1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.655
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalan varmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar olduğunu duymak çocuk sahibi olamayan kişiler için dikkat çekici bir haber olabilir. Kısırlık tedavisi görmekte olan kişilere en sık tavsiye edilen, uygulanan ilaçlar arasında bulunur. Bu nedenle ne olduğunu ve nasıl yumurtlama sağladığını anlatmak uygun olacaktır.


  Yumurta çatlatma iğneleri büyümüş olan folikülün çatlamasını ve bu şekilde yumurtlama sağlanması için kullanılır. Yani yumurtanın büyümesi için yapılan ve genellikle birkaç hafta boyunca her gün uygulanan ilaçlardan farklıdır.

  < Konu Resmi..>  Yumurta büyüdüğünde sadece tek doz olarak uygulanır. Beyinde hipofiz bezinden salgılanan, normalde yumurtlama olayı gerçekleşmeden 36 saat önce salgılanmaya başlayan luteinizan hormon (LH) maksimum değere ulaştığında yumurtanın çatlamasını sağlar.
  Yumurta çatlatma iğneleri olarak bilinen ilaçların içeriğinde bulunan human chorionic gonadotropin (HCG) isimli hormon da alfa alt yapı birimi bazında karşılaştırıldığında LH hormonuna çok benzer bir yapı sergilemektedir. Bu nedenle yumurta çatlatma iğnesi kullanılarak LH hormonunun etkisine benzer bir etki yaratılır, uygulandıktan sonra yaklaşık 36 saat içinde yumurtlama (yumurta çatlaması) olayı gerçekleşir.

  Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalanlar bu tedaviyi ortalama 3-6 ay arasında değişen sürelerde almış olabilirler. Dolayısıyla bu yola başvurulduğunda %100’lük bir başarı, hemen sonuç almayı beklemek hayal kırıklığı yaratabilir.


  Yumurta çatlatma iğnesi nedir? Ne işe yarar?
  Kısırlık (infertilite) tedavisi gören hastalara en sık önerilen ilaçlardan birisidir yumurta çatlatma amacıyla kullanılan ilaçlar bu nedenle hastalar bu ilaçların ne olduğunu ve yumurtlamayı nasıl sağladığını merak ederler.


  Yumurta oluşturmak ve yumurtayı (folikülü) büyütmek amacıyla kullanılan ilaçlar farklıdır, bu yazıda kastedilen ilaç büyümüş folikülün çatlaması ve bu sayede yumurtlama sağlanması amacıyla kullanılan ilaçlardır. Bu nedenle yumurta çatlatma iğneleri sadece yumurta büyüdüğünde tek doz olarak uygulanır, yumurta büyütme amacıyla kullanılan ilaçlar ise ardışık günler boyunca (1-2 hafta) her gün uygulanır genellikle, ta ki yumurta büyüyene kadar.
  Yumurta çatlatma iğnesi ne zaman yapılır?
  Bu ilaçlar genellikle yumurta 18-20 mm civarında büyüklüğe eriştiğinde uygulanır. Ancak çok fazla yumurta oluşmussa veya E2 hormon değeri çok yüksekse çatlatma iğnesi uygulanmayabilir bazı hallerde. Burada önemli olan yumurtanın eriştiği büyüklüktür, adetin kaçıncı gününde uygulandığı şeklinde bir kural yoktur. Yumurtanın yeterli büyüklüğe erişmesi genellikle adet kanaması başladıktan sonraki 10.-17 günler arasına denk gelir. Asla doktor kontrolü olmadan uygulanmaması gereken ilaçlardır.


   
 2. HEMŞİREGÜL

  HEMŞİREGÜL Forum Okuru

  BEN DE YARIN İĞNE YAPTIRACAM.YUMURTLAMA VS HERŞEY NORMAL.AMA KLOMEN VE İĞNE BAŞLDI DR.YUMURTALAR 18-19 AMA YARINA 20 M OLUR DEDİ.RABBİM EVLAT HASRETİ ÇEKEN HERKESE HAYIRLISI İLE NASİP ETSİN(İÇİNDE DE BANA:))
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.655
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Amin inşallah tüm isteyene Allah nasip etsin
   
 4. Serce kusu

  Serce kusu Forum Okuru

  Merhaba arkadaslar bende klomene basladm yarin 5 gunum carsamba gunu gel catlatma igneni vurucam dedi fakat bnm kasiklarim cok agryo reglimin 3 gunu gittigimde bile tek yumurtamin buyuk oldugunu soylemisti yumrtam.catlamis olabilir mi kloninin etkisiyle
   
 5. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.655
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Merhaba, bu tür komplikasyonun olması normaldir. Sonıuçta hormon bazlı Ovül ilaçlar. Yumurtanız çatlasa iğneye gerek kalmazdı .
   
Yumurta çatlatma iğnesi ile hamile kalan varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurta çatlatma iğnesi nedir?

  Yumurta çatlatma iğnesi nedir?

  yumurta çatlatma iğnesi ne için kullanılır,yumurta çatlatma iğnesinin yan etkileri,yumurta çatlatma iğnesi ne işe yarar,yumurta çatlatma iğnesi ne zaman etki eder,yumurta çatlatma iğnesi nereye vurulur,yumurta çatlatma iğnesi nasıl vurulur ,yumurta çatlatma iğnesi hakkında bilgiler Yumurta çatlatma iğnesi nedir? Ne işe yarar? Kısırlık (infertilite) tedavisi gören hastalara en sık önerilen...
 2. Yumurta çatlatma iğnesi Ovitrelle

  Yumurta çatlatma iğnesi Ovitrelle

  ovitrelle nedir,ovitrelle nasıl kullanılır,ovitrelle ile hamile kalanlar,ovitrelle yan etkileri,ovitrelle iğnesi,ovitrelle kullanımı hakkında bilgiler Yumurta çatlatma iğnesi kısırlık tedavisinde sıkça kullanılan fakat hastalar tarafından ne işe yaradığı pek bilinmeyen bir ilaç türüdür. Yumurtanın oluşumu ve büyümesinde kullanılan ilaçlar ile karıştırılmamalıdır. Yumurta çatlatma...
 3. Klomen ve Çatlatma iğnesi ile hamile kalan hanımlar burayaaa

  Klomen ve Çatlatma iğnesi ile hamile kalan hanımlar burayaaa

  Çatlatma iğnesi ile hamile kalan var mı aramızda, varsa süreçlerini ve belirtilerinizi anlatabılır mısınız?
 4. Klomen ve çatlatma iğnesi kullananlar

  Klomen ve çatlatma iğnesi kullananlar

  Kısırlık kadın ve erkeğin bazı nedenlerden yada nedensiz çocuk sahibi olamamasıdır. Kısırlığın nedenleri kadın ve erkek faktörlü olabilmektedir. En sık olarak kadınlar da ksırlık görülmektedir. Bu kadınlar ya hiç gebe kalmamış , yada daha önce gebe kalmasına rağmen tekrar gebelik sağlayamamıştır. Günümüzde kısırlık en çok kadınlar da yumurtlama sorunlarıyla karşımıza çıkmaktadır....
 5. yumurta çatlatma iğnesi akıntı

  yumurta çatlatma iğnesi akıntı

  herkese merhaba kızlar yumurta çatlatma iğnesi yaptım kasıklarım ağrıyor su gibi akıntım var bu neden oldu?

Sayfayı Paylaş