gebe
  1. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113

Anne Sütü Neden Azalır?

Konu, 'Gebelik' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

süt neden azalır anne sütü,neden azalır,anne sütü kesilmesi,anne sütü kesilince ne yapılmalı,anne sütünü azaltan yiyecekler,neler yenmeli,neler yenmemeli.

Anne sütü bildiğimiz gibi bebeğimizin sağlıklı gelişimi için çok önemi bir besin kaynağıdır. Bebeklerin en az 9 ay anne sütü almaları şarttır. Bebeğimizi emzirdiğimiz dönemde hiç bir sebep yokken sütümüz azalır ve bebeğe yetmez.
    Nedenini anlıyamayız ve üzülürüz. Sütün kesilmesi yada azalmasında ilk neden psikolojiktirç Eğer bir şeye çok üzülmüşseniz sütünüz azalabilir yada kesilebilir. Fakat böyle bir sebepte yoksa bilin ki yediklerinize bağlı olarak sütünüz azalmıştır. Farklında olmadan anne sütünü azaltan besinlerden yediyseniz sütünüz azalacaktır. Bu nedenle bebeğimizi emzirme döneminde yediklerimize dikkat etmeliyiz. Peki anne sütünü azaltan besinler nelerdir sizce?

Açıklayalım.

Anne sütünü azaltan yiyeceklerin başında nane ve maydanoz gelir. Ayrıca nane kokusu nedeniyle sütünüzün kalitesini de etkiler ve bebeğiniz emmek istemeyebilir. Uzmanlar ne kadar yediklerimizin kokusu süte geçmez desede inanın bebekler anlıyor isterseniz deneyin.

Nişasta unu ve nişastalı gıdalar da anne sütünü azaltır. Arpa ve arpa unundan yapılmış gıdalar, mısır ve şeker kamışınında anne sütü azaltıcı özelliği vardır. Ayrıca şalgam ve ararot anne sütü azaltmada etkilidir.

Anne sütünü azaltan adaçayı içilmemelidir. Bunun yerine rezene çayı içerseniz hem sütünüzü artırır hemde bebeğinizin gaz atmasına yardımcı olur. Bebeğiniz çok gaz sancısı çektiği zamanlarda bebeğinize de 1 çay kaşığı rezene çayı verebilirsiniz çok rahatlatır.

Annelerin emzirme döneminde dikkat etmesi gereken bir şeyde tuz tüketimidir. Tuz anne sütünü azaltır ve vücutta ödem oluşumuna neden olur. Bunun yanında salamura ve turşu anne sütünü bariz azaltır yenmemelidir. Sirke ve limon suyuda çok tüketilmemelidir. Anne sütünü azaltan gıdalardandır.

Bu saydığımız yiyecekler anne sütünü azaltan gıdalardır. Bu gıdalardan uzak durarak sütünüzün azalmasını yada kesilmesini önleyebilirsiniz. Bu besinlerin yerine dut, dut kurusu, beyaz üzüm, incir, dereotu, rezene çayı, tahin helvası, ayva kompostosu gibi anne sütünü artıran yiyecekleri tercih etmelisiniz.

2. @papatyam@

@papatyam@ Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    28
    asim paylaşımın için teşekkürler.....

Anne Sütü Neden Azalır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Anne sütünün bebeğin beyin gelişimine katkısı nedir ?

Anne sütünün bebeğin beyin gelişimine katkısı nedir ?

Selamün aleyküm, taze anneyim ve süt veriyorum. Bir yandan de merak ediyor ve araştırıyorum beyin gelişimi açısından anne sütünün önemi tam olarak nedir ?
  2. Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

Bebeği sütten kesecek olan anne ne yapmalı

Kızlar bebeğim şimdi 2,5 yaşında ve artık ben emmesin istiyorum ve bebeğimi sütten kesmeye karar verdim sizler ne yapmıştınız tam olarak ağlıyor sızlıyor ya oğluşum bende her defasında dayanamayıp yine veriyorum. Zeki bi çocuk ama hala emiyor beni kuruttu sıpa :) Lütfen bana bebeğimi sütten kesmek için önerileriniz var ise yazar mısınız?
  3. Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütünün faydaları nelerdir?

anne sütünün yararları nelerdir,anne sütünün bebeğe faydaları,anne sütünü bebeğe kaç ay vermeli,anne sütü emmeyen bebeklerde demir eksikliği,anne sütü hakkında bilgiler Anne sütünün mucizevi etkilerinin yapılan bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlandığını söyleyen uzmanlar, yeni doğan bebeklere ilk altı aylık sürede besin maddesi olarak sadece anne sütü verilmesinin gerektiğini belirtiyor....
  4. Anne sütü bankası nedir?

Anne sütü bankası nedir?

anne sütü bankası nerelerde var,anne sütü bankacılığı,anne sütü bankacılığı günahmıdır,anne sütü bankacılığı hakkında bilgiler Anne sütü bankası aslında çok fazla konuşulan ama elbette asla yapılamayacak bir adımdır. Bu yurt dışında bazı ülkelerde yapılsa da bizim hem dinimize em de örf ve adetlerimize karşı gelen bir durumdur. Dolayısı ile bizim dinimizde bulunan süt kardeşliği bu kanunun...
  5. Acaba sütüm yeterlimi?

Acaba sütüm yeterlimi?

Anne sütünden bebeğin ne kadar içtiğini ölçmenin bir yolu yok. Dayıyorsun memeye, içtiği kadar içiyor. Bazı bebek daha şevkle, bazısı daha az. Dolayısıyla performansa dayalı bu gibi ifadeler yeni annenin zaten karışmaya hazır kafasını, “yoksa ben iyi anne değil miyim”, “bebeğimi besleyemiyor muyum” vesveselerini daha da arttırıyor. Ya 500 ml değilse! Bu da yeni annenin içinden çıkılması güç...

Sayfayı Paylaş