Vitilgo nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?

Uzman SühaN

Administrator
Vitilgo nedir belirtileri ve tedavisi nasıldır ?
Vitiligo , cildin pigment üreten hücrelerinin (melanosit) ilerleyici bir şekilde tahrip olması ve melanin pigmenti bulunmayan normal beyaz cildin oluşumuna neden olan otoimmün bir cilt hastalığıdır. Vitiligo bölgelerinde büyüyen tüylerin normal renklerini kaybetmesi alışılmadık bir durum değildir.Çoğu vitiligo vakası, sporadik olarak ortaya çıkmış gibi görünse de, etkilenen bireylerin% 20 kadarının bu hastalığın bir aile geçmişine sahip olduğu görülüyor. Fenolik kimyasallara önemli ölçüde maruz kalmanın endüstriyel bir ortamda çalışması bireyleri risk altına sokabilir.


vitilgo.jpg

Vitilgonun nedenleri nelerdir ?

Melanin cilde karakteristik bir renk veren pigmenttir. Vitiligo, melanosit olarak bilinen pigment oluşturan hücrelerin tahrip edilmesiyle derideki pigment kaybından kaynaklanır. Vitiligo tüm ırkları eşit şekilde etkilemekle birlikte, koyu tenli insanlarda daha belirgindir. Vitiligo kozmetik problemlere neden olabilir.Vitiligo bazen tiroid işlev bozukluğu da dahil olmak üzere diğer tıbbi durumlarla ilişkilidir.


Melanin, cildinizin, saçınızın ve gözlerinizin rengini belirleyen pigmenttir ve epidermide üretilir. Melanin cildinizin renklendirilmesini sağlar ve ultraviyole ışının zarar görmesini önlemeye yardımcı olur.Her ırktan insanlar yaklaşık olarak aynı sayıda pigment hücresi (melanosit) ile doğarlar. Melanin granüllerinin bu hücrelerde oluşma oranı ve epidermisteki konsantrasyonları kalıtsal özellikler ve deri renk farklarındaki başlıca faktörlerdir.


Hiçbir melanin üretilmediğinde, ilgili deri parçası beyaz olur. Beyaz bir yama büyüyüp yayılırsa, sebep vitiligo olabilir.Vitiligo'nun kesin nedeni bilinmemektedir. Doktorlar ve bilim adamları, bozukluğa neden olanlarla ilgili teorilere sahiptirler. Bağışıklık sistemi bozukluğuna bağlı olabilir. Kalıtım bir faktör olabilir. Vitiligoda, bağışıklık sistemi ciltteki melanositleri yok edebilir. Bir veya daha fazla genin, bir kişinin hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksek olması da mümkündür.

Vitilgo belirtileri

Vitiligonun belirtileri cildin çeşitli bölgelerinde genellikle hızlı pigment kaybı içerir. Beyaz lekelerin başlangıç görünümü, durumun herhangi bir ilerlemesi olmaksızın stabil bir dönem izleyebilir.

Melanin cildinize renginin yanı sıra cildi güneşten korur. Derideki pigmentasyon eksikliği, etkilenen bölgelerde güneş hassasiyeti riskini artırır. Vitiligo, güneş yanığı ve durumdaki insanlarda deri kanseri gelişim şansını artırır.


Vitiligoyu Önleme Mümkün mü?

Vitiligo önlemek için bir yolu yoktur. Ev ilaçlarının hastalığın seyri üzerinde herhangi bir etkisi olması muhtemel değildir.Vitiligo'nun beyaz lekeleri duygusal ve psikolojik mutluluk ve benlik saygısını etkileyebilir. Vitiligolu insanlar, özellikle durumun vücudun görünür bölgelerinde (yüz, el, kol ve ayaklar gibi) veya cinsel organlara gelişmesi durumunda duygusal stres yaşayabilir. Neyse ki, insanların vitiligo ile başa çıkmasına yardımcı olmak için çeşitli stratejiler vardır. Ayrıca, bir sonraki bölümde tartışılan çeşitli tedaviler, beyaz lekeleri en aza indirebilir, kamuflaj yapabilir veya hatta bazı durumlarda ortadan kaldırabilir. İlk olarak, bozukluk hakkında bilgili ve bunu ciddiye alacak bir doktor bulmak önemlidir.

Vitiligo, cildin pigment hücrelerinin belli alanlarda melanositlerin yok edildiği bir hastalıktır.Vitiligonun belirtileri ve bulguları, vücudun herhangi bir yerinde derinin renksizleşmesi veya beyaz lekeleri şeklinde cilt renginin kaybedilmesini içerir.Vitiligo odaklanabilir ve bir bölgeye lokalize olabilir veya vücudun çeşitli alanlarını etkileyebilir.


Vitilgo tedavisi

Doktorunuz genellikle fizik muayene sırasında vitiligo teşhis edebilir.Vitiligonun varlığını belirlemek için doktorunuz fizik muayene yapmalıdır. Ayrıca genel sağlık ve aile öyküsü hakkında (genetik bir bağlantı olup olmadığını görmek için) vitiligo hakkında bilgi isteyebilir. Vitiligoyu önlemek veya iyileştirmek için bilinen bir yol yoktur. Bununla birlikte, UV ışığı terapisi, steroid kremleri ve diğer tıbbi tedaviler, geri dönüşümsüz cilt bölgelerinin pigmentasyonunu ve cilt aşılamasını kullanan kozmetik, yeniden pigmentasyon gibi çeşitli yöntemler, vitiligo tarafından ciddi şekilde etkilenen cildin görünümünü iyileştirmek için kullanılabilir.

Vitiligonun neden olduğu beyaz lekeler genellikle kalıcıdır, ancak cildinizin görünümünü iyileştirmek için tedavi seçenekleri bulunur.Yamalar nispeten küçükse, onları örtmek için cilt kamuflaj kremi kullanılabilir.Genel olarak, fototerapi (ışıkla tedavi) ve ilâç gibi kombinasyon tedavileri en iyi sonuç verir.

Vitiligo bulaşıcı değildir. Hayatı tehdit eden bir şey değil. Ancak, vitiligo hayatını değiştirebilir. Vitiligo tedavisinin ana amacı, etkilenen ve etkilenmeyen ciltler arasındaki renk kontrastını azaltmaktır. Terapinin seçimi beyaz lekelerin sayısına bağlıdır; Yerleri, boyutları ve ne kadar yaygın oldukları. . Hiçbir yöntemle vitiligo engellenmez, ancak cildinizi güneşten korumak için güneş koruma faktörünün (SPF) en az 15 olduğu bir güneş kremi kullanmak daima sağlıklı bir karartır.
 

Uzman SühaN

Administrator
Vitiligo genellikle cildi etkiler, ancak pigmentin bulunduğu herhangi bir yerden gelişebilir. Vitiligo bulaşıcı değildir. Hayatı tehdit eden bir şey değil. Ancak, vitiligo hayatınızı değiştirebilir. Bazı insanlar da düşük benlik saygısı geliştirir .Vitiligo cildinize kuruluk gibi rahatsızlık vermez, ancak yamalar bazen kaşındırılabilir.Vitiligo tedavisi, cildinizin rengini geri kazandırarak görünümünü geliştirmeye dayanır..Derideki melanin eksikliğinden dolayı, cildiniz güneş etkilerine karşı daha savunmasız olacaktır.Bu yüzden güneşten korunmak için yüksek faktörlü koruyucu kullanın..
 
Üst