Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Yenidoğan Bebeklerin Ortak Noktaları Nelerdir?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  yenidoğan yenidoğan bebek yenidoğan özellikleri bebeklerin ortak özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Günü saati dolup ta bebeğinize kavuştuğunuzda artık sizden mutlusu yoktur melekler. :) Bebeğiniz doğup ta bebek odasına konulduğunda hani camdan bakarsınız ya ona :) Ne büyük mutluluktur. Yalnız dikkat ettiyseniz tüm bebekler birbirine benzer. Aşağı yukarı aynı tip aynı ses, aynı bağırtı :D:D Şaka bir yana bebeklerin ortak özellikleri çoktur. Bu makalemizde yenidoğan özellikleri , bebeklerin ortak özellikleri neler hepsinin cevaplarını bulacaksınız :)


  [​IMG]


  Bebeklerin gözleri niçin mavimsi görünür?

  Anne babaların en çok merak ettiği konulardan biri yenidoğan bebeğin göz rengidir.Özellikle anne babadan birinin farklı göz rengine sahip olması bu merakı daha da arttırır.Ancak göz renginin kalıtsal olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

  Yenidoğanların gözlerinde mavimsi bir renk olur.Bu mavimsilik çocuğunuzun göz renginin mavi olacağını göstermez.Doğumundan itibaren haftadan haftaya değişir.Renkli gözlere sahip olacak bebeklerde mavi ton, daha canlıdır.Ancak açık mavi gözlü görünen bebeklerin gözleri zamanla yeşil, açık ela gibi farklı renklere dönüşebilir.Koyu gözlere sahip olan bebeklerde mavilik daha koyudur, kalıcı göz rengi daha açık renk gözlü bebeklere göre daha kısa zamanda belirginleşir.
  Genel olarak bebeklerin ilk 6 ay içerisinde göz renkleri tam olarak belli olmaz.

  Tenleri niçin bu kadar güzel kokar?

  Bebekler güzel kokar çünkü terlemezler.Ter bezleri gelişmediğinden, yetişkinler gibi terleyemediklerini bilmelisiniz.Terleyemedikleri için bakterilerin oluşturdukları kötü kokuyu bebeğinizde hissetmeniz mümkün değil.Ayrıca gelişiminin sağlıklı olabilmesi için annelerin sık sık banyo ettiklerini düşünürseniz, güzel kokmamaları için hiçbir neden yok.Banyodan sonra cildini yumuşatmak için kullanılan yağlar, kremler bebeklerin güzel kokmasına neden olur.

  Bebeğin teni neden bu kadar yumuşak olur?

  Bunun nedeni yetişkinlere oranla ciltlerinin daha çok nem ve yağ oranına sahip olması.Sert olan dış tabaka henüz oluşmamıştır.Bu nedenle yumuşacık ve pürüzsüz bir tene sahiptirler.Bu bilgileri dikkate alarak onu, güneşin yakıcılığından ve rüzgardan korumanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

  Neden bazı bebekler saçlı bazı bebekler kel olarak dünyaya geliyor?

  Bebeğinizin saçlı yada saçsız doğması onun gelecekteki saçının gür olup olmayacağına işaret sayılmaz.Bebeğiniz saçlı da doğsa, bir süre sonra o saçlar dökülecek ve çocukluk saçları gelecektir.Genel olarak gür saçlı aileye sahip aileye sahip bebeklerin saçlı doğma oranı daha yüksek olup bunun tersi de cılız saçlı aileye sahip bebeklerin de saçsız doğması normaldir.

  Bebeklerin saçlı doğup doğmamasında kalıtsal özellikler ve rahim içi etkilerin yanında coğrafi konumda önemli.Örneğin, Afrikalı ve Akdenizli bebekler saçlı doğarken İskandinavyalı bebekler saçsız doğuyor.

  Bebeklerin nefesi neden hoş kokar?

  Hoş kokar çünkü onların dişleri yok.Eğer dişleri olsaydı bakterilerin oluşması için ortam sağlayacağından kötü koku duyabilirdiniz.Ayrıca anne sütüyle beslendiklerinde çoğu zaman hoş bir süt kokusu duyulmasına neden oluyor.Bebeklerin sık sık ağzını açmaları, ağzında oluşabilecek bakterileri engellediğinden temiz kalmalarını sağlıyor.

