Yastıksız uyumanın faydaları nelerdir ?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yastıksız uyumanın faydaları nelerdir ?
Uyku, hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı bir yaşam sürmenin sebeplerinden biridir. Hayatımızın üçte birini yatakta geçiriyoruz, bu yüzden rahat olmak önemlidir. Rahat bir şekilde uyumak , enerji seviyelerini canlandırabilir, refahı artırabilir, ağrıyı azaltabilir. Uyuduğumuz konumlar ve uyuduğumuz yastıklar uykumuzun kalitesini belirlemede kilit rol oynamaktadır.Yastıklar uyku aksesuarlarımızın ayrılmaz bir parçasıdır.Ancak, şaşırtıcı bir şekilde yastık olmadan uyumak daha iyi ve sağlığımız için öneriliyor. Bazı araştırmalar, yastık olmadan uyumanın bize pek çok fayda sağladığını açıklıyor. Bu makalemizde yastıksız uyumak faydalımı , uyurken yastık kullanmak zararlımı ? Gibi soruların cevapları hakkında detaylı bilgiler verilecektir. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.yastıksız uyumak faydalımı.jpgUyku en büyük gereksinimimiz. Kaliteli bir uyku genel sağlığımıza bir çok fayda sağlıyor . Uykusuzluk ise sağlığımıza bir çok yönden zarar veriyor. İyi bir uyku için yapabileceğiniz çok şey vardır. Çoğumuz uyurken yastık kullanmayı tercih etsede , bir kısmıda yastıksız uyumayı tercih ediyor. Yastıksız uyumak boyun ağrısı yapsada , boyun ağrısı çekenlerin bir kısmında da ağrıya iyi geliyor. Ancak araştırmalar yastık olmadan uyumanın sağlık için bir çok faydası olduğunu belirtiyor. Bir yastığın kullanılması vücut duruşu, omurilik hizası ve uyurken rahatlamanıza yardımcı olur. Ancak, yastık kullanmadan da bu faydaalara sahip olanlarda var. Yastık olmadan uyumanın, daha iyi cilt, ağrı hafifletme, daha iyi ruh hali ve refah dahil olmak üzere harika sağlık yararları olduğu kanıtlanmıştır.
Yastıksız uyumanın cilt üzerindeki faydasını biliyormusunuz ? Yatağınızda milyonlarca toz akar var ve yastıklarınızda çok kolay bir şekilde birikir. Kalan ölü cilt hücreleri ve toz akarları allerjik problemlere neden olabilir.Yastık olmadan uyumak yüzünüzdeki sivilcelerin kötüleşmesini azaltır. Yastıklar ayrıca yüz kırışmasına da katkıda bulunur. Bir yastık kullanmayarak erken yüz kırışıklıklarını önleyebilirsiniz. Yastığınız rahat olabilir, ancak cildiniz için faydalı değildir. Oluşan sürtünme ince çizgilerin ve kırışıklıkların gelişimini hızlandırabilir, saçınızı düğümleyebilir ve ayrıca saçlarınızın kırılmasına neden olabilir. Kötü duruş nedeniyle sırt ağrısı çoğunluk için ortak bir konudur. Yanlış yastık seçimi ağrıya katkıda bulunabilir. Çoğu birey, omurganın doğal eğrisini destekleyecek yastıkları kullanamaz.yastıksız uyumak boyun ağrısı yaparmı.jpg


