1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  YAşamınızı Güvence Altına Alan Bitkiler

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ishal yapan bitkiler biber yanığına ne iyi gelir düşük yapan bitkiler düşük yaptıran yaptırıcı İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinden beri besinlerle insan sağlığı arasında her zaman paralellikler kuruldu. Hatta tıp fakültesinden mezun olan çiçeği burnunda doktorların yemilerine konu olan Hipokrat, “Yedikleriniz ilaç, ilacınız yedikleriniz olsun” diyerek gerçek tedavinin aslında doğal gıda ve bitkilerde saklı olduğunu söylemişti. Tıp bilimi geliştikçe doğal tedavi yöntemleri “alternatif tıp” olarak nitelendirilmeye başlandı. İlaçların türlü yan etkilerine karşın doğada kolayca bulunan bitkilerle üretilen doğal ilaçlar “kocakarı ilacı” olarak nitelendirildi.

  Kocakarı ilacı değil

  Oysa ki güvenilir kaynaklardan öğrenilerek yüzyıllar boyu insanoğlunun başını ağrıtan birçok hastalığın tedavisi bu bitki ve besinlerle mümkün olabiliyordu. VATAN olarak yaptığımız araştırmada gerçekten de bu konuda yazılmış yüzlerce hatta binlerce kitap olduğunu gördük. Ancak bunların çok büyük bir kısmı, bilimsellikten uzak, kulaktan dolma bilgilerle doldurulmuş tedavi şekillerini barındırıyordu. Sonunda tıp alanında eğitim görmüş bilim adamlarının da onayını alan, dünyanın en prestijli eğitim kurumlarından Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan bir kitaba rastladık.

  Herkes okumalı

  Bu dizide bulacaklarınız tamamı bilimsel araştırmalarla desteklenen bilgilerdir. Aklınızda hiçbir şüphe kalmadan uygulayabileceğiniz doğal tedavileri, pazarda, markette, aktarlarda kolayca bulacağınız bitki ve besinlerle size sunmaya çalışacağız. Oxford üniversitesi, kitabı normal halkın yanısıra biyologlar, doktorlar, beslenme uzmanları, ve diyetisyenler tarafından da sık sık başvurulacak önemli bir kaynak olarak nitelendiriyor. “Brokoli yiyin kanserden korunun”, “C vitamini ile soğuk algınlığını önleyin” tarzında artık klişeleşmiş sağlık bilgileri yerine hastalıklara doğal ve yan etkisiz çözüm arayanların bu dizimizi ilgiyle okuyacaklarını tahmin ediyoruz.

  Uzmanlar insanların rahatsızlıkları için doğal çözümlere yönelmesini de tarihin değişik dönemlerinde doktordan medet uman bir hastaya verilen cevapları içeren şu esprili ifadeyle paylaşıyor:

  MÖ 2000: Hasta mısın, al bu bitkiyi çiğne.

  1000: Bitkiyi bırak, dua et geçer.

  1850: Dua ile olur mu, al şu iksiri iç.

  1940: İksir seni zehirler, al bu ilacı yut.

  1985: İlaçla geçmez antibiyotik alman gerek.

  2000: Antibiyotik çok zararlı, al bu bitkiyi çiğne!

  AYÇİÇEĞİ: Ateş düşürüyor akciğeri koruyor

  Ay çekirdeği insanlığın tükettiği en eski besinlerden birisi... Güney Amerika’da M.Ö 900 yılından beri kullanılıyor. Avrupa ise ayçiçeği ve ay çekirdeği ile 16’ncı yüzyılda, bu kıtadan dönen denizcilerin vasıtasıyla tanıştı.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Dünyada ay çiçeğinin büyük bir kısmı, ay çiçek yağı üretimi için kullanıyor. Geri kalanlar da ay çekirdeği olarak tüketiliyor. Kızartmalarda, yemekler, salatalarda en sık kullanılan yağ türü olan ay çiçek yağı, yüzde 27 ile 40 oranında doymamış yağ içeriyor. Yüzde 13 ile 20’si de proteinden oluşuyor. Ayrıca ay çekirdeği, potasyum, kalsiyum ve demir gibi mineraller açısından da çok zengin.

  Yararları

  Dünyanın hemen hemen her yerinde ay çiçek yağı, akciğer hastalıklarının, yüksek ateşin ve dizanterinin tedavi edilmesi için kullanılıyor. Fiyatı: 10 YTL (kilo)

  KIRMIZI BİBER: Kışları sıcak tutuyor uçuğu geçiriyor

  Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb ile Avrupa kıtasına gelen kırmızı biber, 15’inci yüzyıldan beri sofralarımızdan eksik olmadı. Hem mutfaklarda kullanıldı, hem de hastalıkları tedavi etti.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Kırmızı biber, protein, şeker ve yağ gibi temel besinlerden çok az içeriyor. Ancak karoten ve C vitamini açısından oldukça zengin. Bu bitkiden elde edilen maddeler, kozmetik endüstrisinde ve sanayide çok sık kullanılıyor. Çevik kuvvet, kırmızı biberden elde edilen maddelerden üretilen “biber gazı” kullanıyor. Çorap üreticileri ise, biberin ana maddesi denilebilecek capsicum maddesini, kış günlerinde ayaklarımızı sıcak tutsun diye, çoraplarının kumaşlarında kullanıyor.

