Etiketler:
 1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  voleybolun çocuklar üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  voleybolun çocuklar ve gençler üzerindeki etkileri voleybolun çocuklar ve gençler üzerindeki olumlu etkileri etkisi olumlu Çocuklarını spora yönlendiren aileler için önemli bilgiler...Tüm yönleriyle voleybolun etkilerini inceleyelim...Küçük voleybolcuları destekleyelim:dil:  Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri iç içe geçen iki kavramdır. Voleybol iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun “şiddete kapalı” bir spor dalı olması; diğeri de “takım sporu” olmasıdır.
  “Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz”
  Voleybol maçlarında rakiplerin, birbiri ile fiziksel etkileşimi neredeyse yok denecek kadar azdır. Takımlar arasında file olması, rakip oyuncuları birbirinden ayırır, bu da rakibe yönelik şiddet eylemi ve düşüncesini uzaklaştırır. Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz. Oyun kuralları gereği herhangi bir kötü söz ya da centilmenlik dışı hareket bile cezalandırılır. Voleybol, çocukları nezakete davet eder. Voleybol oynayan bir çocuk; şiddet kullanmadan, çalışması, iradesi ve rakibine karşı sağladığı psikolojik güç ile başarı kazanmayı hedefler. Başarı elde etmek için takım arkadaşlarına ihtiyacı olduğunun bilinci ile ekip çalışmasını ve yardımlaşmayı öğrenir.
  “Yardımlaşma duygusu sahada gelişir”

  Voleybolun ikinci baskın özelliği takım sporu olmasıdır. Diğer takım sporlarından ayrıldığı nokta; yardımlaşmanın çok yüksek oranda gerekli olmasıdır. Voleybolda mutlaka paslaşma sağlanmalıdır. Sonuca gitmek için takımdaki diğer oyunculara gereksinim duyulur. Bu da üst düzeyde yardımlaşmayı gerekli kılar. Çocuklar, bu yardımlaşma bilinci ile farkına varmadan hayata hazırlanırlar. Voleybol sayesinde, normal şartlarda ancak bir mesleğe sahip olup, iş hayatındayken kazanılacak tecrübe, küçük yaşlardan itibaren voleybol sahasında edinilir. “Voleybol oynayan çocuklar, zamanı verimli kullanır”
  Voleybol, uzun ve kısa vadede hedef belirleyip, bu hedeflere ulaşma konusunda yöntem geliştirmeyi öğretir. Hem bireysel hem de takım olarak hedef koymayı ve bu hedeflere ulaşmak için grupla birlikte çalışma becerisini kazandırır. Çocuklar, hayatlarını planlamayı ve zamanı verimli kullanmayı öğrenir. Hedefe ulaşmada zamanın ne kadar önemli olduğunu kavrar. Dolayısı ile spor dışındaki hayatlarını da planlayıp programlayarak kendileri için hem kısa hem de uzun vadeli hedefler koyma becerisi ve sorumluluğuna sahip olurlar. Zamanı verimli bir şekilde kullanmayı öğrenen çocuklar boşa zaman harcamazlar.
  “Voleybol, çocukların güçlü yönlerini ortaya çıkarır”
  Voleybol oynayan çocuklar, yardımlaşma ve ekip bilincini öğrenirken; aynı zamanda liderin önemini, lidere uyum sağlamanın takıma sağlayacağı avantajı da görür. Lidere uyum göstermek, genelde zordur. Takım sporları lidere uyum sağlamanın ne kadar gerekli ve önemli olduğunu öğretir. Ayrıca lider özellikli kişilerin genç yaşta bu özelliklerinin fark edilip, ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. Dolayısı ile çocuklar kendilerini erken yaşta tanıyıp; güçlü yönlerini fark eder.
  “Voleybol sayesinde sorumluluk duygusu erken yaşta gelişir”
  Küçük yaşlardan beri voleybol oynayan çocuklar, görev ve sorumluluk alıp, bunları yerine getirmeyi öğrenir. Bireysel sorumluluğunun yanı sıra takımı için de sorumluluk taşıdığının bilincinde olan çocuklar, ekibindeki zayıflıkları da tolere etmesi gerektiğini kavrar. Bununla birlikte voleybol oynayan çocuklar, her zaman başarı kazanmanın mümkün olmadığını anlar. Zaman zaman yedekte kalıp; her zaman “en iyi” olamayacağını, iyi olmadığı zaman yerini başkasına bırakıp, onu desteklemesi gerektiğini, iyi olmak için sürekli çalışması gerektiğini öğrenir. Voleybol eğitimcileri bu eğitimi genellikle çocuklara bilinçli olarak verir, voleybol oynayan çocuk ister istemez bu bilinci kazanır.
  “Çocukların iletişim becerileri güçlenir”
  Voleybolun takım sporu olmasının getirdiği bir diğer avantaj da çocukların arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmesidir. Bu da beraberinde çocukların daha sosyal olmasını sağlar. Voleybol oynayan çocukların iletişim becerileri artar. Kendilerini ifade etme becerileri gelişir. Maç öncesi çocuklar kendi fikirlerini söylerken, topluluk önünde konuşma yeteneği de kazanır. Belirli kurallar çerçevesinde tartışmayı; sorunları kavga etmeden konuşarak çözmeyi öğrenir.
  “Voleybol oynayan çocuklar, sorunu tespit edip çözüm yolu geliştirir”
  Voleybol, çocukların mevcut sorunu bulma ve sorunu çözme yöntemlerini geliştirir. Çünkü voleybol maçlarında başarısızlık durumunda sorun tespit edilip, onu bertaraf etmek için yöntemler geliştirilir. Voleybol ayrıca çocukların duygularını kontrol edebilme özelliğini kazanmasını sağlar.
  Günümüzde çeşitli sorunlar nedeniyle bireyler, “yaşam koç”larına ihtiyaç duyarlarken, voleybol oynayan çocuklar, küçük yaşlardan itibaren yaşamlarını sağlıklı bir şekilde yönetme becerisi kazandıkları için bu kişilere ihtiyaç duymaz. Çünkü küçük yaşlarda öğrenme kabiliyetinin yüksek olması nedeniyle kazanımlar ve bunların verimi daha fazla olur.
  “Eğitimcilere büyük görev düşüyor”
  Voleybol’un sağladığı tüm bu değerlerin öğrenilmesinde eğitimciye büyük görev düşmektedir. Eğitimciler bu olumlu davranışları öğretebilmek için gerektiğinde birey ya da gruba özgü farklı yöntemler geliştirebilir. Bu sayede eğitim alan çocuklar, yaşamları boyunca daha az sorunla karşılaştıkları gibi sorunlarını daha kolay bir şekilde çözümleyebilir.
  Şiddetin tüm dünyada arttığı günümüzde voleybol, tenis, gibi sporcuyu nezakete davet eden sporlar daha fazla önemsenmeli. Çünkü bu sporlar gerek ortamları, gerekse kuralları itibari ile çocuklara nezaketi öğretir, şiddet uygulamaktan uzaklaştırır.