  Neden uykularında gülümsüyorlar?

  Evet, rüya görüyorlar da ondan.Yetişkinlerin 8 saatlik bir uykuda yaklaşık 2 saat rüya gördüklerini ve uyanınca çoğu zaman hiçbirini hatırlamadıklarını düşününce, bebeklerin rüya görmelerini daha rahat anlayabiliriz.

  Bebeklerin uykuda verdikleri gülücüklerin nedenini geleneksel olarak “Melekler güldürüyor” şeklinde açıklasak da uzmanlara göre rahat ve mutluluktan kaynaklanıyor.

  Bazı bebeklerin yüzünde neden beyaz sivilceler oluşur?

  Bebeğinizin yüzünde oluşan beyaz sivilcelerin nedeni, cildinde tıkanmış ter ve yağ bezleridir.Bu bezler daha çok burun, yanaklar ve çenede milia adı verilen topluiğne başı büyüklüğünde beyaz noktacıkların oluşmasını sağlar.Sakın bu noktaları sıkmaya kalkmayın.Çünkü ter ve yağ bezleri birkaç hafta içinde çalışmaya başlayacağından kendiliğinden kaybolur.

  Bazı bebekler neden tüylü doğar?

  Bazı yenidoğan bebeklerin vücudunda belirgin tüyler bulunur.Uzmanların lanugo adı verdikleri, ipeksi, ince vücut tüyleri daha çok saçta, omuzlarda, alında, kulaklarda ve yüzde yaygın bir şekilde görülebilir. “Bebeğim, çok tüylü mü olacak?” diye endişelenmenize gerek yok.Çünkü birkaç hafta sonra bu tüyler dökülecek, bebeğinizin teni tertemiz olacaktır.

  İlk haftalarda ağladıklarında niye gözlerinden yaş gelmez?

  Ağlayan bebeğinizin gözlerinde yaş görmezseniz merak etmeyin.Çünkü yenidoğanların gözyaşı bezleri tam olarak çalışmadığından, ağlarken sadece çığlıklarını duyabilirsiniz.Ancak üçüncü haftadan sonra boncuk boncuk gözyaşı akıtacaktır.

  Ani ses duyduğunda niye sıçrar?

  Bebeğiniz genel olarak ani duyduğu seslere sıçrayarak tepki verir.Kollarını birdenbire açar, bacakları ve vücudu gerginleşir.Ama kısa sürede eski haline döner.Bu bebeğinizin doğuştan getirdiği bir reflekstir.Zamanla bu refleksi de kaybolur.

  Elleri nasıl bu kadar sıkı kavrayabiliyor?

  Bebekler bazı reflekslerle doğuyor.Bebeğinizde gördüğünüz kavrama, doğuştan gelen bir refleks.Uzattığınız nesneyi, parmağınızı sımsıkı tutarlar, bırakmak yanlısı değildirler.Uzmanlar henüz niçin böyle doğduklarının sorusuna net bir yanıt verebilmiş değiller.Bazı uzmanlar, ilk çağlarda yaşayan atalarımızdan gelen bir refleks olduğunu ileri sürseler de henüz açıkça bilinmiyor.Bilinen şu ki, ilk 6 aydan sonra kavrama refleksi kaybolacak.

  Ağlarken çenesi neden titrer?

  Ağlarken titreyen çenesi, bebeğinizin henüz sinir sisteminin gelişmediğini gösteriyor.Zamanla sinir sistemindeki gelişmeler, titremenin ortadan kaybolmasını sağlayacak.

  Bebeklerin ayakları neden hassas olur?

  Bebeklerin ayaklarında yetişkinlerinki gibi kalın bir deri tabakasının olmaması daha hassas olmasını sağlıyor.Siz, dokunur dokunmaz ayaklarını çekmesi doğuştan gelen bir refleks.Bu refleksin nedeni ise halen bilinmiyor.

  Bebekler sıkıntılarını ayaklarıyla anlatırlar.Gaz sancısında bebek ayağını yukarı çekerek, derdini anlatmaya çalışır.

  Bebeklerin memeleri neden şiş görünür?