  Yararları

  Kırmızı biberden elde edilen capsicum, deriye sürüldüğünde, romatizma, uçuk ve artirit (eklem ilthabı) tedavilerinde kullanılıyor. Fiyatı 12 YTL (kilo)

  SARIMSAK: Kokusunu boşverin tansiyonu düşürüyor

  Bu listedeki bitkilerin çoğu, Amerika kıtasından 15’nci yüzyılda, Avrupa’ya getirildi. Sarmısak hariç. Mısır’da M.Ö

  3000 yılında bile kullanılan sarmısak, göçmenler tarafından Amerika’ya götürüldü.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Sarımsak, dünya en çok kullanılan çeşni bitkisi. Salatalardan, sıcak yemeklere mutfakta her türlü besinde kullanılıyor. Bir dişi, yüzde 8 protein, yüzde 15 nişasta, az oranda yağ ve şeker ile çok miktarda da potasyum, fosfor içeriyor. Kaynatılarak suyu içiliyor, ya da ezilerek vücuda sürülüyor.

  Yararları

  Yüzyıllardan beri, bronşit, nefes darlığı, grip tedavilerinde kullanılıyor. Bazı kültürlerde yılan ve haşare sokmalarında yaraya sarımsak sürülüyor. Tansiyonu düşürüyor, kalp hastalıkları ve kansere karşı koruyor. Fiyatı: Sarımsak: 1.5 YTL (demet)

  SUMAK: Kanamayı durdurur boğazı temizler

  En çok Kuzey Amerika’da yetişen sumak, boyları 3-5 metreye

  ulaşan ağacın bir tohumu. Eylül ve Ekim aylarında çiçekleri açtığında, görsel bir şölen sunuyor.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Yüzyıllardır hekimlerin yanından ayırmadıkları bu bitki, Doğu’da yemeklerde çeşni olarak kullanılıyor. Ekşi tadı, yemeklere lezzet katıyor. Sumak su veya yağ ile karıştırılarak cilde de sürülebiliyor.

  Yararları

  Yüksek ateşe, ishale ve dizanteriye iyi geliyor. Cilde sürüldüğünde kanamayı durduruyor. Fiyatı: 15 YTL kilo)

  KINA: Sadece süs değil yaraları da iyileştiriyor

  Doğu’nun yüzyıllardır, ellerini ve yüzlerini süslemek için kullandığı kınayla Avrupa 19’uncu yüzyılda tanıştı.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Kına, süslenmenin yanı sıra kozmetik ve parfüm endüstrisinde kullanılıyor. Özellikle çiçeğinden elde edilen yağı, parfümlere esans katıyor.

  Yararları

  Cilde sürüldüğünde yaraları iyileştiriyor. Ayrıca, suda kaynatılıp içildiğinde, ishali tedavi ediyor ve yüksek ateşi düşürüyor. Fiyatı: 7.5 YTL

  LAVANTA: Reçele tat katıyor, baş ağrısını gideriyor

  Özellikle Akdeniz kültüründe önemli bir yeri olan lavatanın içinde 100’den fazla madde bulunuyor. Lavantadan çıkarılan yağ, kozmetik sanayisinde, kolonya ve parfümlerde kullanılıyor.

  Kullanım alanı ve içeriği Lavantadan çıkarılan yağ
  deriye sürülüyor. Çiçeği ise kaynatılarak içilebiliyor.
  Ayrıca çiçekleri, toz haline getirilerek reçellerde, dondurmaya tat katıyor.

  Yararları

  Kaynatılarak suyu içildiğinde depresyonu ve yorgunluğu gideriyor, kadınlarda adet dönemini düzenliyor. Yağı da baş ağrılarına, ateş yanığına, güneş yanığına iyi geliyor. Fiyatı 3 YTL (paket)

  KEÇİBOYNUZU: Yalancı çikolata ishale iyi geliyor

  Akdenize özgü bir bitki olan keçi boynuzu farkında olmasak da hayatımızın her anında karşımıza çıkıyor. Bu bitkinin çekirdekleri yüzyıllardan beri, mücevherlerin ağırlıklarını ölçmede kullanılıyor. Yani bir keçi boynuzu çekirdeği, bir karat kabul ediliyor.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Yüzde 50’sinden fazlası şeker olan keçiboynuzunun bir diğer adı, “yalancı çikolata”. Bir çok tatlıda, üreticiler, çikolata yerine keçiboynuzu unu kullanıyor. Nişasta, protein ve yağ açısından çok zengin.

