gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Acı Karpuz Nedir

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Acı Karpuz Nedir bilen var mı geçen duydum merak ettim Acı Karpuz Nedir diye:)

2. Misafir

Misafir Forum Okuru

Acı Karpuzun Yararları ;

Kabakgiller familyasındandır.
    Diğer adları :Ebucehil karpuzu, Acı elma, Şen hıyar ve Hanzal.

Karpuz görünüşlü, sürünücü, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yaprakları kaba, derin parçalı, batıcı tüylüdür. Yeşilimsi sarı çiçeklerini yaz ayları boyunca açar. Yeşil lekeli sarı meyvesi, 5-12 cm çapında, elma iriliğinde, yarı küremsi, buruşuk yüzlü,süngerimsidir. İçinde 200-300 çekirdek bulunur. Kokusuz ve çok acı Fakat lezzetlidir.Güney bölgelerimizde, Mersin kıyısındaki kumlu alanlarda yetişir.

Acı Karpuz Faydaları:
    Kurutulmuş meyveler reçine, müsilaj, acı madde ve glikozitler içerir.
    Çok etkili bir kabızlık gidericidir. Bunun için 3-5 gramı 200 gram suda kaynatılıp günde 1-2 bardak içilir.
    Dikkat, doz aşımı tehlikelidir! 0.06-0.2 gram günlük dozun üstüne çıkılmamalıdır!
    Son zamanlarda, bazı tümörlerin büyümesini durdurucu, hatta yok edici etkisinin olduğu da ileri sürülülmüştür.

Acı Karpuz Nedir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Karpuzu Aç Karnına Tüketin ...

Karpuzu Aç Karnına Tüketin ...

Karpuzun açken tüketilmesinin daha faydalı olduğu bildirildi.Lezzeti ve serinletici özelliği nedeniyle yazın en fazla tercih gören meyvesi karpuzun, açken tüketilmesinin daha faydalı olduğu, ancak karbonhidrat içermesi nedeniyle kilo problemi olanların dozunu kaçırmaması gerektiği bildirildi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokronoloji ve Metobalizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç....
  2. Kavun neden, karpuzdan küçükdür?

Kavun neden, karpuzdan küçükdür?

Sevgili Melek'lerim, bu gece yine o en garip meraklı hallerimdeyim :D:D Bu sefer neyi merak ettim? Sizde merak ettiniz dimi? :D:D Canınız çekmesin, az önce kavun yedim (tadı da enfesdi, mis gibi kokuyordu) ve aklıma yine bir şey takıldı :D:D Bu sefer ''şey'' takılmadı tabi ki :D:D Kavun'a dair bir şey takıldı:D:D Kavun'u ben doğranmamış tüm halindeyken gördüm çok küçükdü (demek ki...
  3. Karpuzu aç karnınıza tüketin!

Karpuzu aç karnınıza tüketin!

Yaz meyvelerinin en çok tüketilen ismi ve uzmanlarında kilo vermeniz için önermiş olduğu karpuzu aç karnınıza tüketmeniz konusunda ki önemli bilgileri sizler için paylaşıyorum Karpuzun açken tüketilmesinin daha faydalı olduğu bildirildi.Lezzeti ve serinletici özelliği nedeniyle yazın en fazla tercih gören meyvesi karpuzun, açken tüketilmesinin daha faydalı olduğu, ancak karbonhidrat içermesi...
  4. Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Karpuz çekirdeğinin faydaları nelerdir?

Bu konu; karpuz çekirdeğinin faydaları hakkında bilgi vermektedir Yaz aylarında kavun ve karpuz bir numaralı öğünümdür diyenler için sevindirici bir haberimiz var. Karpuzu olduğu gibi yani çekirdekleriyle tüketirsek vücudumuz için bulunmaz bir nimet olduğu ifade edildi. Eğer sizde benim gibi karpuz yerken çekirdeklerini ayırıyorsanız bu konumuzu okuduktan sonra asla ayırmayacaksınız :D:D...
  5. Şifa deposu karpuz nelere iyi geliyor ?

Şifa deposu karpuz nelere iyi geliyor ?

Yaz aylarının en çok tüketilen meyvelerin den biridir karpuz.Sıcak havalarda ,ara öğünlerde yağlı yemek yerine tercih edilebiliyor.% 92 si su olan karpuz , serinlettiği gibi harareti de kesiyor.Saçtan tırnağa bir çok faydası bulunan karpuzu serum olarak bile düşünebilirsiniz.Su kaybını önlemede etkili olan karpuz da ,A ve C vitamini var.Bağışıklık sistemini güçlendiren besleyici olan karpuz...

Sayfayı Paylaş