1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  yüksek kolesterolü düşürmek için yapılması gerekenler

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kolesterolü düşürmek için yapılması gerekenler yüksek kolesterol için


  Kolesterol, günümüzde çocuk yaşına kadar inen yaygın bir sağlık sorunudur. Bir çok insanın sağlık sorunları arasında yer alan bu soruna yani kolesterol sorununa bu yazımızda değiniyor ve konuyla ilgili meraklarınızı gideriyoruz Melek'ler.

  < Konu Resmi..>
  Yüksek kolesterolün kontrol altına alınması ile yaşam süresinin uzadığı kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin azaldığı ve kalıcı sakatlıkların önlendiği kesin olarak gösterilmiştir. Kolesterol yüksekliğine ilaveten şişmanlık yüksek tansiyon şeker hastalığı sigara gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerinin tedavisi de planlanmalıdır.
  Tedavi iki aşamada gerçekleştirilir:

  1. İlaçsız tedavi

  2. İlaç tedavisi

  Her hasta için farklı tedavi uygulanabilir. İlaçsız tedaviler kesinlikle ihmal edilmemeli ve özenle sürdürülmelidir. İlaç tedavisi kesinlikle doktor denetiminde olmalıdır.

  1. İlaçsız tedaviler alışılmış yaşam düzeninin değiştirilmesi olarak da düşünülebilir.

  Sağlıklı beslenme yoluyla kolesterol düzeyinizle başa çıkmanız mümkün. Sağlıklı beslenmenin en önemli kurallarından biri düşük miktarda doymuş yağ tüketimidir. Doymuş yağların yerinitekli veya çoklu doymamış yağların alması gerekir. Aynı zamanda bitki sterolleri veya stanol içeren margarin ve diğer yiyecekler de kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Bunun yanındakilo verme düzenli fiziksel aktivite ve sigarayı bırakma gibi yaşam biçimi değişiklikleri de kolesterolü düşürmede yardımcı olur. Kolesterolü düşürmek için yararlı olabilecek aşağıdaki önerileri okuyunuz. Unutmayın - herşeyi birden değiştirmeye kalkmayın değişimler teker teker yapıldığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkacaktır!

  YARARLI ÖNERİLER
  Sağlıklı Beslenme Daha az hayvansal (doymuş) yağ tüketin. Alabildiğiniz en ince et dilimlerini satın alın.
  Etten gözle görülebilen tüm yağları ve tavuğun derisini ayırın.
  Daha az hazır bisküvi pastane ürünü ve kek tüketin.
  Çoklu veya tekli doymamış yağlar açısından zengin yağ ve margarinleri tercih edin.
  Yemek pişirirken katı yağlar yerine ayçiçek yağı mısırözü veya zeytinyağı gibi bitkisel yağlar kullanın.
  Bu yağları ayrıca salatalarınıza sos olarak da kullanabilirsiniz.
  Bitki sterolleri açısından zengin yağları tercih edin.
  Yağsız veya yarım yağlı süt az yağlı yoğurt ve az yağlı peynir gibi düşük yağ içeren günlük ürünleri tercih edin.
  Haftada en az bir kez yağlı balık (örneğin somon sardalya ton - konserve şeklinde de olabilir) tüketmeye özen gösterin.
  Bol bol meyve sebze ve baklagil tüketin (mercimek ve fasulye gibi).
  Günde toplam en az 5 porsiyon tüketin. Bir porsiyon 2-3 kaşık sebze bir adet meyve (mesela bir muz) veya 2-3 adet küçük boy meyve (örneğin erik) 1 küçük kase meyve salatası veya bir bardak taze sıkılmış meyve suyuna denktir.
  Makarna pirinç ekmek buğday patates ve mısır gevreğinden oluşan nişastalı yiyecekleriöğünlerinizde düzenli olarak tüketin.
  Tam buğday ekmek gibi işlenmemiş karbonhidratları tercih etmeye özen gösterin.
  Alkolü çok kaçırmayın ölçülü tüketin. Bu ölçü kadınlarda günde bir birim (birime linkle)erkeklerde ise iki birimi (birime linkle) geçmemelidir.
  Diğer Yaşam Biçimi Faktörleri Sigarayı bırakın.
  Fazla kiloluysanız kilo verin.
  Hareketlenin. Her gün 30 dakikalık fiziksel aktiviteyi hedefleyin (bu süreç üç adet 10'ar dakikalık seanslardan oluşabilir). Tempolu yürüyüş ideal olacaktır. Stresinizle başa çıkmayı ve rahatlamayı öğrenin.  2. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar yağ metabolizmasındaki bozuklukların düzenlenmesi amacıyla geliştirilmişlerdir. ·

  Statinler: Kolesterol düşürücü tedavide uzun yıllar boyunca yapılmış çalışmalarla etkinlik ve güvenliliklerini kanıtlamış statinler çok yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Kötü kolesterolü düşürmenin ve iyi kolesterolü artırmanın yanı sıra bu ilaçlar yüksek kolesterol düzeyleri ile ilişkili kardiyovasküler olayları da azaltmaktadırlar.

