Yumurta kalitesi arttırılabilir mi?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Yumurta kalitesi arttırılabilir mi?
Bir kadın için yumurtalıklarındaki sağlıklı yumurta, adet döngüsünün düzenliliğini, gelecekteki doğurganlığı ve hamile kalma yeteneğini belirler. Öyleyse bir kadın yumurtalarının sağlıklı olmasını nasıl sağlar?. Üretilen yumurtanın kalitesini ve sağlığını etkileyen çok çeşitli faktörler olduğundan, bunun için tek bir cevap yoktur. Basit yaşam tarzı değişiklikleri, planlı ve sağlıklı beslenme, yumurtanın kalitesini artırabilir ve ayrıca hamile kalma şansını artırabilir. Yumurta sağlığı, sağlıklı doğurganlığın temel taşlarından biridir.Doğurganlıkla mücadele eden veya hamile kalma şansını artırmak isteyen kadınlar için yumurta kalitesini artırmanın yolları tüm detayları ile makalemizde yer alacak. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin..
yumurta kalitesi nasıl artar.jpgSağlıklı doğurganlığın temel taşı olan yumurtalarınızın sağlığı, döllenme veya implantasyon şansınızı etkiler ve ayrıca hamile kalma şansınızı belirler. Yaş faktörü yumurtaların kalitesini etkilemektedir. Tükettiğiniz besinler hem genel sağlığınız, hem enerji hem de ruh hali ve doğurganlığınız üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir. Vücudunuz, yediğiniz besinleri ve hücreleri onarmak, hormon üretmek ve sonuçta sağlıklı yumurta ve sperm üretmek için aldığınız takviyeleri kullanır . Doğurganlığınız bir çok yönden ne yediğinize bağlıdır.Yalnız yaş, hamilelik potansiyelinizin anahtarı değil, vücudunuza nasıl davrandığınızla ilgilidir. Seçimleriniz yumurta yaşlanma sürecinizi hızlandırabilir veya tersine çevirebilir. Peki hangi besinler yumurta kalitesini artırır ve sağlığını korur ? Yumurta rezervi ve kalitesini artırmak için okumaya devam edin..Yumurta kalitesinin artırmanın 6 yolu
Sigara içmek yumurtalıklarda yumurta kaybını hızlandırır, bu da sigara içmenin geri alınamayan kalıcı bir yan etkisidir. Sigaradaki kimyasallar, yumurta hücrelerinde DNA'yı mutasyona uğratır. Kadınlar sahip olacakları tüm yumurtalarla doğarlar ve bu sayı yaşla azalır, bu nedenle yumurtaları sağlıklı ve gereksiz kimyasallardan uzak tutmak en iyisidir.Stres, yumurta üretimini de engelleyen, yumurtlamayı engelleyebilen veya durdurabilen kortizol ve prolaktin gibi hormonlar üretebilir. Stresi, yoga, meditasyon, egzersiz veya sıcak bir banyo gibi stresi azaltıcı aktivitelerle uzak tutun.Tıpkı sağlıklı yiyeceklerin genel sağlığı iyileştirmesi gibi, yumurtalarınızın da sağlıklı kalmasına ve doğurganlığı artırmasına yardımcı olabilirler. Trans yağlardan, rafine edilmiş karbonhidratlardan, işlenmiş yiyeceklerden veya etlerden ve aşırı tuz ve şekerden uzak durun.Obezitenin, mitokondriyal fonksiyonu değiştirdiği oksidatif stresi arttırdığı , doğurganlığın ve yumurta kalitesinin azaltığı bulunmuştur. Ayrıca hormonal dengeyi değiştirerek yumurtlamayı bozabilir.İdeal kilo aralığında olduğunuzdan emin olun. İyi yumurta sağlığı, yumurtalıklara oksijen bakımından zengin kan akışı ile desteklenir. Vücuttaki kan akışı dehidrasyondan hızla düşebilir.Oksijen seviyeleri, vücut sağlığı için büyük önem taşır. Yumurtalıklarınızdaki yumurtalar istisna değildir. Yumurtalıklar, kanın durgunlaşma eğiliminde olduğu bir yerdir. Bu, zayıf oksijenlenmeye ve hücre hasarına neden olabilir.Kanın vücudun izole bölgelerine uygun miktarda oksijen almak için uygun kıvamda olması önemlidir. Kalın ve durgun kandan kaçınmak için bol su tüketin.Karın bölgesine yapılan bir masaj da kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
yumurta rezervi ve kalitesini artırmak için.jpg

