1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Vücuda En Çok Faydası Olan Aminoasitler Hangileridir ?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  En Faydalı Amino Asit İsimleri

  Vücuda En Faydalı Amino Asitler Nelerdir
  Sevgili melekler, bildiğiniz gibi proteinlerin yapıtaşı aminoasitlerdir. Biz de insan vücudu için son derece önemli maddelerden biri olan proteinlerin yapıtaşları olan vücuda en faydalı aminoasitler hangileriymiş onları bu sayfamızda sizlerle paylaşacağız...  [​IMG]


  Aminoasitler proteinleri oluşturan temel yapı taşlarıdır.

  Amino asitler kimyasal olarak popüler isimlendirilmeleriyle yapı blokları olup,vücutta protein üretirler. Bütün yaşayan canlıların yapılarını oluşturan proteinlerdir. Proteinler,insan vücudunda adale, bağlar, tendonlar, organlar, bezler, tırnaklar, saç, safra ve idrar hariç tüm vücut sıvılarının üretiminden direkt sorumludur. Proteinler kemiklerin büyüme ve gelişmesinde esas rol oynarlar. Enzimler,hormonlar ve genler işlevleri için proteinlere ihtiyaç duyarlar. Bunun neticesinde de protein eksikliği oluşur bu da zamanla daha ciddi bozukluklara yol açar.

  Vücuda en faydalı amino asitler;

  ALANİN: Alanin vücutta glukose metabolizmasında kullanılan amino asittir ve karbonhidratların yanarak vücut enerjisinin üretilmesinde yardımcıdır.

  SİSTEIN: Sistein vücuttaki toksin maddeleri temizler bu sayede hücreleri korur. Hücreleri radyasyonun zararlı etkilerinden korumasının yanı sıra beyin ve karaciğeri de sigara ve alkolün zararlarından korur. L-Sistein 'in respirator kanalda mukuz' u parçalama özelliği olduğundan genellikle bronşit,amfizem ve tüberküloz tedavisinde faydalıdır.

  GLUTATHION: Vücudu sigara ve radyasyonun zararlı etkilerine karşı korur,kemoterapi ve X ışınlarının yan etkilerini azaltır. Alkol zehirlenmesine karşı savaşır. Bir metal ve ilaç detoksifiyanı olarak karaciğer ve kan bozukluklarının tedavisine yardımcı olur.

  GLİSIN: Merkezi sinir sistemi fonksiyonları ve prostat sağlığı için gereklidir. Bu amino asid bipolar depresyon tedavisinde kullanılır. Bu amino asidin çok fazla olması durumunda glukozu metabolik zincirden çıkararak yorgunluğa sebep olur. Uygun miktarlarda olması durumunda ise daha fazla enerji üretir.

  L-METİONİN: Yağların parçalanmasına,karaciğer ve arterlerde yağ oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. Bu amino asit sindirim sistemine yardımcı olur. Adale zayıflığını ve saç kırılmasını önler. Allerjik kimyasallara hassasiyetin giderilmesi ve osteoporosiste kullanılması faydalıdır.

  L-SERİN: L-Serin yağ ve yağ asidi metabolizması,kas gelişimi ve immün sistemi için varlığı önemlidir. Ayrıca immünoglubulinlerin ve antibadilerin üretimine yardımcı olur.

  L-TAURİN: L-Taurin yüksek konsantrasyonlarda kalp adalesi,beyaz kan hücreleri,iskelet adaleleri ve merkezi sinir sisteminde bulunur. Bu amino asid yağ sindiriminde,kalp bozukluklarında, hipoglisemi, aterosklerosis, ödem ve, hiper tansiyonda faydalıdır.

  L-TREONİN: L-Treonin kalp,merkezi sinir sistemi ve iskelet kaslarında vardır. Bu önemli amino asid epileptik atakların kontrolünde kullanılır.

  L-VALİN: L-Valin stimülan etkilere sahip olup eksikliğinde vücutta negatif hidrojen dengesi oluşur. Valin, lösin ve isolösin ile birlikte daha iyi adale metabolizması,doku onarımı ve azot dengesi temini için kullanılır.

  L-KARNİTİN: Uzun zincirli yağlı asidlerin taşınmasına yardımcı olur. Bu amino asid yağ oluşumunu önleyerek kilo vermeye yardımcı olur,kalp krizi riskini azaltır,atletik kabiliyeti geliştirir. Bilhassa vejeteryanların diyetlerinde kafi miktarda Lisine olmadığından L-Karnitin eksikliği oluşur.
   
