1. fırtına

  fırtına Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.735
  Beğenilen Mesajlar:
  28
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Zor kelimeler nasıl söyletilir

  Konu, 'Egitim' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

  Bebeğe telaffuz edemeyeceği şeyleri söyletmek ve onunla daha iyi iletişim kurmak için Polonyalı bazı dilbilimciler, sağır ve dilsizlerin kullandığı işaret diline başvurmayı önerdi.
  Lehçe "przepraszam" (özür dilerim) veya "kurczaczek" (civciv) gibi kelimeleri telaffuz etmek 12 aylık bebek için çok zor, ancak işaret dilinde uzman dilbilimci Danuta Mikulska´ya göre bebeğin halihazırda bazı hareketleri yapabilecek elleri var.

  "Bebeğin konuşabilmesi için dişlere, yeterince gelişmiş kas ve ses tellerine ihtiyacı vardır. Buna karşılık, bebek bazı hareketleri yapabilecek ellere zaten sahiptir" diyen Mikulska ve iki akrabasının Varşova´da kurduğu merkezde, işitme engelli olmayan anneler ve bebekleri eğitim görüyor.

  Bir saatlik eğitici oyunların oynandığı derslerde söylenen şarkı, okunan şiir ve yapılan alıştırmalarda söz, sistemli olarak sağır ve dilsizlerin kullandığı işaret dilindeki el hareketleriyle pekiştiriliyor.

  Bu şekilde çocuk ile ebeveynler arasındaki ilişkinin ve hafızanın güçlendiğini, zekanın geliştiğini, bebeğin ellerini kullanma, konsantrasyon yeteneğinin artığını ve hayal gücünün zenginleştiğini belirten dilbilimciler, yöntemin ayrıca bebeğin konuşmaya, okumaya, yazmaya ve sayı saymaya daha çabuk başlayabilmesine yardımcı olduğunu söyledi.

  Mikulska, "Ev işaretinin ev anlamına geldiğini öğrenince kavramsal iş tamamlanıyor. Konuşabilecek kadar büyüyünce, bebeğin bu işlemi kafasında tekrar yapması gerekmiyor" dedi.

  2005´ten bu yana sağır olmayan çocuklarla işaret dili konusunda çalışan Mikulska, aynı zamanda, Polonya´da da işaret dilinin resmen tanınması için mücadele veren uzman grubunun bir üyesi.
   
Zor kelimeler nasıl söyletilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hande Yener - Nasıl Zor Şimdi

  Hande Yener - Nasıl Zor Şimdi

  Nasıl zor şimdi tanışmak başka biriyle yeniden kurmak o devrilen cümleleri, anlatmak kendini ilk kez anlatır gibi, dinlemek her şeyi unutması zor olsun diye.... (x2) Sevdiğim film hangisi, en sevdiğim şarkı, şiir, şair, yazar, çizer, siler, bozar zamanın silgisi, silse yine iyi, tükenmiş bir kalem inadında kalır izi sen boşver sen boş vermez beni geri (x2) Nasıl zor şimdi (x3) Nasıl zor...
 2. Beyinimiz 'doğru kelimeyi' nasıl seçiyor?

  Beyinimiz 'doğru kelimeyi' nasıl seçiyor?

  Bilim adamları, konuşma sırasında uygun kelimeyi seçen beynin anahtar bölgesini net olarak tanımladı. Konuşurken kullanacağımız kelimeyi benzerlerinin bulunduğu bir dağarcıktan seçeriz. Bir hayvanı tanımlayabilmek için ‘köpek, kurt, kaplan, kedi, at…’ ya da birinin mizacını anlatmak istiyorsak ‘sevimli,...
 3. Bayanlardan Duyulması Zor olan 20 kelimeler

  Bayanlardan Duyulması Zor olan 20 kelimeler

  1. Peki aşkım, öyle olsun. 2. Bugün anneler günü, annene gidelim. 3. Kaç çocuğumuz olsun hayatım? 4. Sen maç izlerken ben ütü yaparım. 5. Bugün Pazar, istediğin kadar çarşıda kalabilirsin. 6. Yok hayatım istemem, herşeyim var çok şükür... 8. Seni seviyorum aşkım. 9. Annem seninle mutlaka evlenmem gerektiğini söylüyor. 10. Babam mesleginin gelecek vaad ettigini söyluyor. 11. Spor...
 4. Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  Zor insanlarla diyalog nasıl kurulur?

  sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurulur sağır ve dilsizlerle nasıl iletişim kurarız dilsizlerin iletişimi dilsizler kurarız Bazı insanlarla iletişim kurmak zordur. Ama imkansız değildir:D Kimi zaman böyle insanlardan kaçsak da bazen görüşmek zorunda kalabiliyoruz..İş başa düşünce neler yapmalıyız buyrun meleklerim:) İletişim kurmakta güçlük çeken insanları uzmanlar,“Zor İnsanlar”...

Sayfayı Paylaş