   
voleybolun çocuklar üzerindeki psikolojik ve sosyal etkileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. gezegenler ve üzerimizdeki etkileri!!!

  gezegenler ve üzerimizdeki etkileri!!!

  Güneş Hemen hemen herkes “Güneş burcu” deyimini duymuştur. O nedenle Güneş’in özelliği nedir ki, astrolojide bu kadar güçlü bir rolü var diye aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Cevabı ise doğada; Güneş, güneş sisteminin merkezi olduğundan yıldız haritalarımızda da aynı şekilde büyük bir rol üstlenmelidir. Güneş, kim olduğumuzun ve aynı zamanda kim olabileceğimizin özü ve çekirdeğini gösterir....
 2. Mineraller Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

  Mineraller Ve İnsan Üzerindeki Etkileri

  MİNERALLER VE MİNERALLERİN İNSAN ÜZERİNDEKİ ETİKLERİ İnsanlar ve hayvanlar normal bir büyüme ve çeşitli biyolojik fonksiyonlar için besinler arasında vitaminler yanında inorganik elementlere de ihtiyaç duymaktadırlar. Bu elementler ikiye ayrılırlar; 1. Bol bulunan elementler 2. Eser elementler 1- Bol bulunan elementler Bu elementlere ihtiyaç fazladır. Çoğunlukla birden fazla fonksiyon...
 3. Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri

  Bilgisayarın çocuklar üzerindeki etkileri

  bilgisayarın etkileri bilgisayarın insan üzerindeki etkileri olumlu ve olumsuz olumlu ve olumsuz yönleri Bilgisayar kullanımı da çocuklar arasında yaygınlaşan ve kullanımı engellenecek araçlar arasına yerini aldı. Okul öncesi dönem ve çocuğun okula başlamasıyla kullanımı daha çok yaygınlaşan bilgisayarın, çocuklarımızın gelişimleri açısından faydaları olduğu kadar zararlarını da görüyoruz. •...
 4. Anne-baba tutumlarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri

  Anne-baba tutumlarının çocuğun gelişimi üzerindeki etkileri

  anne baba tutumları makale Çocuk yetiştirmekte en büyük görev biz ebeveynlere düşmektedir arkadaşlar. Bizim aile içinde gösterdiğimiz tutarsız davranışlar yada olusuzluklar,onların gelişimi üzerinde etkili oluyor.Unutmamalıyızki bugünün çocuklarını yarına en iyi şekilde yetiştirip,iyi birer fert olmalarını sağlamak biz anne-babaların elinde. Ebeveynlerin çocuklarına karşı tutumlarını...
 5. Depremin İnsan Üzerinde ki Psikolojik Etkileriyle Başa Çıkmak

  Depremin İnsan Üzerinde ki Psikolojik Etkileriyle Başa Çıkmak

  deprem, psikolojik etkileri, insan üzerinde ki etkileri, başa çıkma yolları, nasıl başa çıkılır, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, 19 Mayıs Kütahya depremi ile birlikte deprem konusu kamuoyunu tekrar meşgul etmeye başladı.Bu depremde de deprem değil insanların panikleri ölüm ve yaralanmalara yol açtı.İnsanlar uzun süre evlerine giremediler.Aşağıda, deprem...

Sayfayı Paylaş