 2. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113
  Amino asitler proteinler oluşturur ve proteinler hayatı sürdüren makro besin maddeleridir. Bazı amino asitler yalnızca proteinler üretirken, bazıları metabolizmayı desteklemekten kalbinizi korumaya kadar çeşitli rolleri üstlenir . Karbon ve yağdan yoksun olduğunda vücudunuz enerji için amino asitler de kullanabilir.
  Protein kasların temeli olabilir, ancak amino asitler proteinin yapı taşlarıdır. Vücudunuz doku fonksiyonu için gerekli tüm proteinleri oluşturmak için 21 farklı amino asidi kullanır. Bununla birlikte, gerekli amino asitler olarak adlandırılan dokuz spesifik amino asit, vücudunuz tarafından üretilemez ve diyet yoluyla edinilmelidir. Benzer şekilde, egzersiz öncesi amino asitlerle ilave destek kardiyovasküler dayanıklılık, kas gücü ve genel iyileşmeyi artırmaya yardımcı olabilir.Yaşam için amino asitlere ihtiyacımız var, ancak kadınların spesifik beslenme ihtiyaçları amino asit takviyesini daha da önemli hale getiriyor.
   
Vücuda En Çok Faydası Olan Aminoasitler Hangileridir ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En Çok Hangi Fala Baktırırsınız?

  En Çok Hangi Fala Baktırırsınız?

  Fala inanma, falsız da kalma demişler :) Fala göre hareket edilmez ama çok eğlenceli ve ilginç olabildiği zamanlar da oluyor hani. Siz en çok hangi fala baktırırsınız?
 2. Meleklerimize bi çok faydası olan bi bitki yaban mersini

  Meleklerimize bi çok faydası olan bi bitki yaban mersini

  Yaban mersini nedir yaban mersini nasıl kullanılır.Melekler ben yaban mersininin bu kadar faydalı bir bitki olduğunu bilmiyodum gözlerimizden midemize kadar bi çok organa faydaları var üstelik hiç bi yan etkiside yok Genel Olarak Ilıman ve tropik karakterli iklimlere adapte olmuş çalı formunda bir bitkidir. İngilizce blueberry (billbery) olarak bilinir. Bu bitki ülkemizdeki...
 3. Vücuda En Çok Fayda Sağlayan Balık Türlerini Biliyor musunuz ?

  Vücuda En Çok Fayda Sağlayan Balık Türlerini Biliyor musunuz ?

  En Faydalı Balıklar En Faydalı Balık Türleri Sevgili melekler, bildiğiniz gibi vücuda gerekli olan omega 3 yağ asitleri balıkta bulunuyor. Ancak bir çok balık çeşiti var ve siz omega 3 yağ asiti açısından En Faydalı Balık Türleri hangileri merak ediyorsanız şimdi bilgilerini vereceğimiz En Faydalı Balıklar listesini inceleyin ve tüketiminizi ona göre yapın .. :) En faydalı balık,...
 4. Namazın Vücuda Öyle Çok Faydası Var Ki! Buyrun Okuyun!

  Namazın Vücuda Öyle Çok Faydası Var Ki! Buyrun Okuyun!

  namazın faydaları, namazın yararları, namazın vücuda faydaları Sevgili melekler, namaz dinimizin direği, borcumuz, hesaba çekileceğimiz ilk görevimiz. Bazımıza zor gelse de kaçışı, bahanesi olmayan, sadece deli ve akil baliğ olmayanlara farz olmayan bir ibadet.. Yüce Yaradan'ın emrettiği buyruklardan her birinin mutlak ve mutlak biz insanoğluna birçok faydası var. Okuyunca siz de bir kez...
 5. İnsan Vücuduna En Çok Faydası Olan Meyve Burada!

  İnsan Vücuduna En Çok Faydası Olan Meyve Burada!

  en faydalı meyve, hurmanın faydaları, hurmanın yararları Sevgili melekler, sıcak iklimlerde yetişen, içinde protein, yağ ve karbonhidrat bulunduran, vücuda en faydalı meyve hurmadır. Üstünde mikrop barındırmayan tek meyve olan mucizevi hurmanın diğer faydalarına da bir göz atalım... İşte saymakla bitmeyen diğer faydaları; · Kolon, göğüs ve rahim kanserine karşı koruyucudur. ·...

Sayfayı Paylaş