gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.213
    Ödül Puanları:
    113

anne adaylarının dikkat etmesi gereken konu=>demir eksikliği

Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

hamile kadının dikkat etmesi gereken hususlar anne adayının dikkat etmesi gerekenler hamilelerin gereken hususlar anne adaylarının gerekenler adaylarının Kansızlığı önlemek için verilen demir ilaçlarının belirtilen dozun üzerinde alınması zehirlenmelere yol açıyor.
    Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, kansızlığı önlemek için verilen demir ilaçlarının belirtilen dozun üzerinde alınmasının zehirlenmelere neden olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Küçüködük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklada demir zehirlenmelerine sıkça rastlandığını söyledi. Demir eksikliğinin kansızlığa yol açtığını ifade eden Küçüködük, çocuklarda kansızlığın önlenmesi ve tedavisinde demir ilaçlarının kullanıldığını belirtti. Belirtilen dozdan fazla ilaç alımının zehirlenmelere yol açacağını vurgulayan Küçüködük, şunları kaydetti: "Kansızlığın önlenmesi ve tedavisinde demir preparatları sıkça kullanılır. Bu preparatlar rengarenk olduğu için çocukların dikkatini çeker.

Demirin emilimi çok hızlıdır. Yüksek dozda alındığında hızla emilerek dolaşımda serbest halde bulunur ve bütün dokularda özellikle karaciğerde birikerek hücre ölümüne yol açabilir. Sonuçta karaciğer yetmezliği gelişir ve çocuğun kaybedilmesine neden olabilir." Demirin yakıcı olup mide yüzeyinde belirgin zedelenme ve kanamaya yol açabileceğini bildiren Küçüködük, "Yüksek dozlarda kalp yetmezliği ve şoka neden olur. Çocuklarda demir zehirlenmelerine sıkça rastlanmakta, ciddi zehirlenmeler ölüme bile neden olmaktadır" dedi. Demir zehirlenmelerinde belirtilerin kusma, solukluk, halsizlik, karnın üst bölümünde ağrı, uyku hali, şok olduğunu belirten Küçüködük, "Bu durumda çocuk kusturulmalı ve hastaneye götürülene kadar karın masajı yapılmalıdır. Tüm zehirlenmelerde mutlaka hastanın tam teşekküllü bir hastaneye götürülmesi gerekmektedir" diye konuştu. Prof. Dr. Küçüködük, çocuklarda kansızlığı önlemek için, ilk 6 ay anne sütü verilmesini ve ek gıdalara geçildikten sonra tavuk, karaciğer, kuru baklagiller, balık, üzüm pekmezi gibi demir yönünden zengin gıdalarla diyet uygulanmasını tavsiye etti.

anne adaylarının dikkat etmesi gereken konu=>demir eksikliği konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anne Adayları Lütfen Dikkat!

Anne Adayları Lütfen Dikkat!

Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
  2. Anne Adaylarının Dikkatine !!!

Anne Adaylarının Dikkatine !!!

Karnınızdaki bebeğinizin ve sizin sağlığınız için aşağıdaki konuları dikkate almanız gerekir; Bunlara uygulayın ; 1. Zorunlu haller dışında X-ışınlarından sakının 2. Asla sigara ve alkol kullanmayın 3. Dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin 4. Demir ilacınızı almayı ihmal etmeyin 5. Gün içinde kısa kısa dinlenin 6. Yoğun ve ağır fizik aktivite gerektiren sporlardan kaçının...
  3. anne adayları makyaja dikkat

anne adayları makyaja dikkat

Uzmanlar, anne adaylarını makyaj yaparken dikkatli olmaları konusunda uyardı. Zübeydehanım Doğumevi Başhekimi Op. Dr. Şeref Nişancı, hamile bayanlar için organik maddelerden üretilen kozmetik ürünlerin kullanılmasının daha uygun olduğunu açıkladı. Doktor Nişancı, hamile bayanların sağlığı açısından abartılı makyaj yapmaması gerektiğini söyledi. Doğal maddelerden elde edilmiş kozmetik ürünlerle...
  4. Velilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar

Velilerimizin dikkat etmesi gereken hususlar

anne adaylarının dikkat etmesi gereken hususlar anne adayının dikkat etmesi gereken hususlar anasınıfı velilerine öneriler 1- Okulumuz, T.C Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı yaş grubunun gerektirdiği eğitim programlarının uygulandığı bir ANASINIFI' dır. 2- Okulumuzda yarım gün eğitim programı uygulamaktadır. 3-Anasınıfımızda çocuklarımızın doğum günü kutlamaları için iki gün önceden sınıf...
  5. Anne adayları vitaminlere dikkat!

Anne adayları vitaminlere dikkat!

makyaj yaparken yakalanma oyunu Anne adayları vitaminlere dikkat! Hamilelerin kullandıkları vitaminler bebeği astım yapabiliyor Anne adaylarının hamilelik döneminde kullandığı vitaminlerin takviyesinin ilerleyen dönemde bebeklerin astım hastalığına yakalanma olasılığını arttırabileceği belirtildi. Sağlık Araştırmaları Sitesi’nde yer alan çalışmaya göre, doğacak bebekleri doğum...

Sayfayı Paylaş