Yumuşak yastıklarla yatmak, kafaya kan akışını azaltabilir ve kafa gerekli oksijeni alamaz. Ayrıca, ısı için yeterli destek, burundan akciğere ve kafaya hava akışını azaltacaktır. Sabah baş ağrıları kafaya oksijen dağılımının bozulması nedeniyle olabilir. Yastıksız yatmak boy uzatır mı ? Yastık olmadan uyumak kemikleri hizalandırır . Ayrıca yastıksız uyumak, sahip olduğunuz omurga yapılarınızı düzeltmenize ve normalleştirmenize yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu, kıvrılmış veya eğilmiş kemiklerin yapısıyla ilgilidir, bükülen kemikler hizalandığında boyunuz bir kaç cm uzamış görünecektir. Yastık kullanmanın zararları nedir ? Doğru yastık kullanılmazsa boyun ağrısı baş ağrısı omurga problemleri yaşamanız mümkündür. Bu nedenle ortopetik yastık kullanmayı tercih edin. Yastıksız uyumak psikoloji etkileri nelerdir ? Kendinizi nasıl rahat hissediyorsanız öyle uyuyun. Yastık kullanımı rahatsızlık veriyorsa bu uykusuzluğa neden oluyorsa psikolojiniz üzerinde olumsuz etkilere sebep olabilir. Biliyorsunuzki uykusuzluk kişi agresif yapabilir, düşük ruh hali ve enerji gün içinde yapacağınız aktiviteler üzerinde olumsuzluk yaratabilir. .
Sağlığımız, her gece aldığımız uyku miktarına bağlıdır. Geceleri sık sık uyanmak sağlık sorunlarına yol açabilir. İlk öncelik, uykunuzdaki rahatsız edici şeyleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Yastık olmadan uyumak, sırtınızı ve boynunuzu hizalı tutar. Çok yumuşak bir yastık boyun kaslarınızdaki bir gerilme kaynağı olabilir ve hatta kafanıza giden kan akışını azaltabilir. Yastığın desteği yeterli değilse, solunum sistemi de etkilenebilir. Bu faktörler sabahları bir baş ağrısı kaynağı olabilir. Yastıksız uyumak fayda sağlasada sırt üstü yatanlar yastık kullanmallıdır.Sırt üstü yastığınız olmadan uzandığınızda boynunuz geriye doğru düşme eğilimindedir. Bu düşük hava akışına neden olarak horlamaya neden olur ve ayrıca yoğun boyun, sırt, kafa ve hatta çene ağrısına neden olabilir.
yastıksız uyumak boy uzatırmı.jpg

Yanlış yastıkta uyumak uykusuzluk yaparmı ? Yanlış bir yastıkla yatmak uykunuzu rahatsız edebilir, çünkü pozisyonunuzu değiştirmeye devam edebilirsiniz. Ve eğer iyi bir gece uykusu alamazsanız, gün içinde daha sinirli ve gergin olabilirsiniz. Uykunuzun kalitesindeki iyileşme ile stres seviyeleriniz doğal olarak düşecektir. Yastık olmadan uyumak uykunuzun kalitesini artırabilir. Gecenin bir yarısında uyanırsanız veya uykusuz kalırsanız, yastığınız olmadan uyumaya çalışın. Bir yastık olmadan uyumak enerji seviyelerini nasıl artırabilir?” Diye düşündüğünüzü biliyoruz. Peki, doğrudan bir bağlantı yok ama olabilir! Yastığı bıraktıktan sonra, artık bel ve boynunuzda ağrı hissetmeyeceksiniz. Vücudunuz ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi alacak ve daha iyi uyuyacaksınız. Ve kaliteli uyku ve geniş dinlenme nedeniyle, ertesi gün iyi dinlenmiş ve enerjik uyanacaksınız. İyi bir gece uykusu vücudunuz üzerinde mucizevi bir etki yaratabilir!Hangi yastık ne kadar sağlıklı ? ( Yastık çeşitleri )Yastık kullanmadan uyurken en doğru vücut hizasını elde edin, çünkü vücut doğal olarak kendi kendine hizalanacaktır. Yastığınızı bir kenara koyarak vücut duruşu ve omurga yapısını iyileştirin. Yastık olmadan uyumak, en azından kemik bozuklukları riskini en aza indirecektir. Bir çok kişi, ertesi gün uyandıktan sonra yaşadıkları ağrıdan şikayet eder. Bu şey yanlış uyku pozisyonu yüzünden olabilir . Yastık olmadan uyumak sırt ağrısını azaltır ve omurganızı güçlendirir.Yastık olmadan yatmanın bir başka yararı da kemik yapısını normalleştirmeye ve hizalamaya yardımcı olmasıdır. Genellikle stresin uykumuzun kalitesini etkileyebileceğini düşünüyoruz, uykumuzun kalitesinin de vücudumuzdaki stres düzeyini etkilediğini unutuyoruz. Ve sonunda vücudumuzdaki stres seviyesinin artması ile uyku kalitemiz düşecektir. Yastık olmadan uyumak uyku kalitenizi artırabilir.
Yastık olmadan uyumak, uykunun doğal bir pozisyonudur ve omurgaya büyük ölçüde yarar sağlar. Yastıklar olmadan uyumak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olabilir.Yanlış yastığın kullanılması genellikle göz ardı edilen bir boyun problemi kaynağıdır. Uzmanlar bir yastıkla yatmanın uyku kalitesini engellediğini belirtiyor. Yastık olmadan uyursanız, daha rahat olma eğiliminde olursunuz, bu sayede uykunuzun kalitesi artar.Uyku yoksunluğu çoğu insan tarafından bilinir ve çok sık karşılaşılan bir tıbbi durumdur. Yastık olmadan uyumak uyku kalitenizi iyileştirebilir. Gün boyunca karşılaştığınız stresin çoğu zaman, uyuduğunuz konuma uyku düzeninizden kaynaklanır. Stresi daha fazla önlemeye yardımcı olarak, yastık olmadan uyumaya çalışın. Sürekli boyun ve sırt ağrısı çeken kişilerde sorun genelde çok kalın yada çok ince yastık kullanımından kaynaklanmaktadır. Doğru yastık kullanımı yada yastıksız uyumak bu sorunları önleyebilir.Kaliteli uyku, kişinin yaratıcılığını ve hafızasını geliştirebilir. Yastık olmadan uyumak size daha iyi bir uyku sağlar, bu nedenle yastık kullanmaktan kaçınırsanız, depresyona girme ihtimalinizi azaltır. Yeterince uyuyamamak, gün içinde ruh halinizi hızlı bir şekilde bozabilir ve bu da uzun vadede depresyona neden olabilir. Yastık olmadan uyumanın en iyi yolu sırt üstü yatmaktır. Bu, sırtınızın yataktan uygun şekilde desteklenmesini sağlar ve boynunuz nötr pozisyonda kalır. Yastık olmadan uyumak birçok avantaja sahiptir . Yastığınız olmadan uyuduğunuzda ve sırtüstü yattığınız zaman, sırtınıza ve omurganızın doğal eğrisini korurken, omurganıza tamamen dinlenme fırsatı veriyor. Omuz ve boyun ağrısının en büyük nedeni aslında bir yastıkla yatma alışkanlığıdır. İnsanlar bunu bilemeyebilir, ama bu doğru. Ayrıca yanlış uyku pozisyonları, düşük uyku kalitesi ve diğer nedenlerden de kaynaklanabilir. Ancak, bir yastık olmadan uyumak kesinlikle daha iyidir.
 
Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Yastık olmadan uyumak düşünemiyom bile benim geceleri uyku sorunum var yada düzenli uykum yok diyelim resmen yatakla savaş halindeyim uyuyana kadar da saat 2-3 oluyor bide yastıksız yatalım belki faydası olur
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Uyumakta sorun yaşıyorsanız ; uykunuz gelmeden asla yatağa girmeyin. Yatakta uyumak için sarfettiğiniz çaba sizi gergin yapar. Uyumaya yakın tv izlemeyin, telefonla uğraşmayın. Kitap okuyun . Uyumadan 1 saat önce duş almak, süt içmek, muz yemek uykuyu teşvik eder. Ayrıca yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatın buda uyumanızı sağlar. Yastığa gelince rahat ettiğiniz boyun omurunuzu destekleyen yastıklar tercih edin.
 
Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Uzman SühaN' Alıntı:
Uyumakta sorun yaşıyorsanız ; uykunuz gelmeden asla yatağa girmeyin. Yatakta uyumak için sarfettiğiniz çaba sizi gergin yapar. Uyumaya yakın tv izlemeyin, telefonla uğraşmayın. Kitap okuyun . Uyumadan 1 saat önce duş almak, süt içmek, muz yemek uykuyu teşvik eder. Ayrıca yastığınıza bir kaç damla lavanta yağı damlatın buda uyumanızı sağlar. Yastığa gelince rahat ettiğiniz boyun omurunuzu destekleyen yastıklar tercih edin.
Valla bu dedikleriniz eskiden olsa neyse şimdi ancak yatarken tv kapatıyorum telefon hep baş ucumda zaten kitap okumak uyku getiriyor hatta kitap olmasına bile gerek yok bu sayfadaki yorumları okurken bile uykum geliyo ( soru tekrarı çok ) yani burdaki yazıları okumak bana daha çok faydalı şimdilik süt içmeyi deneyebilirim lavanta kokusunu sevmiyorum ama...
 
Üst