Yumurta kalitesini ne artırır , Yumurta Sağlığınızı 90 Günde Nasıl Artırırsınız


Yumurta kalitesini artırmak için dhea
kullanımı faydalı ancak aşırı kullanımda tüylenme akne oluşumu gibi yan etkiler görülebilir.DHEA (Dehidroepiandrosteron), testosteron ve östrojen için bir öncü görevi gören güçlü bir hormondur. Son çalışmalar DHEA'nın kadınlarda foliküler stimülasyon ve östrojen üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. DHEA doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.Yumurta sağlığı, sağlıklı doğurganlıkta kilit rol oynar.Kötü yumurta sağlığı, yaş, diyet, yaşam tarzı, yüksek stres düzeyleri veya hormonal bir dengesizlik gibi sayısız faktörün bir sonucu olabilir. Bu sorunlar yumurtlama döngüsünü bozabilir ve bir kadının hamile kalma yeteneğini kısıtlayabilir. Bu vakaların çoğunda, kadınlara in vitro fertilizasyon (IVF), yumurta vericisi veya hatta evlat edinme gibi alternatifler sunulmaktadır. Yumurta kalitesini artıran macunlar , yumurta kalitesini artırıcı karışımlar vardır. Egzersiz, uygun beslenme, daha iyi uyku düzenleri, stresi azaltmak ve doğurganlık takviyesi almakla birlikte bu kürler yumurta kalitenizi artırabilir.
Chia tohumları omega 3 bakımından zengindir. Omega 3'ün yumurta sağlığı için en iyi besinlerden biri olduğu her zaman gösterilmiştir. Chia tohum alımınızı arttırmak için, yoğurt veya kahvaltı gevrekleri üzerine serpin, salatalara veya smoothie'lere bir kaşık ekleyin veya chia lapası yapın.Yaban mersini, en zengin antioksidan kaynaklarından biridir. Antioksidanlar, yumurtalarımızı serbest radikal hasarlarından korumaya yardımcı olur. Egzersiz eksikliği, dehidrasyon ve kan kalınlığına bağlı olarak kan akışında bir azalma, iyi yumurta sağlığı ve sağlıklı yumurtalıklar için gerekli olan oksijen bakımından zengin kan akışını mahrum bırakabilir. Yeterli su içilmemesi, üreme sistemine kan akışını engelleyebilir. Her gün su ihtiyacınız kadar su için.Hidrasyon eksikliği, kanın kalınlığını artırabilir, vücutta kolayca akma kabiliyetini azaltır. İdeal olarak, günde 2 litre / 8 bardak su hedeflemelisiniz.Yumurtalık ve uterustaki hücrelere taze kan dolaşımını teşvik etmek için yürüyüş, koşma veya yogadan oluşan bir egzersiz rutini uygulayın .Bir karın masajı rahim ve yumurtalıklardaki kan akışını artıran en iyi tedavilerden biridir ve eski durgun kanı temizleyen taze oksijenli kan akışını arttırır. Yumurtalıklara kan akışını artırmak, oksijen ve önemli besin maddelerinin en çok ihtiyaç duyulan yerlere taşınmasına yardımcı olur. Sağlıklı aktivite seviyeleri doğurganlığı olumlu yönde etkiler. Bunu başarmanın birçok yolundan biri kan akışını iyileştirmektir. Ne kadar fazla hareket edersek, o kadar fazla kan vücudumuzun etrafına pompalanır ve hayati besinleri taşır.yumurta kalitesini artırmak için beslenme.jpg
YUMURTA KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN BESLENME

Bu önemli 90 gün boyunca tükettikleriniz , yumurtalarınızın sağlığını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Folik asit yönünden zengin bir diyet yumurtalıkları destekleyecek ve sağlıklı yumurtalar üretecektir. Yumurta sağlığını desteklemek için diyetinize yapraklı sebzeler, süt ürünleri ve balıkları dahil ettiğinizden emin olun.


