Yoga oturma pozisyonu nasıl olmalı yoga öğrenmek istiyorum

• Konbuyu başlatan Melisssss
  • Başlangıç tarihi
M

Melisssss

Forum Okuru
Yoga oturma pozisyonu nasıl olmalı yoga öğrenmek istiyorum

Yoga oturma pozisyonu melek kadınlar kulübü yoga oturma pozu forum'da.​

Yogaya başlamak gibi bir düşüncem var. Yoga yapan arkadaşlar nasıl baslayabilirim bunun için bir kurs eğitim tarzı bir şey var mı? Yoksa bu YouTube videoları yeterli olur mu? Ben çalışmak için değil yani şuan düşünmem zaten ama sadece kendime meditasyon için yapmak istiyorum. Bu aralar epey rahatlamaya ihtiyacım var. Kendimle baş başa kalıp meditasyon ve yoga ilk hedefim açıkçası. Bu sıkıcı durumdan yoga sayesinde kurtulmayı planlıyorum. Umarım öğrenebilirim yaa. Acaba herkes yapabilir mi bu yogayi. Yoksa bir hoca eşliğinde mi yapılır? Yoga oturma pozisyonu nasıl olmalı? Oturmak sanıyorum çok önemli. İlk ders bu konudan başlasam iyi olur galiba? Oturmak poz almak önemli herhalde dimi?

images (3).jpeg

Merhabalar
Yoga Hindistan'da ortaya çıkmış, fiziksel ve zihinsel olarak rahatlama odaklı ve nefes almaya odaklanan bir egzersiz türüdür. Özellikle stresi azaltmak sağlıklı ve dinç kalmak, esnekliğinizi artırmak, ruhsal ve bedensel gücünüzü artırmak, zihninizi canlı tutmak gibi daha birçok faydalı yönleri bulunur. Elbette bu yoga biraz da hindistan in hindu dininden de etkilenerek bu dinin felsefesini de içerir bana kalırsa rahatlama yöntemi olarak biz Müslümanlarin da dua etmek oruç tutmak namaz kılmak gibi yogadan daha fazla ferahlatan, zinde tutan, stresten uzaklaştıran yönleri zaten var.

"Yoga oturma pozisyonu, yoga oturma pozlari"​

Yogayi biz öncelikle bağdaş kurarak oturulan ve avuç içlerinin yukarı bakacak şekilde dizlerin üzerine yerlestirerek, omurlarin dik tutulduğu bir oturuş pozisyonu olarak algılayabiliyoruz. Buna aslında yoga da sukhasana yani kolay oturma pozisyonu da deniyor. Yoganın pozisyonlarını dilerseniz size anlatalım. İşte yoga oturma pozisyonu örnekleri.

• Sukhasana kolay oturma
  • Utthita Trikonasana uzatılmış üçgen pozisyon
  • Eka Paşa Raja Kapotasana Güvercin pozisyonu
  • Arda Matsyendrasana yarım balık pozisyonu
  • Setu Bandhasana yarım köprü pozisyonu
  • Bhujangasana kobra pozisyonu
  • Uttanasana öne katlanma pozisyonu
  • Virabhadrasana 2 2. Savaşci pozisyonu
  • Vrksasana ağaç pozisyonu
  • Adho Mukha Svanasana aşağı bakan köpek pozisyonu
Yoga ile bir video da paylaşmak verimli olur diye düşünüyorum. İzlerseniz daha net bilgi alabilirsiniz. İzleyerek yogaya başlangıç nasıl olur nasıl baslayabilirsiniz dilerseniz videodan bakabilirsiniz. Yoga ile ilgili dilerseniz aşağıdaki linkten de "yoga felsefesi" konusunda da yoga hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ben yogaya karşı çok ön yargılıydım ama arkadaşımın önerisiyle önce Youtube videoları izleyerek başladım. Sonra sertifika veren bir yer buldum, oradan devam ettim çünkü bu alanda öğrendiklerimin boşa gitmesini istemedim. Yogaya çok talep var çünkü.
Evet duruşlar önemli yogada ve herkes yoga yapabilir. Zaten yapabildiğiniz kadarını yapmak yoganın temel felsefelerinden biri. Yani vücudunuzu zorlamayacaksınız ama istikrarlı bir şekilde yapmaya devam edeceksiniz. Bahsettiğim sertifikalı yerden eğitim alırken bunu iyi bir şekilde gözlemlemiş oldum. Zamanla hareketleri daha iyi yapmaya başladım. https://istanbulbogazicienstitu.com/online-egitimler/yoga-egitimi Bence eğitim almadan bilinçli bir hoca olmadan yoga yapmamak lazım çünkü hassas bir alan

Geri