1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yenibahar Özellikleri Faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Yenibaharın Faydaları Yenibaharın Yararları Yenibahar Bitkisi Nelere İyi Gelir


  Özellikle dolmaiçi hazırlarken kullandığımız yenibahar bitkisi, alternatif tıp tedavilerinde de kullanılıyor melekler :) Bu yazımızda yenibaharın hangi rahatsızlıklara iyi geldiği konusunda bilgiler vereceğiz sizlere :)

  [​IMG]

  Mersingillerden yaprağını dökmeyen bir ağacın kurumuş çiçekleridir.İyice olgunlaşmış çiçeklerden tohumlar toplanır ve kurutulur.Tohum durumundaki bu meyveler kurutularak öğütülür ve çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılır.Tadı baharat karışımını andırır..(Özellikle karanfil,Hindistan cevizi ve tarçın tadı).Vatanı Batı Hind Adaları ve Amerika’dır.

  KULLANILDIĞI YERLER:

  Çorbaların,etlerin dolma içleri ve iç pilavların,turşuların,konservelerin,kek ve bisküvilerin,pudinglerin,baharatlı jölelerin tadlandırılmasında kullanılır.Tat,koku vermek ve çeşni arttırma amacıyla yukarıda belirtilen yiyeceklere ilave edilir.
  Toz haline getirilerek yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılır.
  Özellikle köftelerde kullanılıyor. Yılda 500 ton tüketiliyor.

  FAYDALARI:

  Damar sertliğini önler.
  Hazmı kolaylaştırır.
  Mide ve bağırsak gazlarını giderir.
  Unutkanlığı giderir.
  Vücudun direncini artırır.

   
Yenibahar Özellikleri Faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. yenibahar

  yenibahar

  yenibahar baharat yeni bahar baharatı hangi yemeklerde kullanılır baharatı hangi yemeklerde kullanılır yeni bahar Yenibahar : Kullanılan kısmı meyvesidir. İştah açıcı, gaz söktürücü ve kabıza karşı etkilidir. Mutfakta ise etli yemeklerde, köfte, sosis, çeşitli tatlı ve dolmalarda kullanılır.
 2. Yenibahar

  Yenibahar

  (Pimenta officinalis / Pimenta / Piment des Anglais) Bakiniz "Baharat Dünyasi" Yenibahar Kullanildigi yerler: Damarsertligini önler. Hazmi kolaylastirir. Mide ve barsak gazlarini giderir. Unutkanligi önler. Vücudun direncini artirir.
 3. Nohut Özellikleri Faydaları

  Nohut Özellikleri Faydaları

  Nohudun Faydaları Nelerdir Nohudun Yararları Nohutta Hangi Vitaminler Vardır Özellikle kışın bolca pişirdiğimiz mis gibi nohut yemeklerinin sağlığımıza ne kadar çok faydalı olduğunu biliyor muydunuz melekler ? İşte nohutla ilgili bilgmedikleriniz.. :tik: Meyveleri bol nişastalı ve azotlu maddelerce zengindir. Tâneleri bitkisel protein, demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri de ihtivâ...
 4. Kuzukulağı Özellikleri ve Faydaları

  Kuzukulağı Özellikleri ve Faydaları

  Kuzukulağı Hakkında Bilgiler Kuzukulağı Nedir Kuzukulağının Sağlığa Faydaları Özellikle semt pazarlarında bolca bulunan kuzukulağı bitkisinin alternatif tıpta ki kullanım alanları ve özellikleri ile ilgili bilgileri , aşağıda ki makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Karabuğdaygiller familyasından; nemli kırlarda yetişen, genellikle bir kaç yıl yaşayan, yeşil veya firfiri renkte orsu...
 5. Roka Özellikleri ve Faydaları

  Roka Özellikleri ve Faydaları

  Roka Faydaları Nelerdir Rokanın yararları Roka Nelere İyi Gelir Balık yaptığımızda soframızın olmazsa olmazı rokanın faydalarını biliyor musunuz melekler ? Bu kıymetli sebzenin faydaları ve kullanım alanları ile ilgili bilgileri makalemizden öğrenebilirsiniz :) Kokulu bir bitki olan roka, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller içerir. Bir...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş