gebe
  1. SadmiN

SadmiN ♥ Ölürüm Sana Mavimm ♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    960
    Ödül Puanları:
    113

2011 2012 sayısal bölüm meslekleri

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

Sayısal bölüm meslekleri Daha önceden sizlere http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/198758-2011-2012-sozel-bolumu-meslekleri.html hakkında bilgiler vermiştik meleklerim. Sayısal bölüm mesleklerini merak eden arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına bu meslek gruplarını listeli şekilde sizlere sunuyoruz meleklerim. Eğer sayısalcı iseniz arkadaşlarım aşağıdaki meslek gruplarını seçebileceksiniz demektir. [​IMG]
    AĞAÇ İŞLERİ ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Programın Amacı

Hammaddesi ağaç olan malzemenin işlenerek değerlendirilmesi; ağaçtan yapılan ürünlerin tasarlanması, üretimin planlanması, ürünlerin kalite kontrolü alanında çalışacak teknik elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bu programda eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim programı, ağacın hammadde olarak kullanılmasını, ağaçtan işlenmiş ve yarı işlenmiş malzeme üretimini, çeşitli ağaç işleri alanlarındaki üretim tekniklerini ve bunlarla ilgili yöntemlerin geliştirilmesini kapsamaktadır. Ağaç işleri mühendisliği bölümünde fizik, matematik, kimya, biyoloji ve bazı sosyal bilim alanlarında temel dersler, ağaç teknolojisi, ağaç fiziği ve kimyası, ağaç işleme makineleri, üretim teknolojisi, üst yüzey işlemleri, teknik istatistik ve kalite kontrol, iç mimari-dekorasyon, üretim planlaması vb. meslek dersleri okutulmaktadır. Çeşitli derslerdeki laboratuvar ve çizim çalışmalarının yanı sıra, öğrenciler bir yarı yıl boyunca proje uygulaması için bölüm atölyesinde çalışırlar. Ayrıca, öğrencilerin bölümce onaylanmış bir ağaç işleri fabrikasında bir yarı yıllık endüstri uygulaması yapmak zorunluluğu vardır.

Gereken Nitelikler

Ağaç işleri endüstri mühendisliği programına girmek isteyen bir öğrencinin, matematik ve fen derslerinde başarılı olması gerekir. Ayrıca ekonomiye ilgi duyması, bir işletmede, başkaları ile işbirliği halinde çalışabilmesi için ikna yeteneğine ve insan ilişkilerinde olumlu tutum ve iletişim becerilerine sahip olması beklenir.
    Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler
    Ağaç işleri endüstri mühendisliği programını başarı ile tamamlayanlara "Ağaç İşleri Endüstri Mühendisi" ünvanı verilmektedir. Dört yıllık program bir bütün olduğu halde iki yıllık öğretim sonunda 66 kredilik dersi tamamlayanlardan ayrılmak isteyenlere iki yıllık yükseköğretim gördüğüne dair bir "Önlisans Diploması" verilmektedir.

Çalışma Alanları

Ağaç işleri endüstri mühendisliği programını bitirmiş kişiler mobilya, doğrama, yonga, lif levha, kaplama ve kereste fabrikaları ile prefabrik konut üretim alanlarında, ağaç işleri ile ilgili işyerlerinde, endüstri kuruluşlarının projelendirilmesi, iç mimari dekorasyon, ağaç kakma, müzik aletleri yapımı ile ilgili iş yerlerinde çalışırlar. Ağaç işleri mühendisleri faaliyet alanlarına giren konularda üretimin planlanması, metot geliştirme ve konstrüksiyon problemlerinin çözümlenmesinde yetki ile görev yaparlar. Bunun dışında ağaç işleri endüstrisindeki tüm imalat alanlarında üretim mühendisi olarak sorumluluk yüklenirler; tutkal, cila, boya, kaplama ve ahşap koruma maddeleri imalatıyla, yan sanayi alanlarında danışman ve uzman olarak özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler. Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü mezunları bu sektördeki nitelikli iş gücüne olan büyük talep nedeniyle özel sektöre ait fabrika ve imalathanelerde çok kolay ve dolgun ücretle iş bulabilmektedirler. Öğretmenlik sertifikası alanlar endüstri meslek liselerinde öğretmenlik yapabilirler.

ASTRONOMİ VE UZAY BİLİMLERİ

Programın Amacı

Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı, evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.

Fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri programda eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılır.

Gereken Nitelikler

Bir kimsenin astronomi ve uzay bilimleri programında başarılı olabilmesi için, her şeyden önce, üstün bir akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, bu bilim dalına ciddi bir ilgi duyan, sabırlı bir gözlemci olması gereklidir. Astronomi ve uzay bilimleri programının dersleri genellikle matematik ve fizik konularını kapsadığı için, bu programa girmek isteyen kimselerin lisede fizik ve matematik derslerinde ortalamanın üzerinde bir başarı göstermiş olmaları beklenir.