  Kolesterol rahatsızlığı beslenme ile direk ilişkisi olan bir sorundur. Doğru ve dengeli bir beslenme ile bu önlenebilirken, yanlış beslenme kolesterolü tetikleyebilir. Kolesterolün düşürülmesinde ise ilaçlar ile birlikte doğal ve bitkisel tedavide önem taşır.

  Kolesterolün düşürülmesinde elma, havuç, mısır, badem, sarımsak, süt, portakal ve çay etkili oluyor. Dengesiz beslenme ve spordan yoksun bir hayatın, kandaki yağ oranının yükselmesine ve yüksek kolesterole yol açtığını belirten uzmanlar, kolesterolün de insanların kalp hastalığına ve felce yakalanma oranını büyük ölçüde artırdığını vurguluyor. Zengin pektin, lifli protein ve C vitamini içeren elmadan bir ay boyunca günde iki tane tüketilmesi; kanda kalp ve damarlara zarar veren yoğunluğu düşük lipoprotein kolesterolünün oranını büyük ölçüde düşürüyor. Günde üç diş sarımsak yenmesi durumunda ise vücuttaki zararlı kolesterol seviyesi etkili bir şekilde düşerken, yararlı kolesterol seviyesi de yükseliyor.

  Kolesterol düşürmek amacıyla halk arasında çeşit çeşit formüller uygulanır. Bunlar arasında cevizin yararları çeşitli bilimsel çalışmalarla da desteklenmektedir. Bu formüllerden birinde, kırılmamış bir tüm ceviz kırıldıktan hemen sonra bir bardak su içerisine atılarak bir gece bekletilir. Sabah aç karnına bardaktaki sarı renkli su içilip taneleri de yenir.


   
yüksek kolesterolü düşürmek için yapılması gerekenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yüksek kan şekerinizi düzeltmek için yapılması gerekenler...

  Yüksek kan şekerinizi düzeltmek için yapılması gerekenler...

  Yüksek kan şekerinizi düzeltmek için, aşağıdakileri uygulayın: • Eğer önünüzdeki yemeğin tadı şekerliyse, ve bu tat organik meyveden gelmiyorsa yemeyin • Her yemekten önce suda çözünmüş 1 çorba kaşığı karnıyarık otu tohumu (psyllium husk) • Her gün 1-6 gram tarçın57 • Her gün 300-600 mg alfa lipoik asit (ALA) • Her gün 10-25 mg, yüzde 1'lik banaba bitkisi ekstresi (korosolik asit) •...
 2. Düğün için yapılması gerekenler

  Düğün için yapılması gerekenler

  düğünde neler yapılır düğünlerde neler yapılır düğün için yapılması gerekenler düğün günü yapılması gerekenler düğünde Evet evlenmek için günler aylar sayan meleklerin tam olarak yapılması gereken herşey A'dan z'ye kadar anlatılıyor kolay gelsin :) Evlenmeye karar verip, iki üç ay içinde tüm formatileri ve hazırlıkları tamamlayanlar da olmuyor değil ama pekçok çift, nişanlılık...
 3. Kolesterolü düşürmek için ne yapmak gerekir?

  Kolesterolü düşürmek için ne yapmak gerekir?

  Kolesterolü düşürmek için ne yapmak gerekir? Ne olur bu konuda bana bilgi verin ama denediğiniz bildiğiniz bilgileri olursa sevinirim.
 4. Kolesterolü Düşürmek İçin

  Kolesterolü Düşürmek İçin

  Kolesterolün düşürülmesi kolesterol nedir kolesterolü düşüren bitkiler nelerdir Çağımızın en sık rastlanan rahatsızlıklardan kolesterol ve kolesterol düşürülmesi ile ilgili tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz melekler :tik: Kolesterolün düşürülmesinde elma, havuç, mısır, badem, sarımsak, süt, portakal ve çay en etkili besinler. Dengesiz beslenme ve spordan yoksun bir hayatın,...
 5. ambulans şoförlüğü için yapılması gerekenler

  ambulans şoförlüğü için yapılması gerekenler

  Selamlar. Abim ambulans şoförü olmak istiyor ama nereye başvuracak, nasıl bir yol izleyecek yardımcı olur musunuz ?

Sayfayı Paylaş