Bunları sınırlandırın yada kesin


kafein

alkol

alkolsüz içecekler

rafine şeker

işlenmiş gıdalar

organik olmayan etler

genetiği değiştirilmiş gıdalar

Yumurta kalitesi için en iyi yiyecekler


Arı sütü

Maca

Brokoli

Meyveler

Koyu yapraklı sebzeler

Trança balığı

Somon

Kabak çekirdeği

Susam taneleri

Zerdeçal

Zencefil

taze, organik meyve ve sebzeler

kepekli tahıllar

fındık ve tohumlar

yağlı balık

organik etler


Özellikle 35 yaşını doldurmuşsanız, vücudunuzda üretilen yumurtanın kalitesiyle ilgili endişeleriniz olabilir. Ürettiğiniz yumurta kalitesini artırmak , hamile kalmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz önemli bir çok şey vardır. Vitamin takviyelerinden bitkisel ilaçlara ve yaşam tarzı değişikliklerine, üreme sağlığını iyileştirmek için öngörülen bir kaç yol vardır. Yaşam tarzınızdaki basit değişikliklerin üreme sağlığınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Bir kadının hamile kalmasının uygunluğunu belirleyen yumurtalıkların sağlığı ve üretilen yumurtaların kalitesidir. Kadınlarda iyi yumurta sağlığı için doğal bir ilaç, yumurtalarınızın sağlıklı kalmasına ve doğurganlığın artmasına yardımcı olmak için yapraklı sebzeler, balıklar, kuruyemişler ve taze meyvelerle dolu bir diyettir . Kızarmış yiyeceklerden, işlenmiş yiyeceklerden veya etlerden ve aşırı tuz ve şekerden uzak durun.Obezitenin üreme sürecini engellediğini ve oksidatif stresi artırdığını tespit edilmiştir. Fazla kilolarınız varsa en kısa zamanda vermeye çalışın.
Meyveler yumurtaları serbest radikallerden koruyan güçlü antioksidanlardır. Karpuz yumurta sağlığınızı korumaktadır. Haftada 3 gün tüketimi yumurta kalitenizi artırabilir.Ispanak, lahana ve diğer yapraklı sebzeler folat, demir, manganez, kalsiyum ve A vitamini bakımından yüksektir. Her gün diyetinize en az iki porsiyon yeşil sebze ekleyin. Diğer bir süper gıda olan zencefil, kan dolaşımını artıran ve sağlıklı sindirim sağlayan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, üreme sistemindeki herhangi bir rahatsızlığı hafifletmeye, döngüleri düzenlemeye ve üreme organlarının iltihabını azaltmaya yardımcı olur. Zencefili diyetinize dahil etmenin en iyi yollarından biri, zencefil demlenmiş çay içmek. Maca kökü 31 farklı mineral ve 60 bitki besleyici içerir. Hormonal dengesizliği dengeler ve libidoyu arttırır. Sperm ve yumurta kalitesinide artırır.Bir başka süper baharat, yumurtalıkların fonksiyonlarını iyileştirdiği ve insülin direncini uyararak uygun yumurta üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı alan kadınların diyetlerine tarçın eklemeleri önerilmektedir.Hormon dengesi uygun yumurta sağlığı için şarttır. Çevresel faktörler, stres ve modern diyetler nedeniyle hormonları dengesi bozulabilir.Eğer hormonal dengesizlik varsa bu doğurganlığınzı olumsuz etkileyebilir.Antioksidanlar, özellikle yumurta sağlığınızı desteklemek istiyorsanız, her kadının odaklanması gereken sağlıklı doğurganlığa sahip olmanın en önemli bileşenlerinden biridir. Antioksidanlar , yumurtaları serbest radikal hasarlarından korumaya yardımcı olur. Serbest radikaller, hücrenin DNA'sı dahil olmak üzere hücresel sağlığa zarar verebilir, bu durum hamile kalma, sağlıklı bir hamileliği sürdürme ve olası doğum kusurları olasılığını artırabilir. Bu nedenle antioksidan olan besinleri tüketmenizi öneriyoruz.Özellikle yaşlandıkça gebe kalmaya hazırlanan her kadın için yumurta sağlığını desteklemek önemlidir. Yumurta sağlığınızı desteklemek ve korumak için yapabileceğiniz birçok şey var, ancak en iyi etkiye sahip olmak için en az 90 gün boyunca günlük olarak sürekli olarak yapılması gerekiyor. Yumurta kalitesnizi artırmak için makalede yer alan önerileri dikkate alın..
 
