Vücuttaki benleri aldırmak zararlımıdır?

Uzman SühaN

Administrator
Vücuttaki benleri aldırmak zararlımıdır?

Vücuttaki benleri aldırmak zararlı mıdır? Benlerini aldıran kadınların bilmesi gerekenler

Aslında bu soru “çürük dişi tedavi ettirmek zararlı mı” sorusundan farksızdır çünkü ben sorun olmaya aday ve vücutta normalde olmaması gereken bir yapıdır ve alınmalıdır. Benlerin kanserleşebileceği şüphesi kanserleşme konusunda en popüler olandır ama en az kanser olan ve % 100 yakın oranda tedavi edilen ile yine bendir. Toplumda kanser konusunda en fazla bilgilenilen konu vücuttaki doğuştan var olan yada sonradan çıkan gereksiz çıkıntılardır ama ne yazık ki nerdeyse tamamı yanlış bilgilerdir. Bunun en önemli sebebi çoğu insanda ben olması ve herkesin olur olmaz fikir üretmesidir.

4.jpg

Bilimsel açıdan bakıldığında bu bilgilerin büyük çoğunluğu doğru değildir. Ben aldırmak tedavi edilemeyecek kadar çürümüş dişin çekilmesi gibidir.Aldırmamanın riski olabilir ama ben aldırmanın bilinen hiçbir riski yoktur. Ancak ben ameliyatla alınırsa rahatsız edecek düzeyde iz kalabilir bu önemli bir risk değildir ancak görsel olarak hoş olmayabilir.Estetik cerrahiyle ben aldırmak diye bir kavram kullanılsa da ben ameliyatla alınıyorsa bunun estetik yada estetik olamayan şekilde alınması diye bir şey olamaz ancak alınan yer dikilirken estetik denilen tarzda dikilebilir ama bu da iz kalmasını engellemez.Teknolojik cihazlarla ben aldırma ise fark edilecek bir iz bırakmadığı için görsel riski de olmaz.

Peki ben aldırılmazsa ne olur? Aslında ben aldırılmazsa da önemli bir riski yoktur.Koyu renkli benlerin güneşin zararlı ışınları sebebiyle kanserleştiği bilinmektedir ama bu ileriki yaşlarda ve oransal olarak oldukça düşüktür.Diğer taraftan bu renkli benler kanserleşse bile tedavisi ben tedavisi gibi yapılabilmekte ve % 100 başarıyla tedavi edilebilmektedir.Bu renkli yapılar arasında sadece malign melanomun tedavisi zordur ama bu da çok seyrek rastlanmaktadır. Halk arasında konuşulan bene dokunursan kanserleşir sözü gerçeklikten çok uzaktır bene dokunmak cildin herhangi bir yerine dokunmaktan farksıdır yani bene dokunmak veya beni tahriş etmek onu kanserleştirmez,beni kanserleştirdiği bilinen tek suçlu güneşin zararlı ışınlarıdır.

Benlerini aldırmayı düşünen kişi şunlara dikkat etmelidir;Benin alınması gereklimi;büyümeyen beni almanın sağlık adına ciddi gereksinimi yoktur ama görsel olarak rahatsız ediyorsa alınabilir.

Ben hangi yöntemle alınmalı burada benin cinsi önemlidir ama benin bulunduğu yerde önemlidir,gövdede bulunan benler oluşacak iz tasa edilmeden alınabilir bu durumda ameliyatla alınmasının sakıncası yoktur ama yüz bölgesindeki benler iz kalmadan yada fark edilmeyecek kadar iz kalacak şekilde tedavi edilmelidir bu durumda ameliyat dışındaki teknolojik tedaviler araştırılmalıdır. Gövdede bulunan benlerinde iz bırakmadan alınması isteniyorsa yine lazer , radyo frekans ve elektrokoter gibi cihazlarla buharlaştırma yöntemi ile alınmalıdır, cerrahi olarak beni almak tarihi bir tedavidir ve ben tedavisi konusunda tecrübeli ve teknolojisi olan cerrahların uygulamadığı bir tedavi seçeneğidir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri