gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz ?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Anıtkabir bu dönem ki performans ödevim ve onun hakkında her türlü bilgiyi toplayıp düzenleyeceğim. Siz bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz, Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz benim için :)

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır.Anıtkabir'in yapımında, beton üzerine dış kaplama malzemesi olarak kolay işlenebilen gözenekli, çeşitli renklerde traverten, mozole içi kaplamalarında ise mermer kullanılmıştır.
    Heykel grupları, aslan heykelleri ve mozole kolonlarında kullanılan beyaz travertenler Kayseri Pınarbaşı ilçesi'nden, kulenin iç duvarlarında kullanılan beyaz travertenler ise Polatlı ve Malıköy'den getirilmiştir. Kayseri Boğazköprü mevkiinden getirilen siyah ve kırmızı travertenler tören meydanı ve kulelerin zemin döşemelerinde, Karabük Eskipazar'dan getirilen sarı travertenler zafer kabartmaları, şeref holü dış, duvarları ve tören meydanını çevreleyen kolonların yapımında kullanılmıştır.

Bütün bu özellikleriyle yapıldığı dönemin en iyi mimari örneklerinden biri olan Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamakta olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılır.

Anıtkabir hakkında neler yazabilirsiniz ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anıtkabiri Gezmeye Ne Dersiniz?

Anıtkabiri Gezmeye Ne Dersiniz?

anıtkabiri gez anıtkabirin içini gez anıtkabirin içini göster anıtkabir anıtkabir in anıtkabiri henüz gezmemiş olanlar üzülmeyin buyrun sizi gezdirecem burdan lütfen:) Tıkla ve Gez....
  2. Anıtkabir

Anıtkabir

ANITKABİR Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve Türk İnkılâplarının büyük önderi Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk vatanının bağımsızlığını kazanması için giriştiği savaş ve Türk milletini çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği inkılâplarla geçen yaşamı 57 yıl sürmüş ve Büyük Önder 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal etmiştir. Mustafa Kemal...
  3. anıtkabir hakkında bilgiler

anıtkabir hakkında bilgiler

bundan bir kaç ay önce anıtkabir ziyaretinde çektiğim resimler... Atamızın naaşının Anıtkabire getirilirken kullanılan top arabası... askerlerin nöbet değişimi.dağılarak görew yerlerine gidiyorlar... anıtkabir maketi
  4. Cumhuriyet öncesi ve sonrası medeni kanun hakkında neler yazabilirsiniz

Cumhuriyet öncesi ve sonrası medeni kanun hakkında neler yazabilirsiniz

Melekler Cumhuriyet öncesi ve sonrasında medeni kanun nasıldı?Aralarında ki farklar nelerdi ? Bilgi verirmisiniz..
  5. Nevruz bayramıyla ilgili neler yazabilirsiniz ?

Nevruz bayramıyla ilgili neler yazabilirsiniz ?

Merhaba ben nevruz bayramının tam olarak ne olduğunu bilmiyorum.Tek bildiğim bahar bayramı diye geçmesi, tam olarak bilgi verirmisiniz rica etsem.Teşekkürler..

Sayfayı Paylaş