1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Yumurtalık yaşlanması kısırlık yaparmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Reprodüktif (üreme) sisteminiz sizin fark ettiğinizden daha hızlı yaşlanmaktadır. Bazı kadınlar (eğitimini tamamladıktan sonra, kariyer edindikten veya doğru insanı bekledikten sonra) gebe kalmak konusunda yaşa bağlı problemleri olduğunu fark etmektedirler. Bazı kadınlar da hala kendilerini genç ve sağlıklı hissederken, menopoz belirtileri ortaya çıkmaya başlayınca şaşırmaktadırlar. Reprodüktif sisteminizin evrelerini anlamak, vücuttaki bu değişiklikleri anlamak açısından önemlidir. Aşağıdaki tablo reprodüktif yaşlanma sürecini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
  Kadınlarda Yumurtalık Yaşlanması
  Reprodüktif Yıllar: İlk adet periyodunuz yaklaşık 12 yaşında olmaktadır. Periyotlarınız ilk başta düzensiz olabilmektedir fakat birkaç yıldan sonra düzenli hale gelmelidir. Cinsel olarak aktifseniz ve gebe kalmak istemiyorsanız doğum kontrolüne ihtiyacınız vardır. 20’ lerin sonuna kadar doğurganlığınız en üst noktaya ulaşmakta ve daha sonra azalmaya başlamaktadır. 30’ larda düşük riskiniz artmaya başlar.
  < Konu Resmi..>  Menopozal Geçiş: Genellikle 40’ larınızda reprodüktif yıllarınızdan menopoza geçiş başlamaktadır. Periyotlarınızın arasındaki süre değişiklik göstermeye başlar ve periyotlar atlanmaya başlar. Yumurtalıklarınızda üretilen östrojenin azalmasına bağlı olarak sıcak basması hissedebilirsiniz ve uyumada zorluk çekebilirsiniz. Gebelik olasılığı azalır fakat imkansız değildir. Bu nedenle doğum kontrolüne hala ihtiyaç duyulmaktadır. Ortalama menopoz yaşı 51’ dir.


  Postmenopoz: Menopozdan sonra gebelik mümkün değildir ve doğum kontrolüne ihtiyacınız olmayacaktır. Yumurtalıklarınız çok az östrojen üretecektir. Bu da vajinal kurulukla ve kemik kaybıyla sonuçlanmaktadır. Sıcak basmaları yoğunlaşacaktır ve sonra azalmaya başlayacaktır. Hormon tedavileri ve diğer tedaviler kısa süreli kullanım için uygun olabilmektedir. Eğer bu aşamada herhangi bir vajinal kanamanız olursa, doktorunuza görünmelisiniz.Kadınlarda 35 yaşında sonra yumurta rezervinde azalma başlar. Bu süreç ilerleyerek 45 yaşına kadar devam eder. Ardından yumurta rezervi iyice azalır… Ancak her zaman durum böyle gelişmeyebilir. Genç yaşlarda da yumurtalık yaşlanması görülen kadın vakalarına rastlamak mümkündür.

  Yumurtalık yaşlanmasıyla ifade edilmek istenen aslında yumurta sayısının azalmasıyla beraber geride kalan yumurtalardaki kalite düşüklüğüdür Doktorlar bunu şöyle ifade eder: ‘Nüfus kağıdında yaşı 29 ama yumurtalık yaşı 40’ Sonuç; genç kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğunda gebe kalma potansiyeli düşer.

  Yeni evlenmiş ve çocuk sahibi olmak isteyen kadında yumurtalık yaşlanmasından şüphelenildiğinde onlar için bir fırsat doğar. Çünkü yumurtalıklarının yaşlandığından haberi olamayan birçok kadın boşuna zaman kaybediyor.

  Peki Bu Durum Nasıl Anlaşılır?

  Maalesef yumurtalık yaşlanmasını kadınların anlaması mümkün değildir. Bu sorun ne adet düzensizliği ne de menopoz şikâyetlerine yol açar. Bunu jinekolojik muayene ve hormon testleriyle anlamak mümkündür. Yumurtalık yaşlanmasını önceden tespit edebilecek kesin yöntem yoktur. Yumurtalıkların ultrasondaki görüntüleri infertilite uzmanını şüphelendirir. Adet dönemindeyken yapılan FSH ve östrojen ölçümleri yumurtalık yaşlanması hakkında bilgi verir. Son yıllarda AMH testi de kesin olmamakla beraber yumurtalıkların yaşlanması hakkında bilgi verebilir. Test, hamile kalma potansiyelini öğrenmek için yaptırılabilir.