  Bebeğin kız yada erkek olsun, memelerinin şiş görünmesi son derece normaldir.Çünkü anneden gelen hormonların etkisi altındadır.Hatta bazı bebeklerde meme uçlarından süt aktığı bile görülebilir.Yapacağınız tek şey, bu durumun normal olduğunu bilip, asla müdahale etmemektir.Çünkü bu şişlik ve belirginlik bir süre sonra kendiliğinden geçecektir.

  Bazı bebekler neden daha fazla uyur?

  Yenidoğan bir bebeğin ortalama uyku süresi 16 saat olması gerekir.Ama bu her zaman istenen ortalamada olmuyor.Kimi 12 saat uyurken kimi 22 saat uyuyabiliyor.Uyku düzeninin oturmadığı bu ilk günlerde, farklı uyuma saatlerini normal kabul etmeniz gerekiyor.Zaman içerisinde dış dünyaya alışacak olan bebeğiniz uyku düzenini de kazanacaktır.
   
  attga bunu beğendi.
 2. attga

  attga Hamiş Melek

  Kayıt:
  28 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  bursa
  bilgiler için teşekkürler
   
Yenidoğan Bebeklerin Ortak Noktaları Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yenidoğan bebek neler yapar?

  Yenidoğan bebek neler yapar?

  50 günlük bebek neler yapar Yenidoğan bebeğin farkındalığı sınırlı olmakla beraber duyabilir, görebilir, koklayabilir, tat alabilir ve dokunmayı hissedebilir. Her an öğrenir; bu nedenle zengin bir uyarıcı çevreye ihtiyacı vardır. Ayrıca yaşaması için gerekli olan uyaranlara otomatik olarak verdiği refleksif tepkileri vardır. Yenidoğan bebek neler yapar? Yenidoğan bebeğin farkındalığı...
 2. Yenidoğan Bebeğinizin Odası Ne Renk Olmalı?

  Yenidoğan Bebeğinizin Odası Ne Renk Olmalı?

  bebek odasının rengi nasıl olmalı, bebek odası rengi ne olmalı, bebek odası renkleri Sevgili melekler, yenidoğacak olan bebeğiniz için son aylarda yaptığınız alışverişlerin ötesinde uzunca bir süre kalacağı bebek odası dekorasyonu da en az kıyafetleri kadar sizi heyecanlandırır. Bebeğinizin odasını dekore ederken ilk dü-şündeğiniz nokta da odanın ne renk olacağıdır. Genelde beyaz mavi ya da...
 3. Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?

  Yenidoğan bebeğin sünnet edilmesi doğrumu?

  Çocuk gelişim uzmanları, psikolojik olarak çocukların sorun yaşamaması için sünnetin 2 yaşından önce mümkün olduğu kadar erken dönemde yapılmasını veya 6 yaş sonrasında yapılmasını önermektedirler. Ancak tabii ki bu acil tıbbi sünnetler dışında bir durumdur. Son yıllarda sadece lokal anestezi değil bir ameliyat mantığı ile genel anestezi verilmesi çocuklarda oluşabilecek psikiyatrik sorunların...
 4. Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri Nelerdir Bilmeniz Gerekenler

  Yenidoğan Bebek Tarama Testleri- Bebeğiniz daha anne karnında bazı testlere tabi tutulur. Onun gelişiminin ne yönde geliştiği sağlıklı mı yoksa anormal bir durum var mı yok mu tarama testleri yapılır. Bunu ikili üçlü dörtlü tarama testleri olarak anne kanından bakılan testlerdir. Testlerde olası bir anormal bir durum gözlemlenirse amniyosentez yani anne karnından bebeğin sıvısını almak ve...
 5. Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

  Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

  Yenidoğan Sarılığı- Doğumdan itibaren ilk 28 gün yenidoğan dönemi olarak geçer. Genelde sezaryen doğum sonrası bebeklerde sarılık görülse de bazı durumlarda normal doğumla zamanında doğan bebeklerde de yenidoğan sarılığı görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık genellikle zararsız olup kendiliğinden geçmektedir ama yine de kendiliğinden geçer diye umursamazlık da yapmamak gerekir....

Sayfayı Paylaş