1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.258
  Beğenilen Mesajlar:
  2.402
  Ödül Puanları:
  113

  Yürüteç kullanmak zararlımıdır ?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ebeveynler bebeklerinin ilk adımlarını görmek için heyecanlanıyor ve onların yürümesine yardımcı olmak için yürüteç kullanıyor.Yürüteçler bebeğin ilk adımlarına yardımcı olup çabuk yürümesini sağlasada uzmanlar yürütece pek sıcak bakmıyor.Hatta bir çok doktor yürüteç kullanımını yasaklıyor.Peki yürütecin ne gibi zararları var,yürüteç kullanmanın bebek üzerinde olumsuz etkileri nelerdir.Tüm detaylar yazımızın devamın da öncesi ; Bebeklerin yürüteç kullanması doğru mu , Yürüteç Çocuk İçin Yararlı mı Zararlı mı adlı konularımızı da incelemenizi öneriyoruz.

  Yürüteçler bebeklerin yürümesine yardımcı olduğu kadar anne için de avantaj.Ev işleri ile meşgul olan anne yürüteç sayesin de bebeğini gözünün önünde bulunduruyor.Bebeğini bu şekilde takip eden anne için yürüteç büyük rahatlık.Görünürde yürüteç faydalı gibi görünse de uzmanlar bebekler için yürüteç kullanmanın zararlı olduğunu söylüyor.Yürüteçte oturan bebeğin dik durması olanaksızdır.Yığıntı şeklinde duran bebeğin omurgasında ilerde sorun çıkabilir.Bu sorunlardan biri de skolyoz dur.Ayrıca yürüteçin bebeklerin kalçası üzerinde problem yaratacağı vurgulanıyor.Yürüteç kazalarını da unutmamak gerek.Yapılan araştırmalar kafa tramvalarının çoğunun yürüteç kazalarından olduğunu gösteriyor.Ev güvenliği açısından yürüteçin zararlı olduğunu söyleyebiliriz.Bebek masa örtüsüne çekerek kafasına sert bir cisim düşürebilir.Evde merdiven varsa düşebilir.Ayrıca erkek bebeklerde yumurtalıklara zarar verdiği yönünde araştırma ve çalışmalar var.Bazı hekimler 9 aydan sonra kullanılan yürütecin zararlı olmadığını söylüyor.Yürütecin zararları konusunu uzmanlarından derleyerek sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.Tüm detayları yazımızın devamın da bulabilir,bu konu hakkın da sizler de yorumlar yapabilirsiniz..
  < Konu Resmi..>
  Yürütecin Zararları

  Yürütecin zararları, Yürüteç, dünyaya gelen bebeklerin yüzde atmışın dan fazlasının kullandığı, bebeklerin yürümesini kolaylaştırdığı düşünülen bir araçtır. Anne ve Babaların bir çoğu büyüteci, bebeği oyaladığı için kurtarıcı olarak görmektedir. Aslına bakarsanız anneler bu düşüncelerinde haklıdır, çünkü bebekler yürüteç de iken kendi kendilerine hareket edebildikleri için anne ve babalarına ihtiyaç duymazlar. Böylece annelerine başka işlerle ilgilenebilmesi için zaman vermiş olurlar.


  Yürüteç belki, anneler için bu yönü ile bakıldığında faydalı gibi görünebilir ama, bebek açısından bakıldığında ise faydadan çok zarar getirmektedir. Özellikle büyük kontrolünde kullanıldığında, kazaların önüne geçilebileceği düşünülür fakat, yürüteç kazalarının çoğu, büyük gözetimi de olmaktadır. Bebekler, yürüteç de iken, bir saniyede bir metre yol alabilirler. Bu yüzden bebek merdivenden düşerken veya sobaya doğru ilerlerken büyüklerin hızları yetersiz kalır. Amerika da ve bir çok Avrupa ülkesinde, yürütecin yasaklanması veya daha güvenli dizayn edilmesi konusunda tartışmalar devam etmektedir.

  Yürütecin bazı zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  Yürüteç kullanan bebek, kendi başına hareket edebildiği için, soba veya benzeri bir ısıtıcının yanına giderek dokunabilir ve yanar. Bu şekilde yaralanmaların sayısı hiç de az değildir. Ayrıca yürüteç bebeklerin daha yüksekteki eşyalara daha rahat erişmesini sağlar. Yürüteç üzerindeki bebek mutfağa girerek, ocaktaki tavayı çekip, kendi üzerine dökebilir yada masa örtüsünü çekerek üzerindeki eşyaların üzerine düşmesine neden olabilir.