  Yumurtalık yaşlanması hamile kalıp kalınmayacağını değil hamile kalma potansiyelini gösteren bir durumdur. Bu nedenle “yumurtalıkları yaşlanmış bir kadının gebe kalması mümkün değildir” söylemi gerçeği yansıtmaz. Önerimiz evli olup gebe kalma süreçlerini ertelemek isteyen kadınların ileride pişman olmamaları için bu tip testleri yaptırarak potansiyellerini ölçtürmeleridir. Yumurtalık yaşlanması saptanmış kadınlar, uzman bir hekime başvurarak, makul bir zamanda basit tedaviden tüp bebek tedavisine kadar yöntemler uygulanmalıdır.


   
Yumurtalık yaşlanması kısırlık yaparmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Varikosel kısırlık yaparmı?

  Varikosel kısırlık yaparmı?

  varikosel nedir,varikosel nedenleri,varikosel sebepleri,varikosel belirtileri,varikosel tedavisi,varikosel hakkında bilgiler Erkeklerde kısır tedavisi için başvurulan ve testis damarlarında genişleme ve varisleşme sebebi olarak görülen microcerrahi ameliyat sonucu başarılı sonuçlar alınan bir operasyon tekniğidir. Varikosel testislerde sıcaklık artışı ve toplardamardaki kanın organa...
 2. Anoreksiya kısırlık yaparmı?

  Anoreksiya kısırlık yaparmı?

  anoreksiya nedir,anoreksiya hamile kalmayı engellermi,anoreksiya gebe kalmada sıkıntı yaratırmı,anoreksiya tedavisi,anoreksiya ve kısırlık hakkında bilgiler Anoreksiya sorununda kişi öncelikle kendini şişman hissederek rejim yapmaya başlar. Fakat sonra bu rejimin boyutlarını genişleterek sorunlu bir hale getirir. Anoreksiya hastalığı kilosu kendisi için çok önemli olan kişilerde yani model,...
 3. Miyom kısırlık yaparmı ?

  Miyom kısırlık yaparmı ?

  miyom hamile kalmaya engelmidir,miyom belirtileri,miyom nedenleri,miyom tedavisi,miyom hakkında bilgiler Miyom kadınlarda çok sık rastlanan bir patolojidir. 20-35 yaş arasındadaki kadınların %20'sinde görülür. Yaş ilerledikçe, myom sıklığında artma olmaktadır. 35 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40'ında myom vardır. Myomlara en çok 35-45 yaş grubu kadınlarda rastlanır. Bu durumda doğlal...
 4. Siğara kısırlık yaparmı?

  Siğara kısırlık yaparmı?

  siğara hamile kalmaya engelmidir,sigara gebe kalmaya engelmidir,siğara hamile kalmada sorun yaratırmı,sigara gebe kalmada sorun yaratırmı ,siğaranın gebelik üzerinde etkileri hakkında bilgiler Sigaranın sağlıkla ilgili yüzlerce konuda olduğu gibi doğurganlık (fertilite) konusunda da hem kadın hem erkek açısından çok çeşitli ters etkileri vardır. Bunlardan bazıları: - Fertilite yani...
 5. Yumurtalık yaşlanması hamile kalmaya engelmidir?

  Yumurtalık yaşlanması hamile kalmaya engelmidir?

  Genç yaşlarda da yumurtalık yaşlanması rastlanan kadın vakalarına rastlamak mümkündür. Genellikle kadınlarda 35 yaşında sonra yumurta rezervinde azalma başlamaktadır. Bu süreç ilerleyerek 45 yaşına kadar devam eder. 45 yaşından yumurta rezerv iyice azalır ve menopoza giriş süreci başlar. Ancak her zaman durum böyle gelişmeyebilir. Reprodüktif (üreme) sisteminiz sizin fark ettiğinizden daha...

Sayfayı Paylaş