Astronomi programını bitirenlere "Astronom" ünvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirirler.

Çalışma Alanları

Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ

İç sularda ve denizlerde yaşamakta olan canlıların niteliği, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri değerlendirme ve işleme teknolojisi, avlama teknolojisi konularında eğitim ve araştırma yapar. Su ürünleri denizlerde ve iç sularda faliyet gösteren, her türlü kamu kuruluşlarında ve özel kuruluşlarda görev alabilirler. Serbest çalışarak da yurt ekonomisine katkıda bulunabilirler.

BESLENME VE DİYETETİK

Programın Amacı

Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

Gereken Nitelikler

Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

Dört yıllık eğitimi başarı ile tamamlayanlara "Diyetisyen" ünvanı verilir. Diyetisyen sağlık hizmetleri sınıfı içerisinde yer alır. Başarılı öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin yanı sıra biyokimya, anatomi, fizyoloji, halk sağlığı ve metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler. Diyetisyenler, yönetici diyetisyen, tedavi diyetisyeni ve halk sağlığı diyetisyeni olarak ayrılırlar. Yönetici diyetisyen hastane, okul, yurt, endüstri ve kamu kuruluşları gibi kurumlara, besin maddelerinin satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve servisiyle uğraşır. İnsanların en iyi ve en ekonomik yönden beslenebilmesi için gerekli beslenme planlamasını yapar, uygulanmasını denetler. Tedavi diyetisyeni, hastaların durumuna göre verilecek özel diyetleri düzenler, yemeğin hastaya verilmesini ve hasta tarafından tüketilmesini sağlar. Taburcu olan ve polikliniğe gelen hastaları, evde uygulamaları gereken diyet konusunda eğitir. Halk sağlığı diyetisyenleri sağlık merkezlerinde görev alırlar ve halkın sağlıklı beslenmesi için gerekli önerilerde bulunurlar. Ayrıca diyetisyenler gıda teknolojisinde eğitimci ve danışman olarak da çalışmaktadırlar.

Çalışma Alanları:

Mezunların çalışma alanları dört grupta toplanabilir:
    1. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında yataklı tedavi kurumları diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapabilirler.
    2. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışabilirler.
    3. Beslenme eğitimcisi ve öğretmen olarak eğitim kurumlarında çalışabilirler.
    4. Araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alabilirler.

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM

İlk yıl makine-resim -konstrüksiyon bölümü ile aynı dersler görülmekte. İkinci sınıftan itibaren ise bölüm dersleri bilgisayar ağırlıklı olarak gelişmektedir. İyi derece teknik çizim yapabilen ara elemanlar yetiştirmeyi amaçlayan bölümde, teknik çizim programları öğretilmektedir. Bölüm mezunları kamu kesiminde çalışabileceği gibi özel mühendislik ve mimarlık bürolarında iş bulabilmektedir.
    2011 2012 sayısal bölüm meslekleri

Deniz Bilimleri Fakültesi
    Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
    Gemi İnşaatı Mühendisliği
    Güverte
    Denizcilik Fakültesi
    Gemi Makinaları İşletme Mühendisi
    Güverte
    Diş Hekimliği Fakültesi
    Eczacılık Fakültesi
    Eğitim Fakültesi
    Biyoloji Öğretmeni
    Fen Bilgisi Öğretmeni
    Fizik Öğretmeni
    İlk Öğretim Matematik Öğretmeni
    Kimya Öğretmeni
    Matematik Öğretmeni
    Fen Edebiyat Fakültesi
    Astronomi Ve Uzay Bilimleri
    Biyokimya
    Biyoloji
    Fizik
    İstatistik
    İstatistik Ve Bilgisayar Bilimleri
    Kimya
    Matematik
    Matematik Ve Bilgisayar
    Moleküler Biyoloji Ve Genetik
    Mühendislik Mimarlık Fakültesi
    Bilgisayar Mühendisliği
    Biyomedikal Mühendisliği
    Çevre Mühendisliği
    Deniz Teknolojisi Mühendisliği
    Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
    Deri Mühendisliği
    Elektrik - Elektronik Mühendisliği
    Elektronik Mühendisliği
    Elektronik Ve Haberleşme Mühendisliği
    Endüstri Mühendisliği
    Endüstri Ürünleri Tasarımı
    Fizik Mühendisliği
    Gemi İnşaatı Mühendisliği
    Gıda Mühendisliği
    Havacılık Ve Uçak Mühendisliği
    Hidrojeoloji Mühendisliği
    İç Mimarlık
    İnşaat Mühendisliği
    İşletme Mühendisliği
    Jeodezi Ve Fotogrametri Mühendisliği
    Jeofizik Mühendisliği
    Jeoloji Mühendisliği
    Kimya Mühendisliği
    Maden Mühendisliği
    Makine Mühendisliği
    Matematik Mühendisliği
    Metalurji Ve Malzeme Mühendisliği
    Mimarlık
    Mühendislik Ve Doğa Bilimleri Programları
    Nükleer Enerji Mühendisliği
    Petrol Ve Doğal Gaz Mühendisliği
    Peyzaj Mimarlığı
    Seramik Mühendisliği
    Sistem Mühendisliği
    Şehir Ve Bölge Planlama
    Tekstil Mühendisliği
    Orman Fakültesi
    Orman Endüstri Mühendisliği
    Orman Mühendisliği
    Peyzaj Mimarlığı
    Sağlık Bilimleri Fakültesi
    Beslenme Ve Diyetetik
    Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon
    Su Ürünleri Fakültesi

Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği
    Bilgisayar Ve Kontrol Öğretmenliği
    Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği
    Döküm Öğretmenliği
    Elektrik Öğretmenliği
    Elektronik Öğretmenliği
    Elektronik Ve Haberleşme Öğretmenliği
    Enerji Öğretmenliği
    Hazır Giyim Öğretmenliği
    Kalıpçılık Öğretmenliği
    Makine Resmi Ve Konstrüksiyon Öğretmenliği
    Matbaa Öğretmenliği
    Metal Öğretmenliği
    Mobilya Ve Dekorasyon Öğretmenliği
    Otomotiv Öğretmenliği
    Talaşlı Üretim Öğretmenliği
    Tasarım Konstrüksiyon Öğretmenliği
    Tekstil Öğretmenliği
    Tesisat Öğretmenliği
    Yapı Öğretmenliği
    Yapı Ressamlığı Öğretmenliği
    Tıp Fakültesi
    Uçak Ve Uzay Bilimleri Fakültesi
    Meteoroloji Mühendisliği
    Uçak Mühendisliği
    Uzay Mühendisliği
    Veteriner Fakültesi
    Ziraat Fakültesi

Bitkisel Üretim
    Gıda Mühendisliği
    Peyzaj Mimarlığı
    Yüksek Okullar
    Deniz İşletmeciliği Ve Yönetimi Yüksek Okulu
    Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Yüksek Okulu
    Hemşirelik Yüksek Okulu
    Sağlık Yüksek Okulu
    Beslenme Ve Diyetetik
    Ebelik
    Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon
    Hemşirelik
    Sağlık Memurluğu
    Sivil Havacılık Yüksek Okulu
    Havacılık Elektrik Ve Elektroniği
    Uçak Gövde Bakım
    Uçak Motor Bakım
    Tütün Eksperliği Yüksek Okulu

http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/199989-2011-2012-esit-agirlik-bolum-meslekleri.html

http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/198758-2011-2012-sozel-bolumu-meslekleri.html

2011 2012 sayısal bölüm meslekleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. sözel bölüm meslekleri

sözel bölüm meslekleri

Kızlar selamlar, ben sözelciyim ve hangi meslek grubunu seçmeliyim bilmiyorum. Daha doğrusu sözel bölüm mesleklerini bile bilmiyorum. Bana bu konuda yardım edin lütfen. Sözel bölümde hangi meslek grupları var ? Teşekkürler.
  2. 2011-2012 Sözel Bölümü Meslekleri

2011-2012 Sözel Bölümü Meslekleri

2011-2012 sözel bölümü meslekleri nelerdir hangileri listesi ile ilgili bilgiler burada melekler Bu yıl ki üniversite maratonu olaylı da olsa sona erdi melekler :) Sırada önümüzde ki yıl sınava girecek öğrenciler var.Tüm öğrencilerimize çıkacakları zorlu maratonda başarılar dileyerek sözel bölüm mesleklerini ekliyoruz; Arkeoloji Arkeoloji ve Sanat Tarihi Azerbaycan Türkçesi ve...
  3. 2011 2012 Eşit Ağırlık bölüm meslekleri

2011 2012 Eşit Ağırlık bölüm meslekleri

Eşit ağırlık bölümü meslekleri, meslek grupları, Eşit Ağırlık Meslekleri, Eşit Ağırlık Bölümü Meslekleri, EA Ağırlık Meslek Grupları,Eşit Ağırlık Bölümleri, ea 1 meslekleri, ea 2 meslekleri hakkında bilgiler. Daha önceki konularımızda sizlere http://www.meleklermekani.com/faydali-bilgiler/198758-2011-2012-sozel-bolumu-meslekleri.html 'nden ve...
  4. bölüm seçimi sayısal bölümünde hangi dersler vardır?

bölüm seçimi sayısal bölümünde hangi dersler vardır?

sayısal bölümünde hangi dersler vardır? lütfen yardımcı olun :(
  5. Bölüm Meslekleri

Bölüm Meslekleri

bu seneki eşit ağırlık bölümünün meslekleri kesin olarak nelerdir???Lütfen biri yardımcı olsun ve emin bir kaynak olsun....şimdiden teşekkürler

Sayfayı Paylaş