gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

adile ayda kimdir, hayatı kısa bilgiler

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Adile ayda kimdir hayatı hakkında kısa bilgi ve biyografisini arıyorum yardım lütfen.

2. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Sayın misafirimiz, Adile Ayda ile ilgili olarak yaptığımız araştırma sonucu edindiğimiz biyografisini ekliyoruz. :)

1912 yılında Kazan’da doğdu. Hukukçu Sadri Maksudi Arsal'ın (1880-1957) kızıdır. Lise öğrenimini fransa'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi. Aynı fakültede öğretim üyesi oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi fransız edebiyatı doçentliğine atandı (1944). Sonra öğretim üyeliğinden ayrılarak, dışişleri bakanlığı'nda görev aldı (1958). 1976'da Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından kontenjan senatörlüğüne seçildi. Edebi eleştirileri ve anıları Cumhuriyet gazetesi (1946-1949) ile Hisar dergisinde (1975-1976) yayınlandı. 1992 yılında vefat etti.

ESERLERİ:
    -Yahya Kemal'in Fikir ve Şiir Dünyası (inceleme, 1979)
    -Böyle İdiler Yaşarken (edebi hatıralar, 1984)
    -Atsız'dan Adile Ayda'ya Mektuplar (anılar, 1989),
    -Sadri Maksudi Arsal (biyografi, 1991)

AYRINTI

* Yazar, kontenjan senatörü Adile Ayda, Şakir Rami ve Nizamettin Maksudi’nin torunu, Prof.Dr. Sadri Maksudi Arsal ve Kamile Arsal’ın kızı, Naile Turhan’ın ablası, Reşid Mazhar Ayda’nın eşi, Gönül Pultar ve Gülnur Üçok’un annesidir.

adile ayda kimdir, hayatı kısa bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Kleopatra kimdir hakkında kısa bilgiler

Kleopatra kimdir hakkında kısa bilgiler

kleopatra kimdir ne zaman yaşadı kleopatra hakkında bilinmeyenler araştıralım öğrenelim Kleopatra deyince aklımıza hep güzellikle alakalı şeyler gelir melekler.Genellikle feministik terimlerle anılır kleopatra koltuğu yada kleopatranın güzellik sırları gibi.Oysaki gencecik yaşında ölmüş ve bence trajik bir sona mağdur olmuş.Zeki kadınmış da yani :) sizler neler düşüneceksiniz bakalım okuyunca...
  2. Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi istiyorum! Merhaba arkadaşlar ben Atatürk'ün Hayatı Hakkında Kısa Bilgi arıyorum ve bu konuda da sizden yardım bekliyorum, eminim ki bana yardımcı olacaksınız.
  3. Adile naşit kimdir hayatı hakkında bilgiler

Adile naşit kimdir hayatı hakkında bilgiler

Adile Naşit'in hayatı konusunda bilgiler edinmek istiyorum, Adile Naşit'in resimleri ile birlikte biyografisini benim için hazırlar mısınız? Teşekkür ederim.
  4. Savaş Ay Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Savaş Ay Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

savaş ay, savaş ay hayatı, savaş ay kimdir Sevgili melekler,merhum Şükran Ay ve Turan Ay'ın oğlu olarak dünyaya gelen gazeteci Savaş Ay'ı bugün kaybettik. Bir süredir tedavi gördüğü gırtlak kanserine yenik düşen Savaş Ay'ın hayatı hakkında bilgiler vermek istiyoruz sizlere.... 26 Mart 1954 yılında İstanbul'da doğdu..Çocukluk yılları İstanbul Üsküdar Selamsız'da geçen Savaş Ay nam-ı...
  5. Evliya Çelebi Kimdir?

Evliya Çelebi Kimdir?

1611’de İstanbul’da doğdu. 1682’de, Mısır’dan dönerken yolda ya da İstanbul’da öldüğü sanılıyor. Asıl adı Evliya Çelebi Derviş Mehmed Zillî. Ailesi Kütahya’dan gelip saraya yerleşti. Babası sarayda kuyumcu olan Mehmet Zillî. Özel öğrenim gördü. Bir süre medresede okudu, babasından tezhip, hat ve nakış sanatlarını öğrendi. Musiki ile ilgilendi, hafız oldu. Enderuna alındı. Dayısı Melek Ahmed...

Sayfayı Paylaş