1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Zahter Otu Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

Zahter nedir Zahter otunun Faydaları nelerdir
    Zahter Nasıl Kullanılır

Alternatif tıp tedavilerinde kullanılan şifalı bitkilerden zahter otu, kullanımı ve faydaları hakkında ki bilgilerimiz şöyle melekler :)

< Konu Resmi..>

Zahter Nedir? : Pembe renkli çiçekler açan, 50 cm boylarında bir bitkidir. Kara kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinir. Uçucu yağ ve tanen içerir.

Zahterin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını giderir ve sinirleri kuvvetlendirir. Bağırsak, böbrek ve mesane şikayetlerinde faydalıdır. Uyarıcı ve bedeni kuvvetlendiricidir. Mikrop öldürücüdür. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Mantar şikayetlerine karşı da faydalıdır. İdrar söktürür.

Zahter Nasıl Kullanılır? Bitki çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra toz haline getirilir ve çay ya da kahve olarak tüketilebilir. Baharat olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca, haricen yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak sürülebilir. Hamilelikte ve guatr şikayeti olanlarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Zahter Otu Nedir ve Nasıl Kullanılır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) Nedir, Nasıl Kullanılır?

Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) Nedir, Nasıl Kullanılır?

sarı kantaron nasıl kullanılır sarı kantaron yağı nasıl kullanılır otu hacı sürmesi hypericum perforatum nedir Binbirdelik Otu (Hypericum perforatum L.) tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda Temmuz’dan Eylül’e kadar çiçeklenen ve ülkemizde, sarı kantaron, kanotu, kılıçotu, mayasılotu ve yaraotu gibi yöresel adlara da sahip olan şifalı bir bitkidir. Bitki 25-60 cm boyunda...
  2. ökse otu nasıl kullanılır

ökse otu nasıl kullanılır

ökse otu nasıl kullanılır ökse otunu nasıl hazırlarız ve nelere iyi gelir arkadaşlarım.
  3. güzel avrat otu nasıl kullanılır

güzel avrat otu nasıl kullanılır

Güzel avrat oku nasıl kullanılıyor nasıl demleniyor ne ile karıştırılıyor bilgi verirseniz sevinirim.
  4. Altın Otu Nasıl Kullanılır ?

Altın Otu Nasıl Kullanılır ?

Altınotunun Faydaları, Altınotu Yararları, Altınotunun Faydası nedir Alternatif tıp tedavileri içinde kullanılan şifalı bitkilerden altın otunun faydaları ve kullanım şekli ile ilgili bilgileri makalemizden bulabilirsiniz melekler :) İdrar söktürücü, safra ve pankreas salgısını ve mide suyunu arttırıcı ve idrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcıdır. Mesane, prostat ve idrar yolu...
  5. Sinirli ot nelere iyi gelir?

Sinirli ot nelere iyi gelir?

Sinirli ot olarak tabir edilen bitki türünün dar yaprakları ve geniş sinirleri olan bitki çeşididir. Bitkiye göre orta kısmında dar sinirleri ve yaprakları olmaktadır. Bitki çeşidi şekillerine göre etkili çeşitlere sahip olabilmektedir. Sinirli ot kırlarda ve tarla kıyılarında yetişen bitki türlerindendir. Bölgesel olarak yaşam imkanı olarak genelde sinirli yapraklara sahip olmasından adını...

Sayfayı Paylaş