1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Zorunlu deprem sigorta talimatında değişiklik

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Zorunlu deprem sigorta talimatında değişikliğe gidildi. Asgari prim tutarı 25 TL (1 Ocak 2009'dan itibaren YTL'deki yeni ibaresi kalkacak) şeklinde belirlenirken, zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat tutarı da 140 bin TL'ye yükseltildi. Devlet Bakanlığının Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimatında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tarife ve Talimatı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

  Zorunlu deprem sigortası tarifesi ve talimatında yapılan değişiklikler, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

  Buna göre, ödenecek prim, tespit edilen sigorta bedeline, deprem bölgesine ve yapı tarzına göre talimatta belirlenen tarifeler uygulanmak suretiyle bulunan tutara 10 TL ilave edilerek hesaplanacak. Ancak İstanbul ili dahilinde bulunan rizikolar için 15 TL olarak uygulanacak.

  634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki apartman ve sitelerde, yönetici tarafından yaptırılan ve en az 8 bağımsız bölümü içeren toplu sigortalarda, tarife fiyatları üzerinden yüzde 20 indirim yapılacak.

  Ödenecek primin asgari tutarı da deprem bölgesine ve yapı tarzına göre herhangi bir ayrım yapılmaksızın 25 TL olacak. Asgari tutar 30 YTL düzeyinde idi.

  AZAMİ TEMİNAT TUTARI

  Zorunlu deprem sigortası kapsamında, bir mesken için verilebilecek azami teminat oranı da yeni düzenleme ile 110 bin YTL'den 140 bin TL'ye çıkacak.

  Sigorta bedelinin tespitinde, sigorta edilen meskenin yapı tarzı için belirlenen metre kare bedeli ile aynı meskenin brüt yüzölçümünün (veya yaklaşık yüzölçümünün) çarpılması sonucu bulunan tutar esas alınacak.

  Sigorta bedeli hesabına esas metre kare bedel, çelik, betonarme karkas yapılarda 550 TL, yığma kagir yapılarda 395 TL, diğer yapılarda ise 205 TL olacak. Bu tutarlar, halen sırasıyla 450, 320 VE 170 YTL olarak uygulanıyor.

  hurriyet.com

   
Zorunlu deprem sigorta talimatında değişiklik konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kredide hayat ve konut sigortası zorunlu değil!

  Kredide hayat ve konut sigortası zorunlu değil!

  konut sigortası zorunlumu konut sigortası zorunlu mu kredisinde zorunlumu mecburimi paket zorunlu mu Kredide hayat ve konut sigortası zorunlu değil! Bankaların, bireysel kredi kullanan müşterilerine, aynı anda hayat sigortası paketi satmayı adeta kural haline getirmesi Ankara'yı harekete geçirdi. Tüketici Yasası'ndaki açık hükme rağmen, bankaların...
 2. Hayat sigortası zorunlu değil!

  Hayat sigortası zorunlu değil!

  ziraat bankası hayat sigortası zorunlu hayat sigortası ücretleri ziraat bankası fiyatları hesaplama Karabük Valiliği İl Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, konut kredisi kullanan bir tüketicinin deprem sigortası dışında hayat sigortası için para kesilmek istenilmesine karşı çıkarak yaptığı başvuru üzerine, zorunlu deprem sigortası dışında başka bir sigorta ücreti kesilemeyeceğine karar verdi....
 3. Zorunlu Deprem Sigortası

  Zorunlu Deprem Sigortası

  zorunlu deprem sigortası, nedir, kimler yaptırmalıdır, nasıl yapılır, sigorta, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, 1999 depreminden sonra yaşanan can ve mal kaybından sonra kişilere oturdukları evleri depreme karşı sigortalatma zorunluluğu getirildi.Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgiler aşağıda ki gibidir.. Zorunlu Deprem Sigortası, en genel anlamıyla...
 4. Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır Bilgiler burada!

  Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yaptırılır Bilgiler burada!

  Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda sizlerle zorunlu deprem sigortası hakkında merak edilen tüm bilgileri paylaşıyor ve Deprem afetleri için yapılan zorunlu deprem sigortası nasıl yapılır diye bilgileri paylaşıyoruz. Zorunlu Deprem Sigortası, meskenlere yönelik olarak oluşturulan bir sigorta ürünüdür. Bu...
 5. Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar Biliyor musunuz

  Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar Biliyor musunuz

  Arkadaşlar Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar bu konuda bilginiz varsa lütfen bu sayfadan bana Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl hesaplanır yazın.
Etiketler:

Sayfayı Paylaş