  Evde merdiven varsa, bebeğin merdivenden yuvarlanma ihtimali vardır. Merdivenin sadece evlerinin içinde olmasına gerek yok, 9 veya 10 aylık bebekler, yürüteci rahatlıkla gelin eteğini kaldırır gibi kaldırarak, kapı eşiklerinden geçebilirler. Eğer anne veya bir başkası dış kapıyı açık bırakırsa, bebek binanın merdivenlerinden düşebilir.

  Yürüteçler, erkek bebeklerin testislerine baskı uyguladığından, cinsel sorunlara neden olabilir.

  Bebek büyümeye başladıkça, kendi başına yürüteçten inmeye çalışarak yaralanabilir.
  Araştırmalara göre yürüteç kullanan bebeklerin bacak kasları, kullanmayanlara göre, daha kuvvetsiz oluyor. Buna göre de yürüteç kullanımı bebeklerin yürümesini, iki hafta ile bir ay arasında geciktirebiliyor.

  Yürümeyi yürüteç ile öğrenen bebeklerin, bacakları içeri doğru eğrilir. Fakat bu durum bir kaç ay içinde geçecektir.

  Yürüteç bebekler için gerekli bir ihtiyaç değildir. Büyüklerin gözetiminde bile olsa, bebeklerin ölümlerine neden olabilen bir çok kazalara neden olmaktadır. Hastanelerin acil servislerine getirilen bebeklerin bir çoğu yürüteç nedeniyle yaralanan bebeklerdir..
   
Yürüteç kullanmak zararlımıdır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  Hamilelikte bilgisayar kullanmak zararlımıdır?

  gebelikte bilgisayar kullanmanın zararları,gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalımı,hamilelikte bilgisayar kullanmak neden zararlı,hamilelikte bilgisayar kullanma hakkında bilgiler Bilgisayar günlük yaşamımızda önemli bir yer tutmaya başladı. Özellikle iş yaşamının vazgeçilmezi. Bilgisayar kullanan kadınların büyük çoğunluğu ise üreme çağındaki kadınlar. Bilgisayar teknolojilerinin...
 2. Hamilelikte cep telefonu kullanmak zararlımıdır?

  Hamilelikte cep telefonu kullanmak zararlımıdır?

  Hamile anneler, gebelik dönemleri boyunca bir çok şeye dikkat etmek zorunda. Hareketleri, yedikleri, içdikleri çok önemli olan bu süreçte cep telefonu kullanımı acaba ne kadar etkili. Bir çok anne cep telefonu kullanımını gebelik sürecinde de devam ettiriyor. Acaba hamilelikte cep telefonu kullanımı doğru mu? Bu yazı ile bazı sonuçlara varmanız mümkün. Yapılan araştırmalara göre, hamilelik...
 3. Bebeklerde yürütce kullanmak zararlımıdır?

  Bebeklerde yürütce kullanmak zararlımıdır?

  Öncelikle bu ürünü kullanan annelerin gün içerisinde çok daha rahat ettiği gerçeğini kabul etmemiz gerekir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus asla bebekleri yürüteç üzerinde yalnız bırakmamak olacaktır. Çünkü bu ürün yardımıyla çok hızlı ve dengesiz bir şekilde ileriye ve geriye gidebilen bebekler, merdivenlerden yuvarlanabilir, masa örtülerini çekerek sıcak su, çay ve kahveleri...
 4. Günlük pedleri kullanmak zararlımıdır ?

  Günlük pedleri kullanmak zararlımıdır ?

  Günlük pedler kadınların olmazsa olmazı .Vajinal akıntıların çamaşıra bulaşmasını engellemek için kullanılır. İç çamaşırı temiz kadını da konforlu kılar. Özellikle fazla akıntısı olanlar için kullanılan günlük pedler hakkında çeşitli spekülasyonlar dolaşmakta. Bir çok hekim günlük pedlerin zararlı olduğu kanısında. Günlük pedleri kullanmak gerçekten zararlmı detayları yazımızın devamın da...
 5. Bebekler için değişik emzik modelleri

  Bebekler için değişik emzik modelleri

  bıyıklı emzik modelleri, farklı emzik modelleri, emzik modelleri, emzik kullanmak zararlımı Bebekler ve emzik ikilemesini her zaman bir arada düşünürüz. Onlar ile özdeşleşen emzikler bazen annelere oldukça rahat bir hayat sağladığı da kesindir. Bebekler doğduktan hemen sonra bebeğe emziği alıştırmak için bazen epey bir uğraş verilir. Bazı bebekler emzik kullanmayı bir iki denemeden sonra...

Sayfayı Paylaş