Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir ?
Yumurta yemenin sağlığa olan faydalarını bilmeyen yoktur. Yumurta ucuz maliyetli çok yönlü bir protein kaynağıdır.Yumurtanın kendisi gibi kabuğuda sağlık açısından çok faydalıdır. Yumurtanın sert dış kaplaması olan kabuğu kalsiyum ve karbonattan oluşur. Kalsiyum vücudumuzda en bol bulunan mineraldir. Kalsiyumumuzun çoğu kemiklerimizde ve dişlerimizde bulunurken, kas kasılması, sinir sağlığı, enzim aktivitesi ve hücre oluşumu için de önemlidir.Aslında, vücudumuzun bol miktarda günlük kalsiyum alması gerekir. Yüksek kaliteli yumurta kabukları 27 temel mikro element içerir, ancak çoğunlukla kemiklerimize ve dişlerimize çok benzeyen bir form ve yapı olan kalsiyum karbonattan oluşur.Kalsiyum vücutta normal çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli minerallerden biridir. Sadece güçlü dişler ve kemikler için iyi değil aynı zamanda hormon salgılarını uyarmak, kanı pıhtılaştırmak ve kalp atışlarını düzenlemek için de gereklidir. Makalemizin devamında yumurta kabuğunun faydaları tüm detayları ile ele alınacaktır, daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
yumurta kabuğu neye iyi gelir.jpg

Genel sağlığı iyileştirebilecek ve hatta bazı ciddi sağlık koşullarını bile iyileştirebilecek pek çok gıda bilinmemektedir. Bir kaç sebze ve meyve kanserle savaşmaya yardımcı olabilir, zerdeçal ve sarımsak gibi baharatlar iltihapla savaşabilir ve bazı tohumlar yemişler hafızanın geliştirilmesine yardımcı olabilir. Liste tükenmez. Sonra, kemik ve diş sağlığı için faydalı olan, zengin doğal emilebilir kalsiyum içeriği ile bilinen yumurta kabukları vardır. Yumurta kabukları, o kadar çok özelliğe sahiptir ki, % 90 kalsiyum içerdiğinden eklem ağrısını ortadan kaldırabilir ve kemiklerimiz için de faydalıdır. Çinko, fosfor, magnezyum, krom demir ve diğer bazı mineralleri içerir. Yumurta kabuğu yiyenler yiyeceker ; Herhangi bir kronik / ciddi sağlık probleminiz varsa, lütfen yumurta kabukları tüketmeden önce doktorunuza danışın.
Yumurta kabuğu nasıl hazırlanır ? Yumurta kabuklarını tüketmeden önce uygun şekilde temizlenmeleri ve herhangi bir bakteri içermemesi önemlidir. Kabukları düzgün bir şekilde temizlemek ve bakterileri gidermek için yumurta kabuklarını yaklaşık 5 dakika kaynatın. Önemli : Kabuğun bu kısmı besin açısından zengin olduğu için zarı çıkarmayın.Kabukları bir süre kurumaya bırakın.Bakterileri gidermek için kuru yumurta kabuklarını fırında 180 derecede 10 dakika pişirin. Fırın, kabukları öğütmeyi kolaylaştıracaktır.Güzel bir toz öğeye sahip olana kadar kabukları bir kahve değirmeni içinde öğütün.Daha sonra tozu bir kapta saklayabilir ve istediğiniz zaman kullanabilirsiniz!yumurta kabuğu nasıl hazırlanır.jpg


Yumurta kabuğunun faydaları saraçoğlu hocamız tarafından da onaylandığı diye bir ibare internette yer alsada bu konu hakkında hocamıza ait bir kaynak bulamadık.Bir yumurta kabuğunun mineral bileşiminin dişlerimize ve kemiklerimize benzer olduğunu biliyor muydunuz? Orta büyüklükteki bir yumurta kabuğu, genel olarak sağlıklı bir vücut için gerekli olan bor, bakır, demir, magnezyum, çinko, silikon, kükürt, manganez dahil yaklaşık 27 mikro element içerir. İşte yumurta kabuğu kalsiyumunun bazı faydaları.Doğal kalsiyum kaynağı.

Osteoporozu önler.

Güçlü dişleri ve kemikleri destekler.

Menopoz sonrası kadınlarda kemik yoğunluğu kaybını kontrol eder.

Osteoporozdan kaynaklanan ağrıyı azaltır.

