Yumurtalık büyümesi nedir?

Uzman SühaN

Administrator
Yumurtalık büyümesi nedir?
Bir yada her iki yumurtalıktaki büyüme ve genişleme çoğu durumda kist oluşumu ile ilişkilidir. Diğer yaygın nedenler ise endometriozis ve iyi huylu tümörler ve nadiren ise yumurtalık kanseri nedeni ile meydana gelir.


Kistlerin çoğu türü yumurtalık içerisinde ve menstrüasyon sırasında meydana gelir. Endometrioz adı verilen kist türü de yumurtalık içinde gelişebileceği gibi dışında yani üzerinde gelişebilir. Polikistik over sendromu, çoklu kist durumunu ifade etmek için kullanılır ve bu durum tek yada her iki yumurtalık içerisinde gelişebilir. Yumurtalık kanseri ve metastatik kanser türleri de yumurtalık büyümesinin nadir nedenleri arasında yer alır.


9.jpgNedenine bağlı olarak, yumurtalık büyümesi bir yada her iki yumurtalıkta oluşabilir ve buna sıklıkla karın ağrısı, ateş ya da vücut ağırlığında istenmeyen değişiklikler meydana getirebilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti görülmeden gelişebilirken, bazı kadınlarda ise ilişki sırasında ağrısı, anormal vajinal kanama, idrar zorluğu ya da karın ağrısı oluşabilir. Hatta bazı kadınlarda yumurtalığın aşırı büyümesi durumu, idrar kesesine baskı yaparak idrara çıkmayı çok zorlaştırabilir.


DİĞER BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİDİR


Yumurtalık büyümesinin diğer belirtileri altta yatan hastalığa göre değişiklik gösterebilir. Bazen de hiçbir belirti göstermeden ya kilo değişimleri ile yada başka bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidilen muayene sırasında öğrenilebilir. Belirtiler sıklıkla yumurtalıkları etkilese de bazen belirtiler vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

Pelvik bölgedeki diğer belirtiler


Pelvik bölge karnın alt kısmı demektir. Bu bölgede ve alt sırtta şiddetli ağrı, zor idrara çıkma ve aniden idrarın gelmesi, ağır adet dönemi kanaması ve şiddetli adet ağrısı, ilişki esnasında ağrı ve anormal vajinal kanama görülebilir.


Bunun yanında bu bölgenin dışında daha farklı belirtiler de oluşabilir. Özellikle uylukta görülen ağrı, memelerde ağrı ve hassasiyet, kabızlık ve hazımsızlık, iştah kaybı, bulantı (kusma olabilir yada olmayabilir) ve istenmeyen kilo alınması görülebilir.

yumurtalık büyümesi neden olurYüksek ateş, çok şiddetli karın ağrısı ve kalıcı kusma görülmesi durumlarında acil müdahale yapılması gerekebileceğinden dikkatli olunmalıdır.


YUMURTALIK BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?


Yumurtalık büyümesine ovaryum kistlerinin birçok türünden sadece birisi bile neden olabilir. Kistlerin çoğu büyür ve bir yada her iki yumurtalığı etkileyebilir. Genellikle yumurtalık kistleri uykudadır ve herhangi belirti vermezler. Ancak bazı durumlarda, büyümüş yumurtalık bükülebilir, dönebilir, kıvrılabilir yada fonksiyon kaybına neden olabilir. Ovaryum kanseri ve iyi huylu tümörler de ovaryum büyümesine neden olabilir. Tüm nedenleri bir araya toplayacak olursak;


Korpus luteum kisti (menstrüel siklusun ikinci yarısında var olan kist)
Dermoid kist (teratom olarak bilinen benign tümörü)
Folikül kisti (Adet döngüsü sırasında meydana gelen kist)
Endometriom (yumurtalık etkileyen endometriozis)
Polikistik over sendromu


Diğer yandan doğumsal anomaliler, metastatik kanser, iyi huylu olmayan tümörler ve yumurtalık kanseri burada büyümeye neden olabilir.
Yukarıda sıralanan nedenler dışında yumurtalık torsiyonu yada yumurtalık bükülmesi denilen durum kan akımını tehlikeye sokacağından acil serviste müdahale edilmesi gerekebilir.
 
Üst