Yatak seçimi doğru yapılmalı

zuzu65

zuzu65

Yeni Üye
Üye
Yatak seçimi doğru yapılmalı
çocuklar için yatak seçimi doğru yatak seçimi forum çocuklar için uygun en uygun
.
Günlük yaşantımızın akışı içinde uykunun yeri apayrıdır. Gün içinde biriken onca yorgunluğu gün bitiminde keyifli bir uykuyla atmayı düşünmek bile bizi rahatlatabilir.


Buna karşın günümüzde "uyku bana haram oldu" diyenlerde azımsanacak gibi değil. Kimimiz uykusuzluktan dert yanarken, kimimiz de sabahları yataktan kalkar kalkmaz sırt ve boyun ağrılarıyla güne merhaba demekten şikayet ediyor. Uzmanlara göre ise rahat uyuyamamanın etkisi gün içinde de kendini gösteriyor ve iş yaşamında verimsizliği beraberinde getiriyor. Yaşamımızın yaklaşık üçte birinin yatakta geçtiğini düşünürsek bu sıkıntıların aslında hiçte önemsiz olmadığını görürüz. Unutmayalım ki, birçok uzmanın da vurguladığı gibi rahat bir uykunun yolu size uygun yataktan geçiyor. Hep diyoruz ya teknoloji çağında yaşıyoruz, yatak kaynaklı sırt ve boyun ağrılarına son teknoloji ürünü yataklar çare olabiliyor.

Yatakların Tarihsel Serüveni

Geçmişten süzülen bilgilere kısaca bir geçiş yapacak olursak uzun yıllar, hatta yüz yıllar boyunca kullanılan yün yataklardan başlamamız gerekecek. Hayvan yünlerinden yapılan bu ilk yatakların ardından 1925'lerde kendimizi yaylı yataklara bırakırız. 1945'lerden sonra üzeri sünger kaplama yataklar rağbet görmeye başlar, sonra su , havalı ve lateks yataklar gündeme gelir. Nihayet günümüze geldiğimizde ergonomik, ortopedik, yanmayan antibaktariyel kumaştan yapılmış yataklar teknolojinin son ürünü olarak tüketicinin tercihine sunulur... Onca şikayetlerin ardından endüstrinin de bu alana yönelmesiyle sağlığa uygun yatakların üretilmeye başlanması beraberinde yüksek konforu da getiriyor. Tabii artık bel ve boyun ağrılarına da bu son teknoloji ürünü yataklar çare sunmakta gecikmiyor. Uzmanlar omurga açısından ne sert yatak ne de yumuşak yatağın uygun olmadığını belirtirlerken, ideal yatağın omurganın doğal eğriliklerini koruyan yataklar olduğunu söylüyorlar. Bu noktada ortopedik yataklar devreye giriyor. Enine esnek latalardan oluşan ve tahta ızgaraya yerleşmiş bu pamuk yataklarda özel üretilmiş yaylar, süngerler ve metal alaşımlar kullanılıyor. Giderek yaygınlaştığı belirtilen bu ortopedik yataklarda kuşkusuz yatış pozisyonları da önemli yer tutuyor. ideal yatışın ise yan ve sırt üstü olduğu belirtilirken yüzüstü yatmanın bel çukurluğunu artırdığını vurgulanıyor. Peki yumuşak ve sert yatakların sakıncaları nelerdir diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım, yumuşak yatakların yürümemizi sağlayan ve ağırlık merkezinin dengede durmasını


sağlayan omurga kemiği ve bel,sırt bölgesindeki adalelerde doğal eğriliklerin bozulmasına ve adalelerin zayıflamasına neden olduğu aktarılıyor. Aşırı sert yatakların ise yatağa temas eden ciltte zedelenme ve bel adalesinde sertleşmeye yol açtığına işaret edilirken bunun da bel ağrılarını getirdiği söyleniyor. Yani sözün kısası sizin yatağınıza uymaya çalışmanızdan ziyade yatağınızın size uygun olmasının gerekliliği üzerinde duruluyor. işte ergonomik yataklarda tüketiciye bunu sağlıyorken ideal yatağın ölçüleri konusunda ise yatağın yatan kişinin boyundan 20 cm fazla olması, eninin yaklaşık 1 metre olması gerektiği üzerinde duruluyor.

Yorganlara da Dikkat

Kışı müjdeleyen bu sonbahar mevsiminde artık yorganlar yüklüklerden indirilmiştir herhalde. Ancak rahat bir uyku için ideal yataktan söz etmişken yorganı da unutmamak gerekiyor. Yorganlarda ideal olarak öne çıkan ürünler ise pamuklular. Yorganlarda özellikle nefes alan kumaşların kullanılması gerektiği önerilirken pamuklu yada pamuk karışımı çok yüksek olan kumaşların kullanılmasının gece derinizin tenefüsü için elverişli olduğu aktarılıyor.

Konforlu Bir Uyku İçin...

Yaşamımızın üçte birini yatakta geçirdiğimizi söylemiştik, geriye kalan üçte ikilik bölümün sağlıklı geçmesi için iyi bir dinlenmenin gerekliliğini düşünürsek, üçte birin öneminin daha iyi anlaşılacağını belirten uzmanlar, bu nedenle yatak seçiminin doğru yapılması ve özellikle gece uykusunda tüm vücudun düzgün bir yatış şekliyle, omurgaları rahat ettirecek düzeni sağlayabilmesi gerektiğini dile getiriyor. Bu nedenle yatakta kullanılan yay kalitesinin, içinde kullanılan keçenin ve yatak kumaşının çok önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, yine yorganda kullanılan kumaşın nefes almasının ve içindeki malzemenin gece derinin teneffüsü için son derece önemli olduğunu belirtiyor.

 

Benzer İçerikler

Üst