1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.310
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtalık büyümesi nedir?

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bir yada her iki yumurtalıktaki büyüme ve genişleme çoğu durumda kist oluşumu ile ilişkilidir. Diğer yaygın nedenler ise endometriozis ve iyi huylu tümörler ve nadiren ise yumurtalık kanseri nedeni ile meydana gelir.

  Kistlerin çoğu türü yumurtalık içerisinde ve menstrüasyon sırasında meydana gelir. Endometrioz adı verilen kist türü de yumurtalık içinde gelişebileceği gibi dışında yani üzerinde gelişebilir. Polikistik over sendromu, çoklu kist durumunu ifade etmek için kullanılır ve bu durum tek yada her iki yumurtalık içerisinde gelişebilir. Yumurtalık kanseri ve metastatik kanser türleri de yumurtalık büyümesinin nadir nedenleri arasında yer alır.


  < Konu Resmi..>  Nedenine bağlı olarak, yumurtalık büyümesi bir yada her iki yumurtalıkta oluşabilir ve buna sıklıkla karın ağrısı, ateş ya da vücut ağırlığında istenmeyen değişiklikler meydana getirebilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti görülmeden gelişebilirken, bazı kadınlarda ise ilişki sırasında ağrısı, anormal vajinal kanama, idrar zorluğu ya da karın ağrısı oluşabilir. Hatta bazı kadınlarda yumurtalığın aşırı büyümesi durumu, idrar kesesine baskı yaparak idrara çıkmayı çok zorlaştırabilir.


  DİĞER BELİRTİLERE DİKKAT EDİLMELİDİR


  Yumurtalık büyümesinin diğer belirtileri altta yatan hastalığa göre değişiklik gösterebilir. Bazen de hiçbir belirti göstermeden ya kilo değişimleri ile yada başka bir rahatsızlıktan dolayı doktora gidilen muayene sırasında öğrenilebilir. Belirtiler sıklıkla yumurtalıkları etkilese de bazen belirtiler vücudun diğer bölümlerinde de ortaya çıkabilir.

  Pelvik bölgedeki diğer belirtiler


  Pelvik bölge karnın alt kısmı demektir. Bu bölgede ve alt sırtta şiddetli ağrı, zor idrara çıkma ve aniden idrarın gelmesi, ağır adet dönemi kanaması ve şiddetli adet ağrısı, ilişki esnasında ağrı ve anormal vajinal kanama görülebilir.


  Bunun yanında bu bölgenin dışında daha farklı belirtiler de oluşabilir. Özellikle uylukta görülen ağrı, memelerde ağrı ve hassasiyet, kabızlık ve hazımsızlık, iştah kaybı, bulantı (kusma olabilir yada olmayabilir) ve istenmeyen kilo alınması görülebilir.

  yumurtalık büyümesi neden olurYüksek ateş, çok şiddetli karın ağrısı ve kalıcı kusma görülmesi durumlarında acil müdahale yapılması gerekebileceğinden dikkatli olunmalıdır.


  YUMURTALIK BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?


  Yumurtalık büyümesine ovaryum kistlerinin birçok türünden sadece birisi bile neden olabilir. Kistlerin çoğu büyür ve bir yada her iki yumurtalığı etkileyebilir. Genellikle yumurtalık kistleri uykudadır ve herhangi belirti vermezler. Ancak bazı durumlarda, büyümüş yumurtalık bükülebilir, dönebilir, kıvrılabilir yada fonksiyon kaybına neden olabilir. Ovaryum kanseri ve iyi huylu tümörler de ovaryum büyümesine neden olabilir. Tüm nedenleri bir araya toplayacak olursak;


  Korpus luteum kisti (menstrüel siklusun ikinci yarısında var olan kist)
  Dermoid kist (teratom olarak bilinen benign tümörü)
  Folikül kisti (Adet döngüsü sırasında meydana gelen kist)
  Endometriom (yumurtalık etkileyen endometriozis)
  Polikistik over sendromu


  Diğer yandan doğumsal anomaliler, metastatik kanser, iyi huylu olmayan tümörler ve yumurtalık kanseri burada büyümeye neden olabilir.
  Yukarıda sıralanan nedenler dışında yumurtalık torsiyonu yada yumurtalık bükülmesi denilen durum kan akımını tehlikeye sokacağından acil serviste müdahale edilmesi gerekebilir.
   
Yumurtalık büyümesi nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

  Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir tedavisi... Merhaba arkadaşlar lütfen bana Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir yazınız.
 2. Yumurtalık Kistleri Nelerdir Hakkında Bilgi

  Yumurtalık Kistleri Nelerdir Hakkında Bilgi

  Yumurtalık Kistleri Belirtileri Nelerdir Yumurtalık Kistleri Nelerdir Hakkında Bilgi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda yumurtalık kistleri belirtilerini ve yumurtalık kistleri hakkında merak edieln tüm bilgileri konu alıyoruz . v Yumurtalıklar karın boşluğunda, rahmin yanlarında ve ona bağlarla bağlı olarak bulunan organlardır. Kadınların doğurganlığını sağlayan esas hücreler...
 3. Yumurtalık Kisti Nedir?Tedavisi Varmıdır

  Yumurtalık Kisti Nedir?Tedavisi Varmıdır

  Yumurtalık kistleri ,her yaş gurubundaki kadınların karşılaşabileceği bir sorundur.Yumurtalık kistleri küçük içi dolu sıvı yapılardır.Şikayetler vuku bulduğunda doktora başvurulur.Kimi hastalarda hiç bir şekilde ağrı ve sızı olmazken kimi hastalarda ise aşırı olmamakla birlikte kasık ağrıları görülmektedir.Yumurtalık kisti hakkındaki tüm merak edilenleri sizlerle paylaşıyoruz Yumurtalık Kisti...
 4. Yumurtalık kisti belirtileri ve tedavisi

  Yumurtalık kisti belirtileri ve tedavisi

  Yumurtalık kistlerinin çoğu küçüktür ve belirtilere neden olmaz. Bazıları kendiliğinden geçerler. Bazıları, burkulma, kanama ve patlama nedeniyle belirtilere neden olabilirler. Karında küt bir ağrıya veya ilişki sırasında ağrıya neden olabilirler. Over kistleri kabaca; habis (malign, kötü huylu) ve selim (benign, iyi huylu) olarak ayrılabilirler. En sık görülen kistler iyi huylu olanlardır....
 5. Yumurtalık yaşlanması kısırlık yaparmı?

  Yumurtalık yaşlanması kısırlık yaparmı?

  Reprodüktif (üreme) sisteminiz sizin fark ettiğinizden daha hızlı yaşlanmaktadır. Bazı kadınlar (eğitimini tamamladıktan sonra, kariyer edindikten veya doğru insanı bekledikten sonra) gebe kalmak konusunda yaşa bağlı problemleri olduğunu fark etmektedirler. Bazı kadınlar da hala kendilerini genç ve sağlıklı hissederken, menopoz belirtileri ortaya çıkmaya başlayınca şaşırmaktadırlar....

Sayfayı Paylaş