gebe
  1. aSeLL51

aSeLL51 Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    19
    Ödül Puanları:
    0

Aile içinde tartışabilmek niçin önemli?

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında aSeLL51 tarafından paylaşıldı.

Aile içinde tartışabilmek niçin önemli?
    Niçin tartışıyorsunuz?

Fındıkkabuğunu doldurmayacak şeyler için sürekli tartışıyor musunuz?
    Tartışmalarınız sonucunda her hangi bir anlaşmaya varabiliyor musunuz?
    Birbirinizi anlamak, dinlemek için mi, yoksa eşinize üstünlük sağlamak için mi tartışıyorsunuz?

Tartışma, bozulan ilişkileri düzeltmek için yapılıyorsa, güzeldir. Yalnızca üstünlük sağlamak, bir eşin diğer eşe karşı zafer kazanması için yapılıyorsa, tehlike var demektir. Zira evlilik bir tarafın galip geleceği boks ringi değildir.

Bir arkadaşım şöyle demişti;
    “İtiraz et ki, iki kişi olduğumuzu anlayayım.”
    İki kişinin olduğu yerde itirazın da olması kadar doğal bir davranış yoktur. Doğru dediğimiz şeyin, sadece bir kişinin dudağı arasında olduğu kabul edilmemeli. Konuşup tartıştıktan sonra daha sağlıklı karar verebileceğimizi bilmeliyiz. Unutmayalım ki, evlilik bir takım oyunudur. Bu takımda kararlar ne kadar çok beraber alınırsa, o ölçüde isabet kaydedilme ihtimali yüksektir.

Ne yazık ki, tartışmanın kavga zannedildiği bir toplumda yaşıyoruz. Tartışma üslubu ile ilgili bilgi ve görgümüzü artırmak için gayret göstermemiz gerekir. Bu konuda daha çok çabaya ihtiyacımız olduğu kanaatindeyiz.

Tartışmalarımızda, konuları yüz yüze müzakere etmeliyiz. Böylece karşılıklı sinerji oluşturup, empati yapmaya çalışırsak, anlaşma ihtimalimiz artacaktır. Eğer tartışmaya katılanların sayısı ikiden fazla ise, daire oluşturarak tartışmakta fayda vardır. Zira göz göze ve yüz yüze yapılan müzakereler insanların birbirini anlamalarını kolaylaştırır.

Eşinizi anlamaya çalışın ve sabırlı olun. Fırtınaya müsaade edin. Zaman zaman nefsinize ağır gelse dahi, yenilgiyi kabullenerek, ona hak verin. Bu olumlu davranışınızın mutlaka karşılık bulacağını göreceksiniz.

Eşinizin hata yapmasına müsaade edin. En önemlisi, şikâyetlere, şikâyetlerle karşılık vermeyin. Karşılık vermek, doğal olarak tartışmaya yeni ivme kazandırır. Unutmayalım ki, sesi yükselterek konuşmak da bir ikna yöntemi değildir. Bağırıp çağırarak kendimizi kabul ettirmeye çalışmak, yeni çatışmaları körükler. Bu metotla ancak kendimizi ikna ederiz.

Doğru davranış, bizim kullanacağımız, ortamı yumuşatacak tavırlara bağlıdır. Bazen karşımızdakinin sınırlarının bizi sınırladığını görürüz. Biz ne söylersek söyleyelim, Eşimizin anlamak istediği kadar anlayacağını unutmayalım.

Hasan TANRIVERDİ

PİNKİ ve CeMoŞ bunu beğendi.
  2. PİNKİ

PİNKİ Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Cok güzel paylasım tesekürler
    cok dogru sözler

aSeLL51 bunu beğendi.
  3. jupiter

jupiter Forum Okuru

evet son sözüne cok katiliyorum.. biz ne söylersek söyleyelim karsimizdaki anlamak istedigi kadarini anliyor :sinir: benim esim mesela deli oluyom hic tartisilmiyo ahh üff kess birakkk deyip duruyo buda beni delirtiyo.... :sinirli:

Aile içinde tartışabilmek niçin önemli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Aİle İÇİn SÖzler

Aİle İÇİn SÖzler

♥ Anne ve babalarini olduklari gibi goren ve taniyan cocuklar, en iyi yetismis cocuklardir. Iki yuzluluk ana babalarinin gorevleri degildir. » BERNARD SHAW ♥ Stresli amanlarda, pek de inandirici olmayan aile goruntusu neredeyse bir anda silinir ve hepimizin gercek kisilikleri aciga cikar. » SHIRLEY JACKSON ♥ Sene gibi, kederde havaya bulasir. Herhangi bir evin icine bir bakis, o evde...
  2. Aile içi teknolojik konuşmalar:)))

Aile içi teknolojik konuşmalar:)))

Anne ben nasıl dünyaya geldim. + İnternetten indirdik yavrum... - Anne babam yok mu? + Çevrimdisi evladım. - Anne bana neden kardeş yapmıyorsunuz? + Leylekler gelmiyor bir türlü yavrum - Ohhho anne o cevaplar 20.yyda kaldı yaa geliştir kendini biraz. yoksa babam kısır mı ha? yaşlanınca iktidarsızlaşmış olabilir mi? + ?!?!?! - Kızım şu sofrayı toplar mısın + Aman anne kes yapıştır işte -...
  3. Ergenin Aile İçi Sorunları

Ergenin Aile İçi Sorunları

gençlerin aile içi sorunları Ergenin davranışlarına rehberlik edecek değerleri kazanması ve sosyal yönden sorumluluklarını öğrenmesi konusunda yardıma gereksinimi vardır. Bu gereksinimi karşılayan ve ergenin yaşamında etkili olan toplumsal kurum, ailedir. Ergen yaşadığı toplumda, kendi görev ve statüsü hakkında açık seçik bir fikre sahip değildir. Kendisine yetişkin görev ve sorumlulukların...
  4. aile içi oyunlar...

aile içi oyunlar...

aile içi oyunlar kuru fasulye yapma oyunları kuru fasulye yapma oyunu ev içi oyunları ev oyunlar Balonla Dans Müzik eşliğinde dans ederlerken havaya atılan balonu da düşürmemeye çalışılır. Balon yere düştüğünde donar kalırsınız. Aileden biri müziği keser. Dokunmadan güldürmeye çalışır. İlk gülen diğer oyunda müziği kesen kişi le birlikte diğerlerini güldürmeye çalışanlardan olur. Tek kişi...
  5. -İnsan hayatında aile ortamı önemli midir? Niçin?

-İnsan hayatında aile ortamı önemli midir? Niçin?

insan hayatında aile ortamı önemli midir niçin aile niçin önemlidir insan hayatında aile önemlimidir

Sayfayı Paylaş