükürteceğiniz alana biraz vazelin uygulamanız kafi. Gün boyu harika kokacaksınız..
 
D

derya**

Forum Okuru
ayak tırnaklarım kat kat oluyor kağıt gibi yırtılıyor vazelin sürüyorum iyi geliyor birde topuk çatlaması için kullanıom
 
Gülçin46

Gülçin46

Yeni Üye
Üye
Cildim çok kuru ama hiç vazelin kullanmaya yanaşmadım iyi bir nemlendirici öncelikli tercihim oldu
 
Üst