Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.620
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yenidoğan bebeğin vajinasından kan gelmesi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Kız bebeklerde doğumdan sonraki birkaç gün içerisinde bir iki gün sürebilen yalancı adet kanamaları oluşabilir.Anneden placenta yolu ile geçen hormonlar anne karnındaki bebeğin uterusunda büyüme etkisi yapar. Doğumla birlikte bu hormonlar aniden kesilince yetişkinlerde görülen kesilme kanamaları benzeri yalancı adet kanamaları oluşabilir.

  Vajinal akıntı" yeni doğan bebeklerde bazen görülebilmektedir, ilk 3 hafta içinde birçok anne bebeğin vajinasından koyu kıvamlı, beyaz bir akıntının geldiğini farkeder. Akıntı, doğum öncesinde annede meydana gelen hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Tedavi gerekmez.

  "Vajinal çekilme kanaması" bazen, yeni doğanın, doğum öncesinde dolaşım yoluyla vücuduna ulaşan annenin estrojen hormununun kesilmiş olmasına verdiği bir yanıttır. Hormon tedavisi uygulananlar da ilacın kesilişinden sonra, hormonun kandan çekilmesinin ardından vajinada bu tür bir kanama olur. Bebekte bu durum, vajinadan birkaç damla kan gelmesiyle kendini gösterir.


  < Konu Resmi..>
  ÇOCUK SAĞLIĞIYLA İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/cocuk-sagligi-ve-egitimi.63/

  Çocuğun bezinde kan gören büyükler doğal olarak sarsılır. Bu da geçici bir durumdur. Bebekte, bazı kuşkucu ana babaların ilk başta sanabilecekleri gibi herhangi bir hemoraj sorunu ya da regl başlangıcı gibi bir durum söz konusu değildir.
  Çocukluk çağı doğumdan ilk adet kanaması görülene kadar geçen zaman dilimini kapsar. İlk adet kanaması ortalama 12 yaşında görülür. İlk adet kanamasının 8 yaşından önce (veya meme gelişimi başlamadan önce) görülmesi durumunda hormonal bir bozukluk sözkonusu olabileceği gibi, kanamanın 16 yaşına kadar gerçekleşmemesi durumunda hormonal bir bozukluk dışında yapısal bazı kusurlar da (kızlık zarının tam kapalı olması ve kanın akmasına izin vermemesi, genital organların olmaması gibi) sözkonusu olabileceğinden mutlaka jinekolojik değerlendirme gerekir.

  Çocukluk çağında vajinadan geldiği sanılan kanamanın kaynağı idrar yolları ve bağırsaklar da olabileceğinden "vajinal kanama" durumunda bu organların da Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından dikkatlice değerlendirilmesi önemlidir.

  Bu dönemde dış genital bölgede kaşınmaya neden olan herhangi bir durum bölge cildinin tahriş olmasına, çatlamasına ve kanamasına neden olabilir.

  Kız çocuklar bedenlerinde kendilerine yeni olan herşeyi keşfetme çabasında çeşitli yabancı cisimleri bilmeden vajinalarına sokabilirler. Bu yabancı cisimler vajina içinde enfeksiyon yaratarak bazen kanlı olabilen kötü kokulu bir akıntıya neden olabilir. Tuvalet kağıdı parçaları kız çocuklarının vajinalarında en sık rastlanan yabancı cisimlerdir. Bu nedenle çocukluk çağı vajinal kanamalarında vajinada yabancı cisim olasılığı mutlaka araştırılır.

  Genital bölgeye denk gelen darbeler bölgede kanamaya neden olabilirler. Bu tür durumlarda genellikle darbeye bağlı oluşan çürükler ve ağrı şikayeti mevcuttur.

  Diğer nedenler arasında oldukça ender görülen iyi ve kötü huylu tümörler ve tedavi amacıyla kullanılan yüksek doz östrojen içerikli pomadların veya yanlışlıkla içilen östrojen içerikli ilaçların yan etkileri yer alır.

  Ne yapılmalıdır?

  Her yaş grubunda olduğu gibi çocukluk çağında da vajinal kanama belirtisinin jinekolog ve çocuk hastalıkları uzmanı tarafından dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi ve nedenin belirlenmesi son derece önemlidir. Tedavi nedene yönelik olarak düzenlenir.


   
  Son düzenleme: 12 Ağustos 2015
Yenidoğan bebeğin vajinasından kan gelmesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ilişkiden sonra kan gelmesi

  ilişkiden sonra kan gelmesi

  ilişki sonrası kanama ilişki sonrası kan gelmesi ilişkiden sonra kanama ilişkiden sonra kan gelmesi video her ay yeni şeylerle karşılaşıyorum tabi foss çıkıoo:) bu ayki olay adetime bir hafta varken ilişkiden sonra kan gelmesii....bi açıklaması varmı...ilk defa oldu bu..aynı gün karnım da çok ağrıodu kasıklarım şişti..
 2. Yeni Doğan Bebeklerde Görülen İdrarda Kan Gelmesi Sorunu ve Çözümü

  Yeni Doğan Bebeklerde Görülen İdrarda Kan Gelmesi Sorunu ve Çözümü

  Yeni Doğan Bebeğin İdrarından Kan Gelmesi Yeni Doğan Bebek İdrarından Kan Gelmesi Hakkında Bilgi Sevgili melekler, yeni doğan bebek sorunlarına forumumuzda mümkün olduğunca yer vermeye devam ediyoruz. Bir önce ki konumuzda yeni doğan işitme testi hakkında verdiğimiz bilgilerin ardından bu sayfamızda da Yeni Doğan Bebeğin İdrarından Kan Gelmesi ile ilgili bilgiler sunacağız...
 3. Vajinadan Kötü Koku Gelmesi

  Vajinadan Kötü Koku Gelmesi

  vajinamdan kötü koku geliyor,vajinadan kötü koku gelmesinin nedenleri,vajinadan koku gelmesi hastalık habercisimi,vajinal koku hakkında bilgiler Vajinada akıntı ve bu akıntının biraz kokması Normal bir durumdur. Ancak kokunun ve akıntının ( Vajina sıvısı, vajinadan koku gelmesi) artması ortada normal olmayan bir durumun oldugunun göstergesidir. Vajinal akıntı alışılmadık bir koku ve...
 4. Vajinadan neden ses gelir?

  Vajinadan neden ses gelir?

  Vajinadan ses mi gelirmiş? Evet!! Bazı özel durumlarda bu mümkün. Özellikle ilişki esnasında daha da belirginleşebilen bu durum çoğunlukla kadının anatomisi ve ilişki esnasındaki evreye bağlıdır. Çoğu kişinin vajina gazı olarak bildiği bu durum cinsel yönden aktif olan kadınlarda oluşabilir, aklınıza farklı gürültüleri getiren benzetmelere yol açabilir. Aslında vajina yada rahim gazı diye...
 5. ikinci ilişkiden sonra kan gelmesi

  ikinci ilişkiden sonra kan gelmesi

  merhaba arkadaşlar benim sizlere bir sorum olacak lütfen bu konuda beni hakir görmeyin hemen hemen herkesin başında olan hatta başına gelen birşey yaşadım. Bu konuyla ilgili bir sorum olacak sizlere. Soru Şu dün nişanlımla ilişkiye girdim ilişki sırasında kan geldi ertesi gün akşamına tuvalete gittigimde 1 2 damla kan geldi bunun sebebi ne olabir. Bir rahatsızlık olabilr mi bana bilgi verir...

Sayfayı Paylaş