Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Yenilenen Sarp Sınır Kapısı açıldı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  TOBB tarafından yenileme çalışmaları tamamlanan Sarp Sınır Kapısı Başbakan'ın katılımıyla hizmete açıldı. Türkiyenin Kafkasya ve Orta Asya'ya çıkış kapısı olan "Sarp Sınır Kapısı" yenilendi. Artık kapıdaki uzun kamyon kuyrukları sona erecek.

  Yenilenen sınır kapısı, Başbakan Erdoğan ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin katıldığı törenle açıldı.

  ERDOĞAN: BU SANAL KAPI ARTIK BİR FORMALİTE

  Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, "Halklarımız 70 yıl birbirinden ayıran sınır, Gürcistan'ın bağımsızlığına kavuşmasından sonra insanlarımızın kucaklaştığı bir hasret dostluk köprüsüne kavuştu. Bu sanal kapı artık bir formalite kapısı haline gelmeli ve buradan rahatlıkla halklarımız geçişlerini yapabilmeli" dedi.

  SAAKAŞVİLİ: HALKLARIMIZ ARASINDA SINIR YOK

  Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ise "Bugün kuvvetle muhtemeldir ki güneş bizi sınırımızı aydınlatıyor. Ancak halklarımız arasında bir sınır yoktur. Sayın Başbakan'a teşekkür etmek istiyorum. Kendisi sadece Türkiye için değil, Gürcistan ve tüm bölge için çok başarılı ve büyük devlet adamıdır" diye konuştu.

  YENİLENME 20 MİLYON DOLARA MAL OLDU

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, yap-işlet-devret modeliyle bir yıl önce yenileme çalışmaları başlatılan Sarp Sınır Kapısı tamamlandı. 20 milyon dolara mal olan yenileme çalışmaları sonucunda, Sınır kapısından yıllık geçiş kapasitesi, 750 bin araç ve 4 milyon yolcuya çıktı.

  Gürcistan tarafında bulunan Sarpi Sınır Kapısı'nın da yenilenmesi çalışmalarına kısa sürede başlanacak.

  Gürcistan tarafındaki yenilemenin tamamlanmasıyla uzun kamyon kuyruklarının son bulması bekleniyor. Sarp Sınır Kapısı'ndaki fiziksel imkansızlıkların giderilmesiyle Türkiye ile Gürcistan arasındaki ticaret hacminin artması da hedefleniyor.
   
Yenilenen Sarp Sınır Kapısı açıldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağa Kapısı

  Ağa Kapısı

  Ağa Kapısı -------------------------------------------------------------------------------- 1826 yılına kadar Yeniçeri Ağası'nın resmi makamı olan binadır. Süleymaniye'de İstanbul Müftülüğü ile İstanbul Üniversitesi'nin Botanik Enstitüsü olarak kullanılan yerinde idi. Ağa Kapısı evvelce Çarşıkapı'da iken XVII. yüzyıl ortalarında buraya taşındı. 1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nm...
 2. Sarp Biyografisi

  Sarp Biyografisi

  1977'de Ankara'da doğan Sarp, çocukluk ve gençlik yıllarını Denizli'de geçirdi. Müzikle çok küçük yaşta evdeki Elvis Presley, Deep Purple plaklarını dinleyerek tanışan Sarp, daha sonra The Doors'u keşfettiğinde müziğin hayatının en önemli parçası olacağını fark etti. Ortaokul yıllarında bir arkadaşının çalmayı öğrettiği gitarını bir daha elinden bırakmadı ve kendi kendine gitar...
 3. Erguvan Kapısı

  Erguvan Kapısı

  Edebiyat meraklıları için ödüllü bir kitap... Kurtarmak için kayıp ruhunu şehrin gizli, viran bir kapıdan giriyor erguvan kapısından başında erguvan tacı erguvan giyinmiş yaraları erguvan münkir bir kesişin gölgesinin ardından kutsal bilgeliğe doğru yürüyor. Kitabın içinden Erguvan mevsimi olduğunu unutmuştum. Nisan sonu, Mayıs başı geldi mi, Beylerbeyi Korusu’ndaki eski ahşap köşke...

Sayfayı Paylaş