1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  YARATICILIK ÖLÜM KALIM MESELESİDİR!  Çalışanlar ve yönetici arasındaki ilişkinin başarı yolunda çok büyük öneme sahip olduğunu sürekli dile getiriyorsunuz. Biraz bu konunun öneminden bahseder misiniz?

  Yönetici ve çalışanlar arasındaki ilişki kesin bir öneme sahip. Bu ilişki olmadan yönetici yönetmez, lider liderlik yapamaz. İşte bu yüzden iyi bir lider olumlu, proaktif ve verimli bir ilişki için her tür çabayı göstermelidir.

  Başarıda en önemli faktörlerden biri de gelişim. Bir lider çalışanlarının gelişimini nasıl destekleyebilir?

  Eğitim, eğitim, eğitim. Pazarlar girerek daha rekabetçi bir ortam haline gelirken ve yaşam şartları çalışanların en büyük motivasyon aracı olurken çalışanların gelişimi giderek daha da önemli bir hale geliyor. İyi bir lider, iş gücünü geliştirecek, yükseltecek, şirketini alanında birinci hale getirecek ve çalışanların şirkete katılmaları, şirkette kalmaları konusunda motivasyon sağlayacak kursları sağlamalıdır.

  Bu gibi eğitimlerden en fazla yararı elde edebilmek için şirketin tüm eğitimlerin başlangıcında öğrenmeyi öğrenmek konulu eğitimleri sağlaması önemlidir. Bu kurslar, hafıza, Mind Map (akıl haritası), yaratıcı düşünme, akıl- vücut koordinasyonu ve sağlığı, hızlı okuma ve anlama gibi konuları içermelidir. Eğer ilk olarak bu kurslar sağlanırsa, diğer eğitimlerin hepsi çalışanlar için daha yararlı olacak, daha hızlı öğrenilecek, daha iyi hatırlanacak ve şirket için daha yaratıcı bir şekilde kullanılabilecektir.
  Liderler şunu unutmamalılar ki, eğer çalışanlar bu gerekli ilk eğitimi almazlarsa öğrendiklerinin yüzde 80’i 24 saat içinde unutulur.

  Bir liderin başarısında yaratıcılığın rolü ve önemi nedir?

  Her zaman söylediğim gibi yaratıcılık iyi ve büyük bir liderin en önemli özelliğidir. Yaratıcılık hızlı düşünme yeteneğini, durumları çeşitli açılardan değerlendirebilmeyi ve sunulan çözümlerde benzersiz ve tek olmayı içerir.
  Herşeyin hızının arttığı ve liderlerin karşılaştığı sorunların her gün arttığı bir dünyada yaratıcılık sadece liderlerin önemli bir özelliği olmakla kalmıyor, ayakta kalmak için ilk araç haline geliyor. Sonuçta şu rahatlıkla söylenebilir; yaratıcılık bir şirket için ölüm kalım meselesidir.

  Başarıda feedback’in de rolünün büyük olduğunu söylüyorsunuz. Bir lider nasıl yararlı feedback alabilir?

  İyi bir feedback almanın bir yolu, çalışanlara Mind Map’i öğretmek ve ardından feedback’in gerekli olduğu tüm durumlara Mind Map’i uygulamalarını sağlamaktır. Mind Map, dünyada pek çok şirkette aşağıdaki durumlarda başarılı bir şekilde kullanılıyor:

  Proje ve proje yönetimi

  Çalışan ilişkileri

  Eğitim gereksinimleri

  Çalışan performans değerlendirmeleri

  Rakip firmaların değerlendirilmesi

  Pazarlama ve satış sunumları

  BrainSmart lider kavramının yaratıcısısınız. BrainSmart liderin özellikleri nedir?

  BrainSmart lider’in yedi temel özelliği vardır. Bunlar:

  Vizyon

  Adanmışlık

  Israrcılık/direnme gücü

  İşine aşık olmak

  Dürüstlük

  Bilgi

  Yaratıcılık/Esneklik

  Bir lider beyin kapasitesini artırmak için neler yapmalıdır?

  Daha önce çalışanların yapmalı gerekenleri anlatmıştım. Aynı şeyler liderler için de geçerli ama ona ek olarak bir lider kendisinin ve çalışanlarının Çok Yönlü Zekalarını geliştirmek ve sürekli eğitmek için uğraşmalıdır. 10 temel

  Çok Yönlü Zeka şunlardır:

  Sözel

  Sayısal

  Uzaysal

  Duygusal

  Cinsel

  Kinestetiksel

  Yaratıcı

  Kişisel

  Sosyal

  Spiritüel

  Dünyada BrainSmart Lider prensiplerini kullanarak başarıya ulaşmış kişilere örnek verebilir misiniz?

  Tarih içinde en iyi örnek Büyük İskender. Vizyonu gerçek anlamda netti ve “herşeyi bilmek, herşeyi görmek, herşeye hükmetmek” odaklı biriydi. Bunu sağlamak için de vücudunu ve aklını her açıdan eğitmişti. Bilgi almak için zamanın en iyi düşünürü Aristo’yu hizmetine almıştı. Kendini tamamen adamış biriydi ve bugün bile onu dünyanın en büyük askeri liderleri tüm zamanların en büyük ve en yaratıcı lideri olarak tanımlıyorlar.

  Günümüzde ise global olarak baktığımızda karşımıza Meksika’nın Başkanı Vincente Fox çıkıyor. Düşünme becerisini geliştirmek için kendini çok iyi yetiştirmiş ve yeni bir parti planlamada, hayata geçirmede, seçimleri kazanmada, Meksika’yı yönetmede hep Mind Maps’i kullanmıştır.

  Hep insanların düşünme becerilerini geliştirmeleri için çalışmıştır bunun en güzel örneği de 5. Birleşmiş Milletler Yıllık Konferansı’nda Devletin Yenilenmesi ve Değişmesi konuşmasında 10 bin delegeye 21. yüzyılın “Zeka Sermayesi ve Yeniliğin Gelişim Yüzyılı” olacağını söylemesidir.

  BrainSmart lider kavramının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

  BrainSmart liderler zaten gelecektir. Modern dünyanın değişim taşlarıdırlar. Tüm insanlardan saygı, bağlılık, adanmışlık ve dürüstlük alırlar. Çalışanlarının yeteneklerini geliştiren destekleyen ve bunları şirketin vizyonuyla bütünleştiren kişilerdir. Tüm bunlarla çalışanlarının fiziksel ve ruhsal sağlıklarını, şirketin sağlığını ve şirketin temelini destekler güçlendirirler. Onlar 21. yüzyılda ve sonrasında iş dünyasının yol göstericisidirler.
   
 2. DarkAngeL

  DarkAngeL *MaWinin kankası Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  385
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennem den
  Ce: Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi
  emeğine elerine sağlık harika bir yazı..keşke bunu tüm işverenler okusa ama nerde bizim milletimizde okuma alışkanlığı yok kiiiiii.......
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi
  evet darkangela katılıyorum bende...paylaşım için saol canım güzel yazı gerçekten...
   
Yaratıcılık Ölüm Kalım Meselesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ölüme Bes Kala...

  Ölüme Bes Kala...

  sendemi bırakıp gidiyorsun sendemi beni acılarla ölüme beş kala hikayesi ölüme 5 kala hikayesi beş şarkısının ÖLÜME BEŞ KALA Sende mi bırakıp gidiyorsun Sende mi beni acılarla Sende mi bırakıp gidiyorsun Sende mi beni acılarla Dinle bak senin için bu şarkı Her duyduğunda içine girecek bu sancı Dinle bak senin için bu şarkı Her duyduğunda içine girecek bu sancı Ölüme beş kala...
 2. Ölüme 1 Dakika Kala

  Ölüme 1 Dakika Kala

  giyotin korkunç . _-ÖLüMe 1 DaKiKa KaLa-_ Hapishanede on iki yıl geçiren bir adam tanırım.Üzerine kirizler gelirdi.Bir çocuk gibi hüngür hüngğr ağladığını gördüm.Hatta bir gün İNTİHARA bile kalkıştı.Hapishanede ki hayatı çok kötüymüş,ama bu,hiç kuşkusuz o denlide değersiz değil.Orada örümcek ve pencerenin altında büyüyen bir ağaçtan başka tanıdığı da olmamış...Fakat size geçen yıl...
 3. Ölüme Beş Kala

  Ölüme Beş Kala

  Sende mi bırakıp gidiyorsun Sende mi beni acılarla Dinle bak senin için bu şarkı Her duyduğunda içine girecek bu sancı Ölüme beş kala Bu şarkıyı yazdım sana Sakın dinlersen ağlama Ruhum artık yanında Ağlamak geldi içimden Eski günler geldi aklıma Hani söz vermiştik birbirimize Sen beni ben seni bulacaktım
 4. ölüme 5 kala çekilen resimler

  ölüme 5 kala çekilen resimler

  hayattayken son çekilen resimler :):) hoş biraz palavra gibi emmeee yinede yiyek gayriii :laugh:

Sayfayı Paylaş