Y

yumoşş33

Forum Okuru
Merhaba arkadaşlar benim çocuğum 6 yıl olmadı yumurta kalitem iyi değildi sayısı azdı tüp bebek aşılama tedavisi olduk tutmadı. Bende araştırma yaptım ve beslenmenin yumurta kalitesi üzerindeki etkisini gördüm bu makalede yazılan bir çok besini bende tükettim özellikle balık ve B12 açısından zengin besinler tükettim, trans yağdan organik olmayan besinlerden kaçındım . Ayrıca stresi yenmek için spora başladım . Şimdi 8 aylık hamileyim darısı inşallah anne olmak isteyen tüm kadınların başına olsun.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Yumurta kalitesini artıran besinler ile ilgili makaleyi daha önce görmemiştim ya nasıl kaçırmışım . Benim kuzenimde hamile kalamıyor yumurta kalitesi düşük hatta erken menopoz sınırında olduğu söylendi. Bu bilgileri onunla mutlaka paylaşacağım.
 
Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Bu yazılanları en kısa zamanda uygulamam lazım bende hangi birini yapacaksam artık mutfak ot doldu
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Likapam' Alıntı:
Bu yazılanları en kısa zamanda uygulamam lazım bende hangi birini yapacaksam artık mutfak ot doldu

Canım her duyduğunu gördüğünü yapma . Ancak Adminin açtığı konularda yer alan kürlere güvenebilirsin. İnşallah en kısa zamanda hamiş kalırsın.
 
Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Sevimli cadı' Alıntı:
Canım her duyduğunu gördüğünü yapma . Ancak Adminin açtığı konularda yer alan kürlere güvenebilirsin. İnşallah en kısa zamanda hamiş kalırsın.
Burdan aldım çoğunu hiçte sevmiyorum böyle şeylerle uğraşmayı amin inşallah canım
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Likapam' Alıntı:
Burdan aldım çoğunu hiçte sevmiyorum böyle şeylerle uğraşmayı amin inşallah canım
Canım ersağ diye bir firma var orada 3 adet takviye satılıyor bu takviyelerle gebelik sağlanabiliyormuş çok olumlu sonuçlar alanlar varmış. Bulunduğun şehirde ersağ varmı yokmu bir araştır .
 
Likapam

Likapam

Paylaşımcı Melek
Sevimli cadı' Alıntı:
Canım ersağ diye bir firma var orada 3 adet takviye satılıyor bu takviyelerle gebelik sağlanabiliyormuş çok olumlu sonuçlar alanlar varmış. Bulunduğun şehirde ersağ varmı yokmu bir araştır .
Ben ersağ ı sadece temizlik için biliyordum teşekkür ederim bakarım canım
 
E

enginesra

Forum Okuru
6 yıllık evliyim hiç hamile kalmadım yumurtalarım kalitesizmiş aşılama yaptık bugün 13. günü gece leke gelmişti sabah baya kana bulanmışım sancımda var tutmadımı sizce
 
Üst