Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yenidoğan Sarılığı Nedir? Kaç Günde Geçer?
Yenidoğan Sarılığı- Doğumdan itibaren ilk 28 gün yenidoğan dönemi olarak geçer. Genelde sezaryen doğum sonrası bebeklerde sarılık görülse de bazı durumlarda normal doğumla zamanında doğan bebeklerde de yenidoğan sarılığı görülmektedir. Yenidoğan bebeklerde görülen sarılık genellikle zararsız olup kendiliğinden geçmektedir ama yine de kendiliğinden geçer diye umursamazlık da yapmamak gerekir. Kanda yer alan cilde sarı rengi veren bilirubin maddesi yüksekliği sarılık oluşumunu tetikler. Doğumdan önce bunu annenin karaciğeri temizleme görevine sahiptir ama bebek doğduğunda ya da daha erken doğduğunda bebeğin karaciğerinin bunu temizleme kapasitesi henüz yoktur. Karaciğerin görevini tam yapamaması sonucu kandaki bu değer yükselerek sarılık oluşmasına neden olmaktadır.

yenidogan bebeklerde sarilik.jpg

Dediğim gibi yenidoğanlarda her ne kadar da oluşabilen zararsız bir olay ise bu yenidoğan sarılığı masum olduğu kadar bazen de ileri seviyelere yükselip beyin hasarına yol açabilmektedir. Aslında ne kadar masum görülse de kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Doğumdan sonra 2. gün ortaya çıkan sarılık özellikle 1 hafta 10 gün mutlaka doktor kontrolleri önem taşımaktadır. 10 güne kadar bebeğin değerleri normale döneceği gibi aslında daha uzun da sürebilir sarılık süreci. Benim ikizlerimde de 2 ay kadar sürdü. Tabi bu süreç her ne kadar geçici bir durum olduğunu bilsek de yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini gösterdi bize. Bazı bebeklerde dediğim gibi tedavi gerektirmiyor ama bizim kızlarda ışık tedavisi bile gördük.

yenidogan sariligi.jpg

Yenidoğan sarılığı geçiren bebekler beslenmede zorluk yaşayabilir emme sıkıntısı oluşabilir. Sürekli uyurlar sarılık olan bebekler özellikle doyurmak için bile zorla uyandırabilirsiniz. Yine tüm refleksleri çok ağır çalışır, ağlamaları bile yavaştır. Eğer bebeğinizin sarılığı 2 haftadan uzun sürüyorsa mutlaka doktor kontrollerini aksatmayın. Yine erken doğan bebeklerde görülen sarılıklarda da tedbir almakta fayda var. Bebeklerde sarılık önce yüzde başlar sonra cildin diğer bölgelerinde görülebilir sonra da göz içinde bile görülebilir. Ciltteki sarılık en iyi gün ışığında belli olur. Hatta bebeğin cildine parmağınızla bastırıp kaldırdığınızda bariz sarı renk belli olur. Evinizde florasan ışık tercih ederek ve gündüz bebeğinizin güneş ışığı almasını sağlayarak sarılığı azaltabilirsiniz. En doğrusu bebeğinizi bezi kalacak şekilde soymak ve gözlerini güneş ışığından koruyucu bir bez gözlükle gözlerini bağlayabilirsiniz. En güzel güneş ışığı sabah 11-12 arasında olan güneştir. Özellikle sarılık olan bebekleri çok emzirmek gerekiyor çünkü anne sütü de sarılığın bir ilacı mahiyetinde.

bebeklerdeki sarılık için bol bol ve sık aralıklarla emzirmek gerekiyor ama birde şunu söylicem doktorlar her ne kadar izin vermesede kayınvalidem bebeğim olduğunda şekerli su vermişti sarılığını daha çabuk atsın diye faydasını gördüm ben çevremde bebeği sarılık olup hastanede tedavi gören aileleri biliyorum şükür bende bu durum olmadı

evet bunu yaşayanlardan biri de benim ikizlerim 2 ay yaşadık. Evde florasan lamba kullanmak faydalı olacaktır tabii sık sık emzirmek ve sabah saatlerinde 11-12 arasında 10-15 dk güneşe çıkarmak da çok faydalı oluyor.

Geri