Eklem problemleriyle savaşır ve eklem ağrısını azaltır.
yumurta kabuğu kremi kullananlar.jpg

Yumurta kabuğunun bitkilere faydaları ; Kalsiyum, bitkiler için ikincil bir besin maddesidir.Çiçeklerinizi bitkilerinizi güçlendirmek için yumurta kabuğu kullanabilirsiniz. Yumurta kabukları ayrıca bahçenizdeki haşereleri önler. Yumurta kabuğu içine tohumlarınızı atarsanız tohumlar çok sağlıklı bir şekilde filizlenir , bahçedeki toprağınıza yerleştirdikten sonra yumurta kabukları hızla biyolojik olarak parçalanır ve bitkinizin gerek duyduğu besinleri sağlar. Yumurta kabukları, bahçenizin gelişmesine yardımcı olan kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengindir. Yumurta kabuklarını küçük parçalara ayırın ve kompost olarak kullanın.Yumurta kabuğuyla cildinizi güzelleştiren harika maskeler yapabilirsiniz. Kırışıklıkları için yapılan taleplerle sayısız topikal ürün var. Gerçek şu ki, bu topikal ürünlerin yalnızca bir kısmı bir miktar yarar seviyesine sahipken, diğerleri ise sadece etkinliği çok az olan emülsiyonlardır. Yumurta kabuğu maskesiyle cildnizde harikalar yaratmanız mümkün. Tek yapmanız gereken yumurta kabuğuna bir adet yumurta sarısı ekleyin ve bunu cildinize uygulayın. 10 dakika yüzünüzde bekletin ve daha sonra cildinizi yıkayın. Burada dikkat etmeniz gereken yumurta kabuklarını iyi şekilde dezenfekte etmek ve kurutup toz haline getirmek. Makalemizin girişinde bununla ilgili bölümü dikkatlice okuyunuz.Yumurtanın faydaları nelerdir ?


Kalsiyum, yaşamımız boyunca sağlıklı kemikleri korumak için gereklidir.Vücudumuz kalsiyum üretmez ve bu nedenle süt ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketmeliyiz. Vücudun kalsiyumu emmesi için, ayrıca yeterli miktarda D vitamini aldığımızdan emin olmalıyız .Yumurta kabukları neredeyse tamamen kalsiyum karbonat olduğundan, bir yumurta kabuğunun yarısı, yetişkinlerin günlük gereksinimlerini karşılayacak kadar, 1000 mg kalsiyum sağlar. Zamanla düşük kemik kütlesi ve kemik dokusunun bozulması ile karakterize bir hastalık olan osteoporoza neden olabilir. Osteoporozu önlemek için yumurta kabuğu tozu tüketebilirsiniz. Yumurta kabukları eklem bozukluklarında ağrı ve enflamasyonu giderir.Yumurta kabuğu zarı, kabuk ile yumurta akı arasında kalan ince ama güçlü saydam katmandır. Keratin, kollajen, glukozamin ve diğer bazı bileşiklerden oluşan, artrit gibi ağrılı eklem ve bağ dokusu rahatsızlıklarında rahatlama sağladığı gösterilmiştir.


Yumurta kabukları benzersiz faydalı tıbbi özelliklere sahiptir. Kemik dokusu kalsiyumdan oluşur. Aslında insan kemikleri ve dişleri yumurta kabuğunun bileşimine çok benzer.Yumurta kabuğu tozunun diş çürümelerini önlediği söyleniyor.Menopoz sonrası kadınlarda yapılan klinik çalışmalar ayrıca yumurta kabuğu tozunun osteoporoz ile ilişkili ağrıyı azaltabileceğini ve hastaların hareketliliğini artırabileceğini göstermektedir. Yumurta kabuğunu tüketmeden önce, salmonella veya diğer bakteriyel enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için onları temizlemek ve sterilize etmek önemlidir . Yumurta kabuğu tozunu çeşitli yiyeceklere ekleyebilirsiniz. Vücutta çok fazla kalsiyum bulantı, kusma, yorgunluk, düzensiz kalp atışı ve düşük kan basıncı ile kendini gösterir. Aynı zamanda böbrek taşı da üretebilir. Bu nedenle hekime danışmadan yumurta kabuğunu tüketmeyiniz.
 

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Iyy ben yumurtayı sevmiyorum hayatta kabuğunu yemem valla . Yani faydası çok ama tiksinirim. Yumurtanın kabuğunu genelde çiçeklerime gübre niyetine veriyorum. Böceklenmeyi önlüyor ve bitkilerimin daha sağlıklı büyümesini sağlıyor. Bitkilerim için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındırıyor. Yumurta kabuğunun cilt güzelliğine iyi geldiğini belirtmişsiniz mutlaka bu önerinizi dikkate alıp uygulayacağım. Cildimde çok kırışıklık var daha önce yorumumda belirtmiştim. Bakalım yumurta kabukları cildimde nasıl bir etki yaratacak
 
Üst