1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Yazı Tahtasının Etkili Kullanılması

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  YAZI TAHTASINI ETKİLİ OLARAK NASIL KULLANABİLİRİZ ?
  1.Yazacağınız şeyi tahtaya yazmadan önce söyleyiniz.

  Bu ilkenin üç temel yararı bulunmaktadır.

  a)Söyleme yazmadan hızlıdır.Böylece öğrenci beynin sol yarı küresini kullanarak bilgiyi işlemeye başlar.

  b)Yazının başı görülerek yanlış tahmin yapılması önlenir.

  c)Tahtaya mesajın yazılması sırasında meydana gelen üç-sekiz saniyelik sessizlik bilginin kısa süreli bellekte saklanması için zihinsel tekrar yapma fırsatı verir.Bilgi arka arkaya verildiğinde sonra gelen bilgi öncekinin kaybolmasına neden olur.Bir iki dakikalık ara bilginin,kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe geçirilmesine imkan verir.

  2.Anahtar sözcükler kullanınız.Basit şekiller,şemalar çiziniz.Öğrencinin anahtar sözcükler ve temel fikirler üstünde odaklaşması için,temel kavramlar ve fikirler arasındaki ilişkiyi çok basit bir biçimde tahtada sesli düşünerek şematize ediniz.Böylece öğrenci,söylenenleri beynin sol yarı küresiyle işlerken,sağ yarı küre ile de tahtada gördüklerini işleyecektir.

  3.Kavramlar ve fikirler arasındaki ilişkileri gösterecek şekilde yazınız.Örneğin;bir konunun ana hatlarının tahtaya yazılması,kavram ve fikirler arasındaki ilişkilerin beynin sağ yarı küresi tarafından da anlaşılmasına yardım eder.Böylece ayrıntılı bilginin içine yerleştirileceği temel çerçeve oluşturulmuş olur.

  Örneğin:

  A-Çekirdek ailedeki bireyler.

  1. Anne

  2. Baba

  3. Çocuklar

  B. Ailedeki büyüklere düşen görevler.

  Yeni bir şey yazmadan önce,eski ilişkisiz bilgileri tamamen siliniz.Açık bir zihin,nasıl temiz bir düşünmeyi sağlıyorsa, aynı şekilde de temiz bir tahta etkili öğrenmeyi sağlar.Eğer önce yazılan şeyler,sonraki öğrenmeler için gerekli değilse tahtanın tamamı silinmeli ve temiz tahtaya yazılmalıdır. Sadece yazacak yer kadar silmek,diğer tarafları silmeden bırakmak,tahtadaki fikirlerin,kavramların karışmasına neden olur.Bu durum ise,dikkati dağıttığından dolayı,sağ yarı kürenin bilgiyi düzgün bir şekilde işlemesine engel olur.

  Sonuç olarak gerek bir dershanede bulunabilecek yazı tahtası kullanılsın,gerekse öğrencileri daha çok güdüleyen video,televizyon,slayt,bilgisayar,film şeridi vb. görsel araçlar doğru ve etkili kullanılsın öğrencilerin,her türlü derste beyinlerinin iki yarı küresini bir arada kullanmalarını sağlamak ve dolayısıyla öğrenmeyi etkili bir şekilde gerçekleştirmek gerekmektedir.


  Dosyalarımdan
   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Cevap: Yazı Tahtasının Etkili Kullanılması
  teşekkürler adminim..
   
 3. Monera

  Monera Forum Okuru

  Cevap: Yazı Tahtasının Etkili Kullanılması
  tşk.................
   
Yazı Tahtasının Etkili Kullanılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Niçin Tahtaya Vuruyoruz

  Niçin Tahtaya Vuruyoruz

  Meşe ağacına insanların ruhani bir değer vermesi çok eskilere dayanır. Ağacın yüksekliği ve sağlamlığı nedeni ile bazı güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Tahtaya vurma inancı dünyanın apayrı iki yerinde birbirinden bağımsız olarak gelişti. Önce milattan önce 2000'li yıllarda Kuzey Amerika yerlilerinde, sonra da Ege'de Helen uygarlığında. Her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım...
 2. Hormon ilaçlarının kullanılması

  Hormon ilaçlarının kullanılması

  Her iki ilacın da adı, kullanma şekli ve dozu tedavi uygulayan ünite tarafından, tedavinin gidişini etkileyecek özelliklere (kadının yaşı, kilosu yumurtalıklarının durumu vb.) uygun olarak belirlenir ve kadına bildirilir.
 3. Einstein adınızı tahtaya yazsın

  Einstein adınızı tahtaya yazsın

  BURDAN:Hetemeel.com : Dynamic images
 4. niçin tahtaya vururuz

  niçin tahtaya vururuz

  Çok eski zamanlarda meşe ağacının, yüksekliği ve sağlamlığı nedeniyle, bazı güçlere sahip olduğuna inanılıyordu. Tahtaya vurma inancı dünyanın apayrı iki yerinde birbirinden bağımsız olarak gelişti. Önce milattan önce 2000'li yıllarda Kuzey Amerika yerlilerinde, sonra da Ege'de Helen uygarlığında. Her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. Amerika yerlileri...
 5. Neden 3 Kere Tahtaya Vururuz?

  Neden 3 Kere Tahtaya Vururuz?

  neden 3 kez tahtaya vururuz, neden bunları yaparız, batıl inançlar, ilginç adetler, garip alışkanlıklar, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Günlük hayatta şans getirmesi için ya da korktuğumuz bir durumdan bahsettiğimizde başımıza gelmemesi için tahtaya vururuz ve bunun nereden geldiğini aslında pek çoğumuz bilmeyiz. Yapılan araştırmalara görebu inancın...

Sayfayı Paylaş