Yorgunluğu gideren besinler

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Yorgunluğu gideren besinler
Stres kaynaklı duygular büyük miktarda enerji tüketir. Bir arkadaş ya da akraba ile konuşmak, bir destek grubuna katılmak ya da bir psikoterapist görmek, stresin yaygınlaşmasını engeller. Sık sık yorgunluk, motivasyon eksikliği ve düşük cinsel dürtüye eşlik edebilir. Tıbbi durumların ve yaşam tarzı sorunlarının uzun bir listesi, uyku eksikliği, yetersiz beslenme, grip, obezite, alerjiler , enfeksiyonlar, anemi, alkol kullanımı, hipotiroidizm, kalp hastalığı, kanser, diyabet ve AIDS gibi yorgunluğa katkıda bulunabilir . Yorgunluğun ana sebeplerinden biri aşırı çalışmaktır. Uyku eksikliği de yorgunluğa neden olur ve genel sağlığınıza olumsuz bir etkisi olabilir. Yorgunluğun potansiyel sebepleri çoktur. Hastalıkların çoğu, olası semptomlar olarak sıklıkla yorgunluk veya halsizlik gösterir. Bu, normal sağlıklı bireylerde fiziksel ve zihinsel efora normal bir cevap olarak yorgunluğun ortaya çıkmasına neden olur.
yorgunluk gideren besinler.jpg

Fiziksel ve zihinsel yorgunluk farklıdır, ancak sıklıkla birlikte olurlar. Uzun süreli fiziksel yorgunluk da zihinsel yorgunluğa yol açabilir. Depresyon üzüntü ve kaygıya neden olur, ancak yorgunluk, uykusuzluk , ağrı ve ağrı gibi fiziksel belirtilere de neden olabilir . Tiroid metabolizmayı düzenleyen bir bezdir. Hipotiroidizm yorgunluğa, depresyona ve kilo almaya neden olur. Çoğu insan güne kahve ile başlar. Ilımlılıkta, kafein uyanıklığı ve enerjiyi artırır. Ancak, çok fazla kafein çarpıntı, yüksek tansiyon , anksiyete ve uykusuzluğa neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının yaygın semptomları, idrara çıkma sırasında ağrı veya yanma veya sık idrara çıkma hissi veya ihtiyacıdır. Bu durum yorgunluğa neden olabilir. Diyabette , yorgunluğa neden olabilir.


Yorgunluk belirtileri


Yorgunluk, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli fiziksel, zihinsel ve duygusal belirtilere neden olabilir:


kronik yorgunluk veya uyuklama

baş ağrısı

baş dönmesi

ağrılı veya ağrıyan kaslar

Kas Güçsüzlüğü

yavaşlamış refleksler

sinirlilik gibi ruh hali değişimleri

el-göz koordinasyonu bozukluğu

iştah kaybı

Düşük bağışıklık sistemi fonksiyonu

Bulanık görüş

kısa süreli hafıza problemleri

zayıf konsantrasyon

halüsinasyonlar

düşük motivasyon.Yorgunluk çeşitli tıbbi durumlara ve sağlık sorunlarına bağlı olabilir.Bazı nedenler arasında anemi , tiroid koşulları, diyabet, akciğer ve kalp hastalığı ve yakın zamanda doğum yer alır. Sağlıklı bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite, birçok insan için yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabilir. Yorgunluk, özellikle kronik yorgunluk, genellikle bir tıbbi duruma veya sağlık sorununa bağlıdır. Bazı antidepresanlar ilaç yoksunluğu, yatıştırıcılar ve anti-anksiyete ilaçları yorgunluğa neden olabilir. Dozlardaki değişiklikler veya ilaçların durdurulması da bir neden olabilir. Devamlı tükenme, tiroid bozukluğu, kalp hastalığı veya diyabet gibi altta yatan bir hastalığın belirtisi olabilir. Doğum, ilaç, cerrahi veya yas gibi yeni olaylar yorgunluğa katkıda bulunabilir. Yorgunluk bir semptomdur hissedebileceğiniz ve tanımlayabileceğiniz bir şey bir hastalık değildir. Yorgunluğunuzu azaltmak için öncelikle yorgunluğunuzun altında yatan nedenleri anlamanız gerekir. Yorgunluk yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkiliyorsa mutlaka bir hekime görünün.


Yorgunluk, tıbbi koşullar, sağlıksız yaşam tarzı seçimleri, işyeri sorunları ve stres gibi, bir arada çalışan birçok faktörden kaynaklanabilir. Gıda alerjileri yorgunluğa neden olabilir. Bazı gıdalar kronik yorgunluğa katkıda bulunabilir . Kronik yorgunluk sendromu ve fibromiyalji , altı aydan uzun süredir günlük aktivitelere müdahale eden sürekli, açıklanamayan yorgunluğa neden olabilen durumdur. Uzun süreli yorgunluğa sahipseniz bir hekime görünmenzide fayda vardır.Hiç bir neden yokken kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapın, ancak yavaşça başlayın ve herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanınızla görüşün. Egzersiz yapmak ve egzersiz alışkanlığı geliştirmek için iyi bir zaman bulun. Hemen her durumda altta yatan nedenin önlenmesi, yorgunluğun semptomlarını önleyecektir.


