1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Yapay mide Gerçegi Gibi Sindiriyor

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  insan midesi video yapay mide midemiz neleri kolay neleri zor sindirir İngiliz bilim insanları dünyanın ilk yapay midesini geliştirdi. Yapay mide, besinleri öğüterek insan vücuduna yararlı yapıtaşlarına dönüştürüyor.

  Yapay mide, en yüksek kalite plastik ve aaaaller kullanılarak üretildi, bu nedenle insan midesinin salgıladığı en sert asitleri ve enzimlere dayanabiliyor. Yapay mide ayrıca besinlerden en iyi kalite mineral, protein ve diğer besleyici yapıtaşlarını çıkarıyor. Böylece, insan midesinden farklı olarak sağlıksız besinlere karşı bilinçli. Yapay mideye besin olarak ilk sebze çorbası ‘içirildi'.

  Cihazın üst kısmında yiyecekler mide asitleri ve enzimleri ile karışıyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra, besinleri içeren bulamaç gümüş bir tüpten aşağı sindirimin ikinci evresine aktarılıyor. Alt kısımdaki tüp transparan olduğu için içi görülebiliyor. Yapay mide bir yazılım aracılığıyla çalışıyor. Yazılım cihaza hangi besinden ne kadar mineral ve protein alınacağı, kaç kalorilik sindirim yapılacağı, hormon dengesi gibi bilgilerin girilmesini sağlıyor.

  YAPAY MİDE KUSUYOR BİLE

  Yapay mideyi üreten Norwich's Institute of Food Research uzmanı Martin Wickham, cihazın midede meydana gelen enzim süreçlerini tıpatıp uyguladığını ifade ediyor. "Hatta" diyor Wickham, "Fazla besin verildiğinde insan midesi gibi kusabiliyor".

  Önceki yapay mide modellerine kıyasla, Wickham'ın cihazı sindirimin fizyolojik getirilerini de hesaba katıyor; örneğin midenin kasılması esnemesi gibi değişimler yapay mide tarafından yerine getiriliyor. Ancak yapay midenin en önemli avantajı besinlerin içindeki yapıtaşlarının nasıl ve ne oranda insan midesi tarafından emildiğini göstermesi.

  BESLENME SİMÜLASYONLARI

  Bilim insanları yapay mideyi çeşitli besinlerin ve bazı maddelerin mide tarafından nasıl emildiğini araştırmakta kullanacak. Uzmanlar bu sayede, bazı marjinal hastalıklar için tasarlanmış özel besinlerin üretilmesi gibi araştırmalar yapabilecek. Örneğin, glükozun emilimi üzerine yapılacak araştırmalardan şeker hastalarına uygun besinlerin üretimine yönelik ipuçları çıkacak.

  Wickham'e göre yapay mide hiçbir zaman gerçek insan midesinin yerini tutamaz, zira insan midesi son derece karmaşık ve stres gibi kendisi dışında etkilere açık bir organ. Ancak midenin işleyişi hakkında standart modeller geliştirilmesine yarayacak.

  Midesinden şikayet edenler şimdilik biraz daha beklemek durumunda, zira yapay mide bir masaüstü bilgisayardan biraz daha büyük. İngiliz hükümetinin de maddi olarak desteklediği proje 1.8 milyon dolara mal oldu.
   
Yapay mide Gerçegi Gibi Sindiriyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yapay Tatlandırıcılar

  Yapay Tatlandırıcılar

  dekstroz nedir yapay yiyecekler nelerdir içinde tatlandırıcı olan gıdalar tatlandırıcı olan gıdalar içeren Hazırlayan: Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz En çok sevdiğimiz besinler nelerdir diye düşündüğümüzde, genellikle aklımıza ilk gelen tatlı besinlerdir. Tatlıya düşkünlük insanlık tarihi kadar eskidir. Pek çok insan şekerin ve diğer enerji içeren tatlandırıcılar ile hazırlanan besinlerin...
 2. at gibi olmak ister misiniz?

  at gibi olmak ister misiniz?

  at gibi olmak Atsevenler,kendini bir nebze at yerine koymak isteyenler,fırsat ayağınıza geldi:deli:
 3. Fitredeki vekalet zekâttaki gibi mi?

  Fitredeki vekalet zekâttaki gibi mi?

  Evet. Fitredeki vekalet zekattaki gibidir Bir kimsenin zekât vermekle mükellef olması için Müslüman, hür, akıllı, büluğ çağına erişmiş olması; borcundan ve aslî ihtiyaçlarından fazla hakikaten ya da hükmen artıcı mahiyette yani kazanç sağlayıcı nitelikte ve üzerinden bir yıl geçmiş nisap miktarı mala sahip olması gerekir. Sual: Zekât gibi, fitreyi de hediye diye vermek caiz mi? CEVAP Evet....
 4. Annemizin Ak Sütü Gibi Helal mi?

  Annemizin Ak Sütü Gibi Helal mi?

  MAMALARDAKİ TEHLİKE !!! Yeni Doğan Bebeklerin Beslenmesi “-Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için- anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler. ...” (Bakara,233) “Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşerek karnında taşımıştır. Onun sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur...” (Lokman,14) “Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı ve ne zahmetle...

Sayfayı Paylaş