Vücutta Elektriklenmenin Nedenleri Nelerdir?

Uzman SühaN

Administrator
Vücutta Elektriklenmenin Nedenleri Nelerdir?
Tüm hücreler çevresinde belli bir statik elektrik vardır. Ancak vücudun tümü bu statik elektriğin olumlu dengesi içindedir. Bunu his dahi etmeyiz.Yaşanan fizyolojik ağrılar sonucunda “Vücutta Elektrik Çarpması Hissi” şikayetleriyle çok fazla karşılaşılmaktadır. Vücutta elektrik çarpma hissi, sanki prizden ya da elektrikli bir araç gereçten vücuda elektrik geçmiş gibi hissedilmesine neden olmaktadır. Vücutta elektrik çarpma hissi genel olarak sinir hastalıklarından ve sinir uçlarındaki baskıdan kaynaklanmaktadır. Zaman zaman herkesin başına gelen bu durum çok kısa süre hissedilmektedir. Sinirlerin duyarlılığını giderek yitirdiği yaşlılık dönemlerinde daha çok rastlanılmaktadır.1.jpg


Nevraljiller diye tabir edilen sinir ağrıları elektrik çarpması şeklinde ve keskin bir ağrıyla hissedilmektedir. Sinir uçlarına uzun süre baskı yapıldıktan sonra sinir uçlarında elektrik çarpma hissi ve karıncalanma meydana gelir. Genelde kısa süreli görülen bu ağrılar kimi zaman çok şiddetli hissedilebilmektedir. Elektrik çarpma hissi en çok el ve ayak uçlarında hissedilir. Nevraljil ağrısı yüz bölgesinde de görülebilir. Özellikle yüz yıkama, yüze dokunma ve yemek yeme sırasında yüzde elektrik çarpma hissi oluşabilmektedir. Vücutta elektrik çarpma hissi sinirlerle doğrudan ilgili olduğundan yaşlılarda daha çok görülmektedir.

Diyabet nöropati hastalarında vücutta elektrik çarpma hissi çok sık olabilmektedir. Diyabet nöropati hastalarının el ve ayak uçlarındaki his sinirleri tutulabildiğinden, bu bölgelerde elektrik çarpması ve karıncalanmalar hissedilebilmektedir.
Ne var ki, gerek havada artan iyonlar, gerek özellikle çağımızda bir mesele olan plastik giysiler, vücudun dış yüzünde elektron artmasına neden olur. Bu olay dıştan içe doğru bizi etkilemektedir. Özellikle sinir sistemi üzerinde ciddi rahatsızlıklar yaratır.
Bir önemli etki de deri üzerindedir. Bahis konusu olan elektron artışı deri altındaki çok minik kasları yorar ve onların vaktinden önce esnekliklerinin kaybolmasına neden olur ki bu sonuç yüzde kırışmaların baş nedenidir. Vücut kırışma ve sarkmaları da bu statik elektrikle yakından ilgilidir.
Eskiden beri tedavi edici etkisine inanılan ve günümüzde pek moda olan akupunktur bu statik elektriği dışarı atmanın bir tarzıdır.
Vücudun statik elektriğinin aşırısını dışarı atmanın iki yolu vardır. Ya çıplak el ve ayakla toprağı elleyerek bir nevi toprak hattı yapmak ya da su ile yıkanarak bu elektronları dışarı aktarmak.
Çağımızda strese bağlı olarak ve plastik üretim olan giysilere bağlı olarak vücutta aşırı derecede bir elektrik birikmesi olmaktadır. Vücudumuzda biriken bu elektriğe statik enerjidenir. Statik enerjiyi bir şekilde dışarı atmak gerekir çünkü bu enerji sinir sistemimizi derinden etkiler. Bizler bunun farkına pek varamayız ama etkileşim çoktur.Vucuttaki elektriği atmak için çıplak el veya ayakla toprak bağlantısı kurmak gerekir. Bahçeye çıkıp ayaklarınızı toprağa dedirin toprak elleyin ya da duş alın. Su da elektriği alır...
 
Üst