Yaşam kalitesini etkilemenin yanı sıra, yorgunluk aile yaşamını, sosyal ilişkileri ve işteki performansı olumsuz yönde etkileyebilir. Sonuç olarak, önemli bir halk sağlığı sorunu olarak görülmelidir.Bazen fiziksel ve zihinsel yorgunluk arasında bir ayrım yapılır. Bununla birlikte, birçok durumda, bunlar birlikte ortaya çıkar.Fiziksel yorgunluk, fiziksel aktiviteyi sürdürmek veya fiziksel görevleri başlatamamaktır. Bununla birlikte, zihinsel yorgunluk konsantrasyon, hafıza ve duygusal istikrar ile ilgili zorluklarla karakterizedir . Kronik yorgunluk sendromu bir hastalıktır, belirgin bir nedeni yoktur ve bilişsel zorluklarla birlikte görülür . Kişinin gün içinde kendini yorgun ve bitkin hissetmesi bir kaç sağlık koşulundan kaynaklanabilir. Uzun süreli kronik enerji düşüklüğünüz varsa mutlaka bir hekime görünün. Ve yaşam şeklinizi gözden geçirin.


Depresyonla uğraşıyorsanız veya endişeye eğilimliyseniz, kahve tüketimini sınırlayın.Genel olarak, yıpranmış veya stresli hissettiğinizde geç saatlerde kahve tüketmeyin bu fazla olabilir ve semptomlarınızı abartır. Bazı insanlar kafeinin uykuyu etkilemediğini, diğerlerinin ise gün içinde kafein içtikten sonra uyuyamadığını göstermektedir. Gece uyumadan önce ballı süt içmek günü enerjik geçirmenize olanak sağlar. Yada zerdeçallı ballı süt içebilirsiniz. Daha önceki makalemizde zerdeçalın sayısız faydasına değinmiştik. Bağışıklığınızı güçlendirir ve güne daha zinde uyanmanıza olanak sağlar. Narenciye meyveleri su ile doldurulur, bu da enerjiyi arttırmaya yardımcı olur, çünkü bunlar nemlendiricidirler, aynı zamanda zengin bir C vitamini kaynağıdırlar, ki bu da demir emilimini arttırmaya yardımcı olur. Arı poleni B-vitaminleri, mineraller ve antioksidanlar ile yüklü, bağışıklık güçlendirici. Bu süper besini tüketerek enerjinizi gözlemleyebilirsiniz.


Genellikle sağlıklı olan kişiler diyet, egzersiz ve diğer yaşam tarzı değişikliklerinde önemli değişiklikler yaparak enerjik hissedebilirler. İşlenmiş gıdalardan kaçının . Bu sağlıklı bir beslenme sürdürmenize ve daha fazla enerjiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Taze, gıdalar işlenmiş gıdalardan daha iyi bir seçimdir çünkü daha fazla besin ve sağlıklı vitamin içerirler. İşlenmiş gıdalar kalori bakımından yüksektir.Genellikle koruyucu maddeler, ilave şeker, ilave yağ, boya ve daha fazlasını içerirler. Bu tür besinler daha az enerji sağlarlar. Besin açısından zengin olan bütün gıdalar - vücudunuza daha fazla enerji sağlar. Bunlar arasında meyveler, sebzeler, tuzsuz fındık, yağsız et, taze balık veya kabuklu deniz ürünleri, yumurta, az yağlı süt, sade yoğurt ve az yağlı peynir bulunur.


Susam tohumları, şekeri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan bir besin olan magnezyum açısından zengindir. Lif ve sağlıklı yağ içeriği, gün boyunca sürekli enerji için kan şekeri seviyelerinin stabilize edilmesine yardımcı oluyor. Yorgun olduğunuzda, su alımınızı kontrol edin. Dehidrasyon, yetersiz enerjinin önde gelen nedenlerinden biridir. Vücudunuz normal, günlük fonksiyonları yerine getirmek için yeterli suya sahip olmadığında, kendinizi yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Gün boyunca sürekli bir enerji akışı arıyorsanız, chia tohumu tüketmelisiniz. Protein, yağ ve lif oranı, onu stabil enerji salınımı için mükemmel bir kombinasyon haline getirir. Brokoli kan şekerini düzenleyen bir mineral olan krom içerir. C vitamini ve antioksidan bakımından da yüksektir. Diyetinize brokoliyi dahil ederek gün boyu kendinizi enerjik hissedebilirsiniz. Avokado, vücudun enerji için kullanabileceği sağlıklı tekli doymamış yağlar ve doğal olarak enerji seviyelerini arttıran B vitamini kaynağıdır. Salatalarınıza kahvaltı tabaklarınıza mutlaka avakadoyu dahil edin.


Tüm besinlerin önemini aklınızda bulundurun ve diyetinizin iyi dengelendiğinden emin olun. Dengeli bir diyet optimum beslenmeyi teşvik eder ve her gün daha enerjik hissetmenize yardımcı olur.Meyve ve sebzeler diyetinizin yarısını oluşturmalıdır. Yaşınıza, cinsiyetinize ve faaliyet düzeyinize karşılık gelen tahıl miktarını tüketin. Doğru miktarları ve doğru zamanlarda yiyin. Çok az yemek ya da çok fazla yemek, enerji seviyenizi etkileyebilir. Gün boyunya yeteri miktarda su tüketin. Su tüketimi yorgunluğu önlemektedir. İnsanların daha enerjik hissetmelerine yardımcı olmak için bir çok bitkisel çay ve besin takviyesi mevcuttur. Düzenli uyku düzenini sürdürüyorsanız ama hala yorgun hissediyorsanız, yardım istemeniz gerekebilir. Uyku sorunlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.Enerjik hissetmek, mutlu hissetmenin anahtarıdır.
 
Üst