  Yararları

  Keçiboynuzu unu çocukların ishal tedavisinde ve nezlenin tedavi edilmesinde kullanılıyor. Fiyatı: 7 YTL (paket)

  HATMİ ÇİÇEĞİ: Çayı içildiğinde nezleye karşı bire bir

  Sulak alanlarda yetişen hatmi çiçeği, 2000 yıldır Yunan ve Arap hekimlerce kullanılıyor. Boyları 2 metreye ulaşabiliyor.

  Kullanım alanı ve içeriği

  Hatmi çiçeği, çay gibi demlenerek ya da çiçekleri kurutulup suyla karıştırılarak içilebiliyor. Yüzde 30’u zamka benzeyen Mucilage maddesinden oluşuyor.

  Yararları

  Nezle, soğuk algınlığını tedavi edebiliyor. Vücuda merhem gibi sürüldüğünde yaraları ve sivilceleri gideriyor.


  alıntı
   
 2. SaBıR MeLeĞi

  SaBıR MeLeĞi Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2008
  Mesajlar:
  892
  Beğenilen Mesajlar:
  48
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  KÜTAHYA
  Cevap: YAşamınızı Güvence Altına Alan Bitkiler
  paylaşım için teşekkürler cnm :D:D
   
 3. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: YAşamınızı Güvence Altına Alan Bitkiler
  faydalı paylaşım için saol canım emeğine sağlık
   
YAşamınızı Güvence Altına Alan Bitkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Güven...

  Güven...

  İngiltere'de yargıçların maaşı yoktur. Onun yerine ihtiyaçları oldukça kullandıkları kredisi sınırsız çek defterleri vardır. Ingiliz devleti hakimlerine o kadar güveniyor yani. Birgün hakimin biri bir bankaya gidip 1.000.000 poundluk bir çek bozdurmak istediğini söylemiş. Tabii ortalık birbirine girmiş. Banka yöneticileri en üst makamdan onay almadan bu kadar parayı veremeyecekleri...
 2. Alan

  Alan

  Rüyada bir uçak alaninda uçak beklediginizi görmek, uzak bir yerden bir yolcunuzun gelecegine veya bir haber alacaginiza isarettir. Bir yorumcuya göre alan yürekle de tabir edilir. Bir alanin bos olmasi kedersiz ve sikintisiz bir insan oldugunuza; alanin uçaklarla dolu olmasi, bu rüyanin aksi ile yorumlanir.
 3. Tehdit Altındaki Bitki Türlerinin Bulundukları Ekosistemlerin

  Tehdit Altındaki Bitki Türlerinin Bulundukları Ekosistemlerin

  Tehdit Altındaki Bitki Türlerinin Bulundukları Ekosistemlerin Korunması Ve Yönetimi Projesi Türkiye’nin taraf olduğu “Avrupa’nın Yaban Hayatının ve Yaşama Ortamlarının Korunması” diğer adıyla Bern Sözleşmesi, sözleşme ekinde listelenen ve nesli tehlikede olan bitki türlerinin ve bunların yaşama ortamlarının korunmasını öngörmektedir. Sözleşme amaçlarına ulaşılmasına bir katkı olarak Sözleşme...
 4. 10 Saniyenizi ayırın, hayatınızı güvence altına alın

  10 Saniyenizi ayırın, hayatınızı güvence altına alın

  10 Saniyenizi ayırın, hayatınızı güvence altına alın Ayıracağınız zaman sizin ve sevdiklerinizin hayatlarını kurtarabilir 50 km/saat süratle bir kaza yaptığınızda, sadece 0.015 saniye sonra hava yastıklarınız tam şişmiş ve emniyet kemeriniz ise aktif gergiyle sizi koltuğunuza sabitlemiş olacaktır. Bu durumda yaralanmadan bir kaç saniye içinde aracınızdan rahatça inebilirsiniz. Ama - kaza...
 5. Kilo Alan Eşini Boşayan Erkekler Risk Altında!!!

  Kilo Alan Eşini Boşayan Erkekler Risk Altında!!!

  Kilo Alan Eşini Boşayan Erkekler Dikkat Kilo Alan Eşini Boşayan Erkek Risk Altında Evlenmeler gibi boşanmalarda hayatın bir gerçeği....Boşanmaların nedenlerinden biri de kilo alan eş...Ama erkekler sevinmesinler kilo alan eşini beğenmeyip boşamak isteyen erkekler boşandıktan sonra hızla kilo almaya başlıyor..İlahi adalet işte....:) Kilo Alan Eşini Boşayan Erkekler Risk Altında...

